حد حیات نوزادان نارس به زیر ۷ ماه رسیده است
به گزارش پایگاه خبری پزشکان و قانون (پالنا)، مامک شریعت در نشست خبری معرفی دستاورد‌های درمانگاه تکامل مغزی- عصبی کودکان آسیب‌پذیر اظهار کرد: این مرکز از سال ۸۸ تأسیس شده و یکی از خدمات اصلی آن ارزیابی و بررسی تکامل مغزی عصبی در نوزادان نارس و آسیب پذیر است.
 
معاون پژوهشی مرکز تحقیقات مادر، جنین و نوزاد ادامه داد: سال‌های گذشته امیدی به حیات نوزادان نارس و آسیب پذیر نبوده، اما خوشبختانه با گذشت زمان و پیشرفت در طب نوزادان، علم و تجهیزات پزشکی توانسته‌ایم حد حیات این نوزادان را به ۲۶ هفته یعنی زیر ۷ ماه برسانیم.

وی افزود: این نوزادان زنده می‌مانند، اما با مشکلات زیادی بعد از تولدشان روبرو خواهند شد، اختلالاتی در تکامل مغزی و مهارت‌های عصبی‌شان ایجاد می‌شود که ممکن است در همان ابتدای تولد ظاهر نشود و با گذشت زمان خود را نشان دهند.

شریعت گفت: اولین مرحله درمان شناخت این نوزادان نارس بوده که مهارت‌ها و آموزش‌هایی به پرسنل داده شده تا ارزیابی‌های مناسب صورت بگیرد. در این بین به خانواده‌ها هم آموزش‌های مقدماتی داده می‌شود تا بعد از ترخیص به این مراکز رجوع کنند.

معاون پژوهشی مرکز تحقیقات مادر، جنین و نوزاد: این مهارت‌ها و آموزش‌ها اعم از ماساژ درمانی، آب درمانی، نرمش‌های پوستی و تحریک هوشی نوزادان است که گاهی نیاز به توان بخشی‌های مختلفی هم پیدا می‌کنند، انجام این عملکرد‌ها تا سه سالگی ادامه خواهد داشت، خوشبختانه حدود ۲۰۰۰ نوزاد آسیب پذیر تحت پوشش قرار گرفته‌اند که توانسته‌ایم حدود ۵۵ تا ۷۵ درصد آن‌ها را در این مرکز تحت درمان تکامل مغزی- عصبی قرار دهیم.

پایان پیام/

مطالب مشابه