مهم‌ترین محورهای شصت و ششمین اجلاس وزرای بهداشت منطقه مدیترانه شرقی
به گزارش پایگاه خبری پزشکان و قانون (پالنا)، علیرضا رئیسی درباره مهم‌ترین محورهای مورد بحث در شصت و ششمین اجلاس وزرای بهداشت منطقه مدیترانه شرقی افزود: بیماری‌های واگیر منطقه مدیترانه شرقی شامل بیماری فلج اطفال، سل، مالاریا، سرخک و بیماری‌های نوپدید است که در این اجلاس مورد بحث و بررسی قرار می‌گیرد.
 
معاون بهداشت وزارت بهداشت ادامه داد: ایران توانست ۱۰ روز پیش، گواهینامه حذف سرخک را از سازمان جهانی بهداشت دریافت کند و این در حالی است که در ۶ ماهه ابتدایی سال میلادی جاری در اروپا و آمریکا بیش از ۹۰ هزار نفر به سرخک مبتلا شدند.
 
وی افزود: در این اجلاس موضوع بیماری‌های غیرواگیر مورد بررسی قرار می‌گیرد، زیرا این بیماری‌ها در منطقه مدیترانه شرقی بسیار اهمیت دارد و در دنیا سالانه ۲.۸ میلیون نفر به دلیل بیماری‌های غیرواگیر فوت می‌کنند و این روند رو به افزایش است. پیش بینی می‌شود تا سال ۲۰۳۰ در دنیا این رقم به ۳.۸ میلیون نفر در سال برسد. ایران نه تنها در سطح منطقه، بلکه در سطح جهان یکی از کشورهای پیشرو در زمینه پیشگیری از بیماری‌های غیرواگیر محسوب می‌شود.
 
رئیسی گفت: حوادث ترافیکی نیز در این منطقه قابل توجه است، زیرا این موضوع سالانه معلولیت و کشته‌های زیادی به جا می‌گذارد و کشورهای منطقه باید تعهد بیشتری نسبت به کنترل این مشکل داشته باشند.
 
معاون وزیر بهداشت خاطرنشان کرد: ایران در زمینه پوشش همگانی سلامت نیز یکی از کشورهای پیشرو منطقه محسوب می‌شود و با پوشش حدود ۷۱ درصدی بر اساس اعلام سازمان جهانی بهداشت پیشگام است و تا سال ۲۰۲۵ ایران همراه با قطر و بحرین به پوشش ۸۰ درصدی می‌رسد.
 
به گزارش وب‌دا وی در پایان اضافه کرد: همچنین در این اجلاس گزارشی از یمن ارائه داده شده که بحث تهدیدهای سلامت در این کشور بسیار جدی است. مباحثی در رابطه با فلسطین، سوریه و عراق نیز ارائه شده است. در کشور ما حوادث زیادی وجود دارد که به صورت مستقیم بر موضوع سلامت تاثیر می‌گذارد.

پایان پیام/

مطالب مشابه