به زودی آزمایشگاه سازگاری نسجی بافتی سازمان انتقال خون افتتاح می‌شود
به گزارش پایگاه خبری پزشکان و قانون (پالنا)، علی اکبر پورفتح الله با اشاره به پذیره‌نویسی اهدای سلول‌های بنیادی خون اظهار کرد: ۱۳ مرکز پذیره‌نویسی اهدای سلول‌های بنیادی خونساز در کشور راه اندازی شده است و بیماران می‌توانند به مراکز استان‌ها مراجعه و بعد از اطلاع از نحوه اهدای سلول‌های بنیادی اقدام کنند.

مدیرعامل سازمان انتقال خون ایران ادامه داد: بانک سلول‌های بنیادی خونساز در کشور به صورت سراسری اطلاعات داوطلبان اهدا را جمع آوری می‌کند و در صورتی که بیماری نیاز به پیوند سلول‌های بنیادی داشته باشند با استعلام از بانک سلول‌های بنیادی و انجام آزمایش سازگاری نسجی می‌تواند در صورت وجود مطابقت از سلول‌های بنیادی اهداکنندگان استفاده کند.

وی افزود: برنامه‌ریزی کرده‌ایم تا سال ۱۴۰۰، حدود ۱۰۰ هزار مورد پذیره‌نویسی سلول‌های بنیادی داشته باشیم و به زودی آزمایشگاه سازگاری نسجی بافتی سازمان انتقال خون افتتاح می‌شود و می‌توانیم ۵۰ هزار آزمایش نسجی را در این آزمایشگاه انجام دهیم.

پور فتح‌الله گفت: در پذیره‌نویسی اهدای سلول‌های بنیادی یکی از مهم‌ترین مباحث سازگاری بافتی سلول‌های بنیادی گیرنده و اهداکننده است؛ بنابراین تفاهم نامه‌ای با وزارت بهداشت داریم تا با فرهنگ‌سازی بتوانیم پذیره‌نویسی بانک سلو‌ل‌های بنیادی را تکمیل کنیم.

مدیرعامل سازمان انتقال خون ایران تصریح کرد: در مواقعی که مورد مشابه در بانک سلول‌های بنیادی کشور برای استفاده پیدا نشود برای اهدای سلول‌های بنیادی از بزاق استفاده می‌کنیم تا بتوانیم از اطرافیان فرد برای سازگاری بین نسجی شخص مناسب را پیدا کنیم. 

به گزارش باشگاه خبرنگاران جوان وی در پایان اضافه کرد: پیوند سلول‌های بنیادی خونساز در صورتی که نمونه از بانک سلول‌های بنیادی کشور استفاده شود در پوشش بیمه‌ای پیوند قرار می‌گیرد، اما در مواردی که سلول مشابه در بانک داخل کشور موجود نباشد؛ هزینه جست و جوی سلول و انتقال آن از خارج کشور را بیمار باید پرداخت کند.

پایان پیام/

مطالب مشابه