مسمومیت های دارویی و آسیب های ناشی از خود درمانی
به گزارش پایگاه خبری پزشکان و قانون (پالنا)، ایرج خسرو نیا در خصوص مسمومیت های دارویی و آسیب های ناشی از خود درمانی ها گفت: مصرف دارو جهت درمان بیماری ها مثل یک شمشیر دولبه عمل می کند؛ بدین صورت که اگر به موقع و درست مصرف شوند می توانند مفید واقع شوند و اگر نابجا مصرف شوند با عوارضی همراه خواهند بود.

رئیس جامعه پزشکان متخصص داخلی ایران با اشاره به آسیب های برخی از داروها بر روی بدن گفت: بسیاری از داروها ممکن است با سیستم بدن سازگاری نداشته باشد و با آسیب هایی بر روی اندام هایی مانند کبد، کلیه و قلب همراه باشند، افرادی که اقدام به خوددرمانی می کنند ممکن است بر اثر اشتباهات سهوی از داروهای تاریخ مصرف گذشته استفاده کنند که این خود باعث بروز  آسیب های جدی می شود.

وی افزود: خوددرمانی و مصرف بیش از اندازه برخی از داروها سبب مقاومت در بدن افراد می شود، افراد همواره باید به این نکته توجه داشته باشند که در ابتدای بروز هر گونه بیماری به پزشک مراجعه کنند و از هر گونه خوددرمانی که با خطر مواجهه است بپرهیزند.

خسرونیا در خصوص تداخلات داروهای گیاهی با داروهای شیمیایی نیز تصریح کرد: برخی از داروهای گیاهی ممکن است تداخلاتی را با داروهای شیمیایی ایجاد کنند. به طور مثال داروهایی که برای چربی خون تجویز می شوند ممکن است با تداخل و عوارضی همچون پادرد واستخوان درد و یا عارضه های مغزی و قلبی شامل کم خونی همراه باشند.

رئیس جامعه پزشکان متخصص داخلی ایران، با اشاره به مسمومیت در کودکان بیان کرد: تجویز دارو برای کودکان با توجه به سن آنها صورت می پذیرد و برای هر گروه سنی مقدار دوز مصرفی دارو متفاوت است که اگر بیش از مقدار مشخص باشد عوارضی همچون اسهال، بدن درد، غش و ضعف، بی حالی را به همراه داشته باشد و داروهایی که برای افراد بزرگسال مناسب است برای کودکان به هیچ وجه تجویز نمی شود.

به گزارش مهر وی در پایان اضافه کرد: عوارض داروهایی که به طور خودسرانه و بدون دستور پزشک مصرف می شوند بی شمار است گاه ممکن است داروها با حساسیت های پوستی نیز همراه باشند به همین دلیل افراد باید در برخورد با هر گونه بیماری در کودکان و بزرگسالان برای مصرف دارو فقط به تجویز و دستور پزشک عمل کنند.

پایان پیام/

مطالب مشابه