رفتن به سمت پوشش همگانى سلامت بدون رسیدن به مراقبت هاى بهداشتى اولیه امکان پذیر نیست
به گزارش پایگاه خبری پزشکان و قانون (پالنا)، سعيد نمكى در اختتاميه شصت و ششمين اجلاس وزراى بهداشت منطقه مديترانه شرقى، گفت: از دبیر کل و مدیر منطقه ای سازمان جهانی بهداشت،‌ معاونان آنها، وزرای بهداشت کشورهای منطقه و معاونین کشورهای مختلف که تشریف آوردند، تمام کارشناسان و اعضای WHO، یونیسف و سازمان‌های بین المللی که در این نشست حضور دارند، همچنین از  همکارانم که در برگزاری مراسم ماه‌ها تلاش کردند، از معاونت‌های وزارت بهداشت که در این راستا تلاش کردند و از اصحاب رسانه و صدا و سیما تقدیر و تشکر می کنم. 

وزير بهداشت ادامه داد: كشورهايى كه در زمينه مراقبت هاى بهداشتى اوليه در منطقه مديترانه شرقى پيشرفت كردند بايد به ساير كشورها كمك كنند، زيرا رفتن به سمت پوشش همگانى سلامت، بدون رسيدن به مراقبت هاى بهداشتى اوليه امکان پذیر نیست. 

وی افزود: در منطقه اى هستيم كه حل مشكلات آن به راه حل هاى متنوع نياز دارد و نمى توانيم بگوييم بيمارى هاى غيرواگير فقط مشكل منطقه ما است. حتى در كشورهايى كه در زمينه بيمارى هاى واگير موفقيت داشتيم، باز هم نقاط خطر درباره بيمارى هاى واگير داريم كه در بسيارى از مواقع اين بيمارى ها از مرزها منتقل مى شوند. بنابراين با مديريت سازمان جهانى بهداشت بايد برنامه هاى مشتركى با يكديگر داشته باشيم. اين برنامه ها بايد هم بيمارى هاى واگير و هم غيرواگير را در كنار هم در نظر بگيرد.

نمكى ادامه داد: امروز بيش از هميشه به هم نياز داريم و بايد تجربه ها را در اختيار هم بگذاريم. زيرا بدون همدلى و مشاركت نمى توانيم در هيچ كشورى بيمارى ها را كنترل كرده و به سطح بالاى خدمات بهداشتى و درمان برسيم.

به گزارش وب‌دا وزير بهداشت در پایان اضافه کرد: در شرايط سخت تحريم تلاش كرديم كه نه تنها عقب گرد نكنيم، بلكه گام هايى رو به جلو برداريم و در ماه هاى آتى، طرح هر خانه يك پايگاه سلامت را براى جامعه محور كردن سلامت، اجرايى مى كنيم.

شصت و ششمين اجلاس وزراى بهداشت منطقه مديترانه شرقى بعد از ظهر امروز به كار خود پایان  داد.

پایان پیام/

مطالب مشابه