برای پوشش همگانی بیمه، هرگز دچار این اشتباهات نشوید
به گزارش پایگاه خبری پزشکان و قانون (پالنا)، سعید نمکی در دیدار با ظفر میرزا افزود: انتخاب ظفر میرزا را به عنوان وزیر بهداشت کشور پاکستان تبریک می‌گویم و جای خرسندی است، زیرا کشور پاکستان هم مشکلات خاص خود را دارد و انتخاب کارشناس برجسته بهداشت جهانی مانند آقای ظفر میرزا می‌تواند گره گشای مشکلات کشور پاکستان باشد. دکتر ظفر میرزا از قابلیت‌ها و مشکلات کشور ایران با خبر است، ما نیز به عنوان کشور دوست و همسایه از قابلیت‌ها و مشکلات کشور پاکستان در حوزه سلامت با خبر هستیم.

وزیر بهداشت ادامه داد: هر دوی ما به عنوان کارشناسان این رشته می‌دانیم که بدون مشارکت‌های دو کشور همسایه حل مشکلات بهداشتی به تنهایی میسر نیست. به عنوان مثال حدود سه دهه پیش زمانی که می‌خواستیم طرح ضربتی مالاریا را اجرا کنیم، با اجازه دولت پاکستان تا بلوچستان پاکستان تا شعاع پرواز پشه آنافل رفتیم و به بررسی پرداختیم.

وی افزود: جای خرسندی است که برخی از مشاورین ما مانند دکتر آسایی بخش طولانی از عمر خود را به عنوان نماینده در کشورهایی مانند پاکستان گذرانده و به همین دلیل علاوه بر اشتراکات دینی، فرهنگی و مرزی، اشتراک عاطفی خاصی در همکاران ما برای کمک به پاکستان وجود دارد.

نمکی گفت: قرار بود چند نفر را به عنوان نماینده برای پیشبرد برنامه‌های مشترک معرفی کنیم که از طرف ما دکتر اسدی لاری و دکتر آسایی کار را دنبال می‌کنند. این همکاری منجر می‌شود که بتوانیم برنامه‌های مشترک به خصوص در زمینه استقرار مراقبت‌های بهداشتی اولیه در پاکستان و بیماری‌های مشترک انسان و دام را که برای هر دوی ما خطرناک است و همین طور بیماری مالاریا و سایر بیماری‌های عفونی را کنترل و مدیریت کنیم.

وزیر بهداشت تصریح کرد: ما کشور پاکستان را در حل مشکلات بهداشتی درک می‌کنیم.  گرچه دکتر ظفر میرزا یکی از افراد تکنیکال بهداشت جهانی هستند، اما لازم است به عنوان یک همکار، دوست و برادر چند نکته را تاکید کنم. اولین نکته این است که شما باید بدانید قبل از استقرار مراقبت‌های اولیه بهداشتی، رفتن به سمت پوشش همگانی سلامت کاری سخت و بعضاً غیر ممکن است. بنابراین توصیه می‌کنم که سرعت به خرج بدهید و ما نیز به شما کمک می‌کنیم تا سیستم مراقبت‌های بهداشتی اولیه را در کشور پاکستان به عنوان یک زیرساخت هر چه سریع‌تر ایجاد کنید.

وی اظهار کرد: چندی قبل در دیدار با نخست وزیر کشور پاکستان گفتم که قبل از ایجاد پوشش بیمه همگانی باید بعضی از کارها را انجام دهید، در غیراین صورت، پوشش بیمه برای شما به شدت گران تمام شده و تقریباً غیر ممکن خواهد بود. به شما توصیه می‌کنم که هرگز گرفتار این اشتباه نشوید. پرونده الکترونیک سلامت، پزشکی خانواده و راهنماهای بالینی از اولین امکاناتی است که قبل از آن گام‌ها باید ایجاد شوند.

به گزارش ایرنا نمکی در پایان در خصوص دارو نیز گفت: ما ۹۷ درصد از داروها را در داخل تولید می‌کنیم و حدود ۲۶ درصد از سبد هزینه نظام سلامت به دارو اختصاص دارد. در حال حاضر ۹۷ درصد از داروی ساخت داخل ما بازاری حدود ۷۰ درصد را در اختیار دارد. در حالی که سه درصد از داروهای وارداتی ما ۳۰ درصد از منابع دارویی ما را صرف می‌کند، به شما توصیه می‌کنم به جای واردات داروهای برند گران قیمت که ۵ تا ۱۰ برابر قیمت دارد، به سراغ داروهای ژنریک و ارزان‌قیمت بروید؛ ایران در این زمینه می‌تواند به کشور پاکستان کمک‌های شایانی کند.

پایان پیام/

مطالب مشابه