ماموریت‌های اورژانس نسبت به قبل ۳۸ درصد افزایش داشته است
به گزارش پایگاه خبری پزشکان و قانون (پالنا)، پیمان صابریان با تاکید بر اینکه یکی از نهاد‌های مهم درحوزه سلامت، اورژانس کشور است گفت: هنوز تعداد نیرو، پرسنل و آمبولانس‌های اورژانس تهران استاندارد نیست، براساس استاندارد‌های جهانی هر ۲۰ هزار نفر یک کُد آمبولانس نیاز دارد که در تهران به ۵۰۰ کُد آمبولانس نیاز است که تا رسیدن به این آمار هنوز فاصله زیادی داریم.

رئیس مرکز اورژانس تهران ادامه داد: مأموریت‌های اورژانس نسبت به قبل ۳۸ درصد افزایش داشته، هیچ نیرویی به این ارگان اضافه نشده و روزانه تکنسین‌های ما بیش از ۳ هزار و ۲۰۰ مأموریت انجام می‌دهند، بیمار بدحال تنها با اورژانس تهران جابه‌جا می‌شود و اورژانس خصوصی حق جابه‌جایی بیمار بدحال را ندارد. به همین دلیل وقتی آمبولانس تهران در حال آژیر کشیدن است، معنای آن این است که یا بیمار بدحال دارد یا آنکه بر سر بالین بیمار بدحال می‌رود.
 
وی با اشاره به حمله فیزیکی به نیرو‌های اورژانس حین خدمت رسانی افزود: حمله به نیرو‌های امدادی به هرحال وجود دارد، زیرا اصولا نیرو‌های اورژانس درصحنه‌های اضطراب‌زا حاضر می‌شوند و گاهی اتفاقاتی این چنینی می‌افتد؛ اما در درجه اول باید فرهنگ‌سازی کنیم، زیرا فردی که دچار حادثه می‌شود ابتدا باید فکر کنیم آیا کسی می‌تواند کاری انجام دهد یا خیر و باید انتظارات خود را معقول کنیم، با وجود افزایش قیمت دارو‌ها و تحریم‌های ظالمانه آمریکا در حوزه بهداشت و درمان، تمام نیاز‌های دارویی اورژانس تولید داخل است.
 
صابریان گفت: با توجه به تراکم بالای جمعیت تهران و مشکلاتی که در معابر این شهر وجود دارد نیاز داریم پایگاه‌ها افزایش یابد تا بتوانیم خدمات را با سرعت بیشتری ارائه دهیم. اگر زمان انجام مأموریت‌ها به هشت دقیقه کاهش یابد می‌توان گفت که انقلاب بزرگی در زمینه انتقال بیمار رخ داده است، زیرا هرچه بیماران سریع‌تر به بیمارستان منتقل شوند، شانس بهبودی آن‌ها بیشتر است.
 
رئیس مرکز اورژانس تهران با اشاره به لوازمی که توسط اورژانس استفاده می‌شود تصریح کرد: لوازمی که استفاده می‌کنیم مثل پتوی نجات یکبار مصرف که حدود یکسال است استفاده می‌شود، با استاندارد‌های روز دنیا برابری می‌کند. همچنین آتل‌های یکبار مصرف هم استفاده می‌کنیم و بعد از آن هم دیگر آن‌ها را پس نمی‌گیریم؛ کمتر کشوری سراغ داریم وسیله‌ای به مریض بدهد و پیگیر پس گرفتنش نباشند و مریض با همان وسیله به بیمارستان منتقل شود.
 
وی اظهار کرد: فعالیت مناسب موتورلانس‌ها در تهران باعث شده تا مردم رضایت بیشتری از سازمان اورژانس کشور داشته باشند و به همین دلیل تصمیم گرفته شده تا برای سایر کلانشهر‌ها ۱۰۰۰ دستگاه موتورلانس جدید خریداری شود و در ماموریت‌های کلانشهر‌ها مورد استفاده قرار گیرد، فعالیت موتورلانس‌ها زمان رسیدن به بیمار را به زیر ۱۰ دقیقه رسانده است و استفاده از موتورلانس‌ها باعث کم شدن میزان سوخت مصرفی توسط اورژانس شده است.

صابریان خاطرنشان کرد: امکانات خوبی برای بحث رفاهی نیرو‌های اورژانس در نظر گرفته‌شده است، از نظر رفاهی اقدامات خوبی برای کارمندان اورژانس انجام شده اقامتگاه‌های لوکس برای کارمندان اورژانس تدارک دیدیم. البته میزان استقبال کارمندان هم از این سفر‌ها نسبت به سال قبل افزایش داشته است، در اورژانس تهران تقریباً به‌طور متوسط ۱۵ تا ۱۶ دقیقه آمبولانس‌ها به محل حادثه می‌رسد. هرچند باید گفت در ساعت‌های مختلف این آمار تغییر می‌کند. در مورد موتورلانس‌های وضعیت فرق می‌کند و این موتور‌ها حدود هفت تا هشت دقیقه بعد از اعلام مأموریت بر بالین بیمار حاضر می‌شوند.
 
رئیس مرکز اورژانس تهران گفت: باید تمام موانعی را که بر سر راه اورژانس قرار دارد برطرف شود برای حل مشکلاتی که این ارگان امدادرسانی با آن روبه‌رو است با نمایندگان مجلس، دولت و شهرداری بار‌ها مذاکره کرده اند و وضعیت کاری اورژانس را شرح داده‌اند که شهرداری سلامت شهروندان را در اولویت قرار داده و اقداماتی را دراین خصوص انجام شده است.

به گزارش باشگاه خبرنگاران جوان وی در پایان اضافه کرد: از سال گذشته تا کنون نوسان قیمت زیاد بود. قسمت اعظم مخارجی که در اورژانس داریم، مخارج مصرفی وسایلی است که در اورژانس استفاده می‌شود. تمام وسایلی که از آن استفاده می‌کنیم در واقع وسایل مصرفی پزشکی است. بر اساس بودجه‌ای که امسال برای ما در نظر گرفته شده و با توجه به افزایش قیمت‌ها باید بگوییم امسال نسبت به سال گذشته قدرت خرید تعداد وسایل کمتری نسبت به سال گذشته را داریم. باوجود افزایش قیمت‌ها در سال گذشته به‌سختی توانستیم وسایل مصرفی را تهیه کنیم.

پایان پیام/

مطالب مشابه