الگوبرداری از پویش کنترل فشار خون توسط کشورهای منطقه مدیترانه شرقی
به گزارش پایگاه خبری پزشکان و قانون (پالنا)، علی رضا رئیسی درباره الگوبرداری از پویش ملی کنترل فشار خون توسط کشورهای منطقه مدیترانه شرقی افزود: این موضوع مطرح شده و حتی در هفته آخر برگزاری پویش کنترل فشار خون، میزبان دفاتر منطقه‌ای یونیسف بودیم و از میزان مراجعه مردم برای شرکت در پویش کنترل فشار خون شگفت زده بوده و می‌گفتند که چنین سرمایه یا مشارکت اجتماعی در کشورهای دیگر به سادگی اتفاق نمی‌افتد.

معاون بهداشت وزارت بهداشت ادامه داد: چند ماه گذشته که سرخک در آمریکا شایع شده بود، آنها برای تزریق واکسن دچار مشکل شده بودند، زیرا مردم مراجعه نمی‌کردند. در نتیجه سایر کشورها به دنبال این هستند که ما چه مشوق‌هایی داشتیم که مردم ایران جهت شرکت در پویش کنترل فشار خون تشویق شدند، در حالی‌که تشویق ما فقط هدیه کردن سلامتی به مردم بود. سایر کشورها علاقه دارند که از این الگو پیروی کنند، اما خودشان هم می‌دانند که کار بسیار دشواری است.

وی افزود: البته تجربه این کار در ایران وجود داشته و به طور مثال در دی ماه ۱۳۸۲ در مدت یک ماه بیش از ۳۰ میلیون واکسیناسیون سرخک در سن ۹ ماه تا یک سال در کشور انجام شد و در پویش ملی کنترل فشار خون نیز نزدیک به ۳۱ میلیون فشار خون اندازه گیری شد.

رئیسی گفت: باید توجه کنیم که یکی از بزرگترین سرمایه‌های ما در نظام سلامت، اعتماد مردم است که شاخص آن مشارکت اجتماعی مردم در پویش ملی کنترل فشار خون بود که بیش از ۳۰ میلیون نفر در این پویش شرکت کردند. شعار سازمان جهانی بهداشت نیز سلامت برای همه مردم و توسط مردم است.

معاون وزیر بهداشت در پایان یادآور شد: پیام رئیس جمهوری اسلامی ایران و وزیر بهداشت نیز در شصت و ششمین اجلاس وزرای بهداشت منطقه مدیترانه شرقی به جهان داده شد که با وجود تحریم‌های ظالمانه، ایران همچنان در حوزه سلامت پیش‌رو است و مخلوط کردن سیاست‌های استکباری با حوزه سلامت می‌تواند به شدت آسیب رسان باشد.

به گزارش ایرنا پویش ملی کنترل فشار خون از ۲۷ اردیبهشت ۹۸ توسط وزارت بهداشت آغاز شد و ۱۵ تیر ماه امسال پایان یافت.  در این پویش، فشار خون بیش از ۳۰ میلیون نفر کنترل و ۲ میلیون و ۷۰۰ هزار مورد جدید مبتلا به فشار خون شناسایی شد.

سالانه ۹۷ هزار نفر به علت فشار خون در کشور فوت می‌کنند.  میزان شیوع بیماری فشار خون بالا در زنان ایرانی نسبت به مردان بیشتر است که مهمترین دلیل این موضوع چاقی، کم تحرکی در زنان و البته هورمون‌های زنانه است.

پایان پیام/

مطالب مشابه