۷۵ درصد درآمدهای صادرات دارویی حاصل شرکت‌های دانش‌بنیان حوزه بایوتک است
به گزارش پایگاه خبری پزشکان و قانون (پالنا)، محمود تولایی در نخستین سمپوزیوم بین‌المللی ژنتیک پزشکی که امروز در پژوهشگاه ملی مهندسی ژنتیک و زیست‌فناوری افزود: بشر امروز با کشف رازهای خلقت، فرایندهای مولکولی و رخدادهای زیر سلولی و روابط ژن‌ها و همچنین فرایندهای منجر به آسیب را شناسایی کرده است.

رییس انجمن ژنتیک ایران ادامه داد: شناسایی این فرایندها منجر به توسعه درمان‌های نوین و روش‌های تشخیص عارضه قبل از پیشرفت شده است، بشر همچنین در بیماری‌هایی چون زوال عقل، پارکینسون و آلزایمر با کشف مکانیزم‌هایی توانست با تغییر در سامانه کلاف‌های عصبی و یا از کار انداختن مکانیزم‌های مولکولی در نورون‌ها، راهکارهایی برای درمان ارائه دهد.

وی افزود: بشر برای پیشگیری از بروز بیماری زوال عقل با انجام طیف‌های اندازه‌گیری پروتئین مسبب این بیماری در خون و مایع مغزی_ نخاعی، تشخیص این بیماری را ممکن کرد تا با تولید داروهای خاص مانع از تجمع این پروتئین در مغز شود.

تولایی گفت: بشر امروز ویرایش ژنی را از آرزو به عمل تبدیل کرده است، علاوه بر آن محققان توانستند فرایندهای ژن درمانی و اصلاح ژنی را انجام دهند که در آن یک ژن جایگزین به بدن اضافه می‌شود یا توانستند یک ژن بیماری‌زا در بدن فرد بیمار را غیر فعال کنند و این روش‌ها در حال حاضر،  به عرصه تجاری در پزشکی مولکولی نزدیک شده است.

رییس انجمن ژنتیک ایران با اشاره به ورود فناوری‌هایی چون ربات‌ها، الگوریتم‌های هوش مصنوعی و پهپادهای دارورسان به عرصه پزشکی خاطر نشان کرد: تولید زیستی اندام ‌های مختلف برای انسان و دام با پرینترهای سه‌بعدی به بهره‌برداری رسیده است و این فناوری‌ها در کشف بافت قلب، مری و ریه پیشرفت‌هایی را فراهم کرده‌اند.

وی اظهار کرد: مرز بین علوم برداشته شده و بهره‌برداری از گنجینه‌های ژنومی بدون پیوند بیولوژی با آی‌تی، هوش مصنوعی و ... ناممکن است، علوم مهندسی در شقوق مختلف در طراحی، ساخت و بازیابی سلولی به کمک حوزه‌های علوم زیستی آمده است، توسعه علمی، افزایش قدرت ملی را به همراه دارد، امروزه ۷۵ درصد درآمدهای صادراتی دارویی کشور ماحصل شرکت‌های دانش‌بنیان حوزه بایوتک است.

به گزارش ایسنا تولایی در پایان اضافه کرد: وزارت بهداشت همواره با یک رویکرد آینده‌نگر از حوزه بیوتکنولوژی و ژنتیک استقبال کرده و همواره حامی این بخش بوده است و یکی از آثار این حمایت‌ها این است که امروز ۷۵ درصد صادرات دارویی در کشور ما صادرات داروهای بیوتک و دانش‌بنیان هستند که جای افتخار دارد.

پایان پیام/

مطالب مشابه