دستکاری سلیقه‌ای برای تاریخ زایمان به روش سزارین سلامت نوزاد را به خطر می‌اندازد
به گزارش پایگاه خبری پزشکان و قانون (پالنا)، ایرج حریرچی در خصوص افزایش آمار سزارین در کشور به خصوص در مناسبتها و تاریخ های خاص گفت: متاسفانه در چند سال اخیر انجام زایمان در مناسبتها و تاریخ هایی که والدین نوزاد متقاضی آن هستند افزایش داشته است دستکاری و سلیقه ای کردن تاریخ تولد نوزاد با به کارگیری از روش سزارین، معضل اصلی است.

معاون کل وزارت بهداشت یادآور شد: سال گذشته یک میلیون و 350 هزار زایمان منجر به تولد فرزند داشتیم که حدود 50 درصد آن به روش سزارین بوده است، این آمار در کشور ما خیلی بالاست و مطلوب آن باید زیر 18 درصد باشد حتی این آمار نسبت به کشورهای اروپایی و آمریکایی که بعضا از امکانات و تسهیلات بیشتری برخوردارند هم بالاتر است.

وی افزود: دستکاری کردن تاریخ تولد بیشترین ضربه را به نوزاد وارد می کند چرا که بیشترین رشد و تکامل مغزی در سه ماهه آخر بارداری صورت می گیرد که زایمان به روش سزارین معمولا یک هفته زودتر از موعد طبیعی آن است و نوزاد از یک هفته طلایی رشد مغزی و تکامل ریه محروم می شود و گاهی در معرض عفونت و نارسایی ریه قرار می گیرند.

حریرچی گفت: میزان انجام زایمان یک سیر معقولی دارد، اگر در تاریخ خاصی این میزان به روش سزارین افزایش یابد با بررسی آمار آن بیمارستان با متخلفین برخورد خواهد شد ضمن اینکه راه حل اساسی این معضل افزایش زایمان طبیعی است.

معاون کل وزارت بهداشت ادامه داد: با اجرای طرح تحول سلامت یکی از بسته های اصلی رایگان کردن زایمان طبیعی در بیمارستانهای دولتی است که حدود دو هزار واحد ال دی آر، اتاق های تک نفره مجهز برای زایمان طبیعی ایجاد شده است که با امکانات اختصاصی و حضور همراه قابل استفاده هستند.

به گزارش وب‌دا وی در پایان اضافه کرد: سالانه حدود 650 تا 700 هزار زایمان طبیعی صورت می گیرد که در مقایسه به آمار کل زایمان ها در کشور 50 درصد است که آمار مناسبی نیست و امیدواریم با امکانات ایجاد شده و در شان مادران باردار و ارائه خدمات صددرصد رایگان در مراکز درمانی دولتی جهت انجام زایمان طبیعی این میزان افزایش پیدا کند و مادران با دستکاری های سلیقه ای تاریخ زایمان، سلامت نوزاد خود را به خطر نیندازند.

پایان پیام/

مطالب مشابه