کاهش یک‌باره هزینه‌های درمان باعث شد بیمارستان‌های دولتی به مرز ورشکستگی برسند
به گزارش پایگاه خبری پزشکان و قانون (پالنا)، علی عباسی با بیان اینکه دیر گاهی نیست وزارت بهداشت طرحی تحت عنوان طرح تحول نظام سلامت ارائه کرد گفت: قاعدتا مخالفین و موافقین برای هر طرحی هست ولی از ابتدا اجازه تحلیل و بیان مشکلات کارشناسانه پیرامون این طرح داده نشد و کار به تهدید هم رسید و علنا دانشجویان دانشگاه علوم پزشکی شهید بهشتی توسط وزارت‌خانه تهدید به تعلیق شدند آن هم توسط دولتی که داعیه دار انتقاد و بیان آزاد است.

دبیر اسبق شورای صنفی علوم پزشکی شهید بهشتی ادامه داد: ولی جالبی قضیه این است که مسؤولین امر بعد از ۵-۶ سال دقیقا به همان نکات رسیده‌اند. ولی سکوت دیگر پیرامون این طرح جایز نیست. زیرا سلامت تمام ایرانیان مطرح است، اساسا ما ساختار و اقتصاد سلامت را یک چرخه در نظر می‌گیرم که در آن دولت، بیمه، کادر پزشکی و مردم در آن قرار دارند و عدم تعادل و دخل تصرف غیرکارشناسانه در هر قسمت صدمات جبران ناپذیری به مردم به‌عنوان دریافت کنندگان سلامت می‌رسد.

وی افزود: اولین نکته‌ای که به نظر می‌رسد یک نقطه ضعف اصلی است و هیچ جوره قابل اغماض نیست تقدم درمان بر پیشگیری است. به‌طوری که برخلاف سیستم بهداشت جهانی اکثریت هزینه‌ها در درمان متمرکز شده و حتی یارانه سلامت انسان‌های سالم جامعه که باید صرف برنامه‌های آموزش و پیشگیری از بیماری‌ها برای مردم شود که اساسا بیمار نشوند تا به بیمارستان بیایند صرف هزینه‌های بیمارستانی می‌شود.

عباسی گفت: نقطه ضعف دوم طرح تحول اتخاذ رویکرد بودجه محور و حل مسئله مبتنی بر تزریق منابع مالی بجای شناسایی و حذف هزینه‌های زائد بر بخش درمان بوده است. در جریان اجرای طرح تحول تعرفه خدمات درمانی و تقاضاهای القایی درمان افزایش جدی پیدا کرد که همین امر سبب افزایش هزینه‌های بخش درمان و ناتوانی بیمه‌ها شد.

دبیر اسبق شورای صنفی علوم پزشکی شهید بهشتی تصریح کرد: کاهش یک‌باره هزینه‌های درمان مردم آن هم بدون کارشناسی علی رغم کمبود منابع دولتی و عدم نظارت باعث شده دانشگاه‌ها و بیمارستان‌های دولتی به مرز ورشکستگی برسند. به‌طوری که ۶ ماه قبل در اورژانس بیمارستان‌های تهران به‌علت کمبود امکانات بیان می‌شد یا سرنگ را انتخاب کنید یا دستکش. پس از آن روند بدهی بیمارستان‌ها به شرکت‌های دارویی و ورشکستگی سازمان‌های بیمه‌ای شروع شد و در حال حاضر موجب عقب افتادگی ۱/۵ الی ۲ ساله کارانه و حقوق پرسنل و کادر درمان و نارضایتی آنها شده است.

وی اظهار کرد: مطمئن باشید این روند به نارضایتی مردم در مرحله آخر خواهد رسید چنانکه می‌بینیم دیگر بیمارستان‌ها به‌علت عدم پرداخت‌ها با بیمه‌ها قرارداد نمی‌بندند و مردم باید هزینه‌ها را مستقیم پرداخت کنند که در نهایت متضرر مردم خواهند بود، همه اینها فقط به‌خاطر یک دخالت غیر کارشناسانه سیاسیون در سیستم سلامت است که مردم باید رایگان درمان شوند و اشتباه هم همین است که مردم باید خدمات رایگان در جهت پیشگیری از بیماری‌ها را دریافت کنند و اساسا بیمار نشوند و به فکر سلامت خود باشند.

عباسی ادامه داد: این سیستم ناقص به اینجا متوقف نشده و می‌بینیم که ۵۰۰ میلیون یورو از بودجه صندوق توسعه که حق تک تک مردم است باز هم صرف این طرح غیرکارشناسانه می‌شود؛ آن صرف بدهی‌ها نه صرف ارتقا و حل مشکلات این طرح. و طبق پیش بینی‌ها این دست اندازی‌ها به صندوق توسعه متوقف نخواهد شد. مشاهده می‌کنید که مردم به‌ صورت غیر مستقیم چندین برابر هزینه کرده‌اند.

دبیر اسبق شورای صنفی علوم پزشکی شهید بهشتی اضافه کرد: مورد بعد هجمه مشکوک به کادر درمانی است، که ۱/۵ سال است حقوق خود را از دولت طلبکارند و مدام توسط بولتن‌های خبری مسؤول ضعف ها و ناکارآمدی‌ها معرفی می‌شوند. طبق گفته هاشمی وزیر پیشین ۳۰ درصد از کل طرح تحول صرف حقوق پرسنل شده است و به‌طور مشکوکی کسی پیرامون ۷۰ درصد بقیه صحبتی نمی‌کند، این مجال پای شرکت‌های دارویی و تجهیزات پزشکی به میان می‌آید که نقش آنها در این اقتصاد مبهم است. مشکوک بودن قضیه بیش از پیش وقتی نمایان می‌شود که نمکی وزیر بهداشت طی مصاحبه‌ای اعلام کرد ۱ میلیارد و ۳۰۰ میلیون دلار ارز به شرکت‌های تجهیزات پزشکی اختصاص یافته و دقیقا معلوم نیست کجاست.

وی تاکید کرد: افزایش ۳۵ درصدی مراجعات علی رغم عدم افزایش تعداد پرسنل که اکثرا این مراجعات غیر ضروری است آن هم پس از تصمیم غیرکارشناسی رایگان کردن ویزیت‌ها و افزایش القایی درمان از نقاط سیاه دیگر این طرح است. در کجای جهان بیمار خودش تصمیم می‌گیرد به چندین متخصص مراجعه کند؟ خودش تصمیم بگیرد CT یا MRI بشود؟ مگر درس پزشکی خوانده؟ چه کسی ارجاعش داده؟ با همین حساب ساده می‌توانید ضررهای هنگفت را حساب کنید.

عباسی ادامه دادد: فرض کنید بیماری جهت یک کمر درد ساده که باید نزد پزشک عمومی مراجعه کند و درمان شود چون ویزیت‌ها رایگان است قبض ۴ متخصص را می‌گیرد در صورتی که نیازی هم نیست. پرداختی از جیب مریض ۱۰ درصد است بقیه آن را باید دولت و بیمه بدهد که آنها هم از حق سلامت انسان‌های سالم که به‌سلامتی خود بها می‌دهند را جهت مراجعه غیر ضروری این فرد پرداخت می‌کنند. بگذریم که همین مراجعه غیرضروری باعث شلوغی بیمارستان‌ها شده و موجب شده که بیمارهایی که نیازمند واقعی هستند در صف باشند و بعضا از بین بروند ولی آن فرد به ظاهر بیمار "به تشخیص خودش نه پزشک" خدمات را زودتر دریافت کند.

دبیر اسبق شورای صنفی علوم پزشکی شهید بهشتی گفت: مشاهده کنید کشور چین با نظارت صحیح و پرداخت هزینه‌های ۱/۴ در سلامت چه کرده و ما با پرداخت چندین برابری کاری کردیم که هم بیمه و بیمارستان‌ها ورشکست شوند، هم حقوق پرسنل ۲ سال پرداخت نشود و هم مردم و خود مسؤولین امر ناراضی باشند. وقتی هم این موارد بیان می‌شود تهدید هم می‌شویم که نباید بیان شود به صلاح نیست.

به گزارش فارس وی در پایان اضافه کرد: شما دقت کنید در این ۶ سال خبرها فقط پیرامون خوب بودن این طرح وجود دارد و انتقادی در این حوزه وجود ندارد، چرایی قضیه هم مشخص است. حتی جلوی حضور در صداسیما و خبرگزاری‌ها را با تهدید به تعلیق دانشجویان می‌گیرند. راه حل این قضیه هم یا برگشت به حالت قبل و یا اجرای نظام ارجاع سلامت است که متاسفانه قریب ۱۰ سال بر زمین مانده است، بنده قائلم دشمن اگر بخواهد علیه کشور کار کند نقاط قوت ایران اسلامی را هدف قرار می‌دهد. و آن هم سلامت و غذا و داروی کشور است که به نظر سازمان‌های اطلاعاتی کشور باید به آن ورود کنند.

پایان پیام/

مطالب مشابه