سیستم مراقبت‌های اولیه خوبی در ایران مستقر است
به گزارش پایگاه خبری پزشکان و قانون (پالنا)، تدروس ادهانوم گبریسوس که برای شرکت در شصت و ششمین اجلاس وزرای بهداشت منطقه مدیترانه شرقی به ایران آمده بود، با اشاره به وضعیت نظام بهداشتی ایران در منطقه مدیترنه شرقی و جهان اظهار کرد: من ابتدا باید بگویم که خیلی خوشحالم که از مرکز جامع خدمات سلامت شهید کاظمیان در تهران بازدید کردم و این خواسته خود من بود که از مراکز مراقبت های اولیه بهداشتی در ایران بازدید کنم چون از قبل می دانستم که سیستم مراقبت های اولیه خوبی در ایران مستقر است و بنده نیز این انتظار را داشتم و آن را هم به خوبی مشاهده کرد.

مدیر کل سازمان جهانی بهداشت ادامه داد: در این بازدید نکات زیادی از سیستم بهداشتی ایران با سوالاتی که پرسیدم و پاسخ دادند فهمیدم، این مرکز 30 هزار نفر جمعیت تحت پوشش دارد و بسته های خدمتی زیادی به مردم ارائه می شود که به ویژه از پیگیری گیرندگان خدمت در مناطق تحت پوشش این مرکز، تحت تاثیر قرار گرفتم.

وی با اشاره به سطح بالای دانش نیروهای بهداشتی شاغل در این مرکز بهداشتی افزود: در این مرکز در بلوک های مختلف، به جمعیت تحت پوشش اعم از مبتلایان به فشارخون خدمات مراقبتی ارائه می دانند و به خوبی مشخص است که چند نفر باید خدمت بگیرند، دانستن جزییات تحلیل وضعیت جمعیت تحت پوشش بسیار مهم است، ارتقای مراقبت های بهداشتی اولیه در پوشش همگانی سلامت بسیار مهم است و تمرکز ما در سازمان جهانی بهداشت بر روی مراقبت های اولیه بهداشتی است که برای دستیابی به پوشش همگانی سلامت، پایه اصلی و اساسی است.

تدروس گفت: در ایران ساختار بسیار مناسب و قوی برای ارائه خدمات مراقبت های اولیه بهداشتی وجود دارد و این سیستم، بنده را بسیار تحت تاثیر قرار دارد و امیدوارم که کشورهای عضو دفتر مدیترانه شرقی سازمان جهانی بهداشت از تجربیات ایران به ویژه در مراقبت های اولیه بهداشتی و آنچه بنده امروز بازدید کردم، بیشتر استفاده کنند.

مدیر کل سازمان جهانی بهداشت در خصوص نقاط قوت سیستم بهداشتی ایران گفت: یکی از نقاط قوتی که امروز در بازدید از مرکز جامع خدمات سلامت ایران دیدم این است که تمام اطلاعات خانواده ها و افراد و شرایطی که در آن زندگی می کنند، با تمام جزییات وجود دارد که این بسیار مهم است چراکه بدون وجود اطلاعات افراد، نمی توان در مورد مشکلات و بیماری هایی مانند بیماری های قلبی عروقی، مبتلایان به فشارخون و دیابت، برنامه ریزی کرد و من این اطلاعات را در بازدید امروز مشاهده کردم و به نظر من، این نقطه قوت بزرگی برای ایران است.

وی اظهار کرد: نقطه قوت دیگر سیستم بهداشتی ایران تمرکز بر روی سلامت نوزادان و کودکان است که از دوران شیردهی شروع می شود و اعتقاد دارم که اگر می خواهید سالمندان سالم در کشورها وجود داشته باشد، باید کودکان سالم داشته باشید. سلامت کودکان از شیردهی سالم شروع می شود و بنده تحت تاثیر قرار گرفتم که در این مرکز، میزان تغذیه با شیر مادر به صورت بسیار مشخصی در طول 4 سال گذشته، افزایش قابل توجهی یافته و به بیش از 70 درصد رسیده است که خیلی مهم است.

تدروس تاکید کرد: نقطه قوت دیگر سیستم بهداشتی ایران این است که رویکرد مناسبی به همه گروه های سنی و دوران زندگی افراد وجود دارد و به عنوان نمونه یکی از ماماها عنوان می کرد که مادران از زمان زایمان، تولد فرزند، کودکی و رشد و تکامل فرزندش مورد مراقبت و پیگیری قرار می گیرد که این مدلی بسیار مهم است، وقتی مراقبت ها از دوران بارداری و شیردهی شروع می شود و در مراحل مختلف زندگی از جمله کودکی، نوجوانی، بزرگسالی و سالمندی پیگیری می شود، یک نقطه قوت ارزشمند در مراقبت های اولیه بهداشتی است.

مدیر کل سازمان جهانی بهداشت با اشاره به مسائلی که باید بیشتر در نظام بهداشتی ایران مورد توجه قرار گیرد گفت: باید خدمات تغذیه ای به بسته خدمات بهداشتی اضافه شود و برای کنترل چاقی و اضافه وزن باید اقدامات و فعالیت های بیشتری انجام شود اما مراقبت های اولیه بهداشتی می تواند راهکار و آدرس مشخصی در این حیطه ارائه کند. وقتی میزان چاقی در یک مرکز جامع خدمات سلامت 33 درصد است، آمار بالایی است و باید به آن و کنترل چاقی به ویژه در کودکان، توجه کرد.

وی یادآوری کرد: برای کنترل و مقابله با استعمال دخانیات باید فعالیت های بهداشتی انجام شود چون استعمال دخانیات و مواد مخدر، علت بسیاری از بیماری ها مانند سرطان، بیماری های قلبی و عروقی و مشکلات دیگر در افراد است و مراقبت های اولیه بهداشتی می تواند با عوامل خطر بیماری ها مقابله کند.

تدروس ضمن تمجید از مدل ارائه خدمات بهداشتی در مناطق روستایی کشور، گفت: این یک مدل بزرگ است که باید کشورها از آن درس بگیرند و مدل خدمات بهداشتی در روستاها که توسط نیروهایی که در زبان فارسی به آن "بهورز" می گویند یک نمونه عالی برای روستاها است که ایران از سالها پیش، از آن استفاده می کرده و این برای بسیاری از کشورها، ضروری است.

به گزارش باشگاه خبرنگاران جوان مدیر کل سازمان جهانی بهداشت در پایان اضافه کرد: امروز تعدادی از داوطلبان سلامت را ملاقات کردم و متوجه شدم که تعداد زیادی از آنها در ایران فعالیت دارند که بسیار عالی و ارزشمند است و بر اساس اطلاعاتی که از همکارانم در این مرکز گرفتم، ایران برنامه هایی برای گسترش تعداد داوطلبان سلامت دارد که خیلی مهم است و از این طریق می توان تمام خانواده را درگیر اراده خدمت کرد.

پایان پیام/

مطالب مشابه