سامانه تخلفات تعرفه‌های پزشکی به اداره بازرسی وزارت بهداشت منتقل شد
به گزارش پایگاه خبری پزشکان و قانون (پالنا)، علیرضا عسکری در گفت و گو با ایرنا گفت: تخلفات پزشکان از تعرفه های پزشکی از سه طریق جمع آوری می شود، یکی از طریق بازدیدهای میدانی مسئولان وزارت بهداشت و دانشگاه های علوم پزشکی است، دوم از سامانه ۱۹۰ وزارت بهداشت که مردم طی تماس تلفنی می توانند این تخلفات را اعلام کنند و سوم از طریق مراجعات حضوری مردم به دانشگاه های علوم پزشکی است.

وی گفت: از زمان شروع طرح تحول سلامت میزان تخلفات تعرفه های پزشکی به خصوص در بخش دولتی کاهش یافت اما هیچگاه این نوع تخلفات صفر نمی شود و همیشه عده ای هر چند اندک از پزشکان ممکن است، چنین تخلفاتی داشته باشند و این یک خواسته آرمانی است که اصلا چنین تخلفی وجود نداشته باشد.

مدیرکل نظارت بر درمان وزارت بهداشت ادامه داد: البته با وجود مشکلات اقتصادی که همه مردم با آن درگیر هستند، پزشکان وضعیت مردم را درک می کنند اما در هر صورت تقویت نظارت بر تعرفه های پزشکی یکی از اولویت های وزارت بهداشت است به همین علت در چند ماه گذشته بخش نظارت بر تعرفه های پزشکی سامانه ۱۹۰ از معاونت درمان به اداره بازرسی وزارت بهداشت منتقل شد.

عسکری افزود: برخورد با پزشکان متخلف که بیش از تعرفه های مصوب از مردم دریافت می کنند، مرحله به مرحله است به میزان تخلف و موارد تکرار آن و میزان موارد ارجاع پرونده پزشکان به کمیسیون ماده ۱۱ دانشگاه های علوم پزشکی بستگی دارد و احکام صادره و نحوه برخورد با متخلفانی که پرونده آنان به تعزیزات می رود با آنان که در وزارت بهداشت یا نظام پزشکی به تخلف آنها رسیدگی می شود، متفاوت است.

وی در پاسخ به این پرسش که آیا در ۶ ماه گذشته مواردی از پلمپ مطب یا مرکز درمانی به علت تخلف پزشکی داشته ایم یا نه گفت: در ۶ ماه گذشته به صورت موردی گزارش هایی از این نوع برخورد داشتیم که البته در این موارد معمولا در کنار تخلف تعرفه ای مرکز درمانی، تخلفات دیگر پزشکی هم وجود دارد.

مدیرکل نظارت بر درمان وزارت بهداشت درباره اعلام نرخ تعرفه های واقعی از سوی سازمان نظام پزشکی گفت: ممکن است همکاران ما در جامعه پزشکی انتقاداتی به تعرفه های مصوب دولت داشته باشند، آنان می توانند پیشنهادهای خود را برای اصلاح تعرفه ها اعلام کنند اما تا زمانی که تعرفه های مصوب هیات وزیران تغییر نکرده است همه جامعه پزشکی ملزم به رعایت آن هستند.

پایان پیام/

مطالب مشابه