ایران بیشترین رشد سالمندی را در دنیا دارد
به گزارش پایگاه خبری پزشکان و قانون (پالنا)، اصغر دالوندی اظهار کرد: با توجه به رشد روز افزون جمعیت سالمندی که در حدود ۱۰ درصد از کل کشور را تشکیل می‌دهند باید مراکز نگهداری ویژه سالمندان در طول روز و حتی به صورت شبانه‌روزی راه‌اندازی شود.

رئیس سازمان نظام پرستاری ادامه داد: بر اساس پیش بینی‌ها تا سال ۲۰۲۵ میزان جمعیت سالمند ایران به ۱۵ درصد می‌رسد و در سال ۲۰۳۰ این میزان ۳۰ درصد از جمعیت کل کشور را تشکیل می‌دهد. متأسفانه باید بگویم که افزایش جمعیت سالمند طی ۳ دهه در کشور رخ داده است و ایران بیشترین رشد سالمندی را در دنیا دارد.

وی افزود: برای سالمندان برنامه‌ریزی ویژه‌ای شده به طوری که برای آن‌ها خانه‌های مشترک و مراکز نگهداری روزانه راه‌اندازی شده است، مسئله اینجاست که ما آمادگی کامل برای مقابله با پدیده رشد سالمندی در کشور را نداریم به همین دلیل احتمال می‌رود در آینده دچار مشکلات مختلفی شویم.

به گزارش باشگاه خبرنگاران جوان دالوندی در پایان گفت: سالمندانی که مراحل پایان عمر خود را سپری می‌کنند باید در مراکز ویژه‌ای به وسیله پرستاران مراقبت و نگهداری شوند. بر اساس استاندارد‌های بین‌المللی آن‌ها باید زندگی با کیفیت خوبی را در ایام پایانی عمر خود داشته باشند که در این زمینه پرستاران در نگهداری و ارتقای سطح کیفی زندگی سالمندان نقش مؤثری را ایفا می‌کنند.

پایان پیام/

مطالب مشابه