اگر خطایی از نیروی بهداشتی و درمانی ببینم، امکان ندارد که مماشات کنم
به گزارش پایگاه خبری پزشکان و قانون (پالنا)، سعید نمکی در آیین افتتاح بیمارستان سوانح و سوختگی گلستان کرمانشاه، اظهار داشت: مردم کرمانشاه، جوانمردی و قهرمانی شاهنامه را با عشق به اهل بیت آمیخته اند و معجون دلپذیری شدند که همین جذبه بنده را امسال 3 بار به این استان کشانده است. باید از برباد رفتگان در یاد مانده زلزله دو سال قبل یاد و از بازماندگان آنها دلجویی کنیم و امیدوارم که این سرزمین هرگز این روزهای تلخ را دیگر نبیند.

وزیر بهداشت ادامه داد: با تلاش فراوان، اتفاقات ایجاد شده در زلزله دو سال پیش در این استان با کمک سایر دستگاه ها مدیریت شد، در سیلاب های گسترده امسال که حدود 26 استان گرفتار و 6 استان را به شدت گرفتار کرد، بنده توفیق داشتم که 9 بار به مناطق سیل زده سفر کنم. در این سیلاب ها، ناگهان غافلگیر شدیم و بخش زیادی از کشور، زیر آب رفت، اما با لطف خدا و تلاش بی وقفه، یک افتخار بی نهایت مهم در تاریخ نظام سلامت ثبت شد، به گونه ای که در هیچ یک از استانهای درگیر با سیل علیرغم حجم زیاد لاشه های حیوانات، با استفاده از همه امکانات، اجازه ندادیم، لحظه ای در خدمت رسانی به مردم در لحظات اولیه، درنگ شود و هیچ کدام از مردارها و گنداب ها، کوچکترین اپیدمی یا بیماری واگیری را ایجاد نکرد.

وی افزود: زمانی که تدروس، دبیرکل سازمان جهانی بهداشت را در ژنو ملاقات کردم، گفت، اینجا همگی در حال رصد وضعیت ایران بودیم تا ببینیم اولین مورد اپیدمی در ایران را همانند سایر کشورهای دنیا، چه زمانی مشاهده می کنیم و خوشبختانه در ایران حتی یک مورد اپیدمی بدون کمک خارجی گزارش و ثبت نشد؛ که به او گفتم، شما هنوز این کشور و مردم را نشناخته اید، ما 8 سال جنگ را بدون کمک خارجی و با فشار همه نیروهای خارجی اداره کردیم و ایران تنها کشوری است که حتی یک میلیمتر از خاک خود را پس از جنگ و سر میز مذاکره پس نگرفت. نیروهای بهداشتی و درمانی ایران، دوره 8 ساله جنگ را سپری کردند و تجربه دوران بحران و سختی را دارند.

نمکی با اشاره به سفر خود در ایام تعطیلات نوروز به استان سیل زده گلستان، گفت: در منطقه قربان آباد آق قلا حضور یافتم و با وجود لاشه های فراوان طیور و احشام در آن منطقه و  در مناطق سیل زده به ویژه در استانهای لرستان و خوزستان،  همکاران ما با کمک سایر دستگاه ها، تلاش کردند که هیچ اپیدمی رخ ندهد.

وزیر بهداشت ضمن تبریک به مناسبت فرارسیدن هفته وحدت و ولادت پیامبر اکرم(ص) گفت: خاطرم هست که سال گذشته که در سازمان برنامه و بودجه مسئولیت داشتم به کردستان سفر کردم و در مسجد جامع سنندج، گروه 1100 نفره دف نواز در مدح پیامبراکرم(ص) همنوازی بی نظیر کردند که در هیچ ارکستر سنگینی در هیچ کجای دنیا، مشابه آن را ندیده بودم و یک جوان اهل تسنن، در رثای اباعبدالله الحسین(ع) و روز عاشورا، شعری را با لهجه کردی خواند که توسط یکی از دوستان برای من ترجمه شد و سوزی که این جوانان با شعر و مصیبت عاشورا، به من منتقل کردند در تمام طول عمرم، از بهترین مداحان قوی، منتقل نشده بود. عشق به اهل بیت محور پیوند اهل تسین و تشیع در کشور به ویژه غرب کشور است.

وی به دستاوردهای بزرگ نظام سلامت در طول سالهای بعد از انقلاب اسلامی اشاره کرد و افزود: در طول خدمت دولت دکتر روحانی با طرح تحول نظام سلامت، به مناطق کمتر توسعه یافته توجه بیشتری شد و توسعه زیرساخت ها، کاهش پرداختی از جیب بیماران، گسیل نیروهای متخصص به مناطق محروم و کمتر توسعه یافته و رسیدگی به بیماران خاص و صعب العلاج از دستاوردهای دولت های یازدهم و دوازدهم بود.

نمکی اضافه کرد: در اوج کسری منابع، 3 درصد از سهم GDP به حوزه سلامت، افزایش یافت که این اتفاق در تاریخ هیچ یک از کشورهای منطقه در سالهای گذشته، رخ نداده است که خوشبختانه این اتفاق رخ داد و امروز شاهد گسترش زیرساخت ها در مناطق کمتر برخوردار هستیم و در فاز دوم طرح تحول نظام سلامت، تلاش کردیم با تقدم پیشگیری بر درمان و درمان سرپایی بر بستری و رسیدگی به مناطق کمتر توسعه یافته، مسیر را دنیال کنیم.

وزیر بهداشت تصریح کرد: طرح بسیج ملی کنترل فشارخون در استان کرمانشاه به خوبی اجرا شد، برنامه هایی برای کنترل دیابت و تقویت سلامت روان داریم و طرح برای جامعه محور کردن نظام سلامت با عنوان "هر خانه یک پایگاه سلامت" را دستور کار قرار داده ایم. پرونده الکترونیک سلامت به عنوان یکی از مهمترین زیرساخت ها و ریل گذاری های بسیار مهم، به سرانجام رسید و این ریل، محل عبور و ورود پزشکی خانواده، نظام ارجاع و اعمال راهنماهای بالینی برای منطقی کردن اقتصاد سلامت است.

وی اظهار کرد: هر سال بیمه سلامت بین 30 تا 40 درصد افزایش هزینه داشت و علیرغم اینکه به طور متوسط، 16 رصد قیمت تمام شده افزایش یافته اما امسال خوشبختانه هزینه های این سازمان نسبت به سال قبل، 20 درصد کاهش داشته است.

نمکی ضمن ابراز خرسندی از افتتاح بیمارستان سوانح و سوختگی گلستان کرمانشاه به عنوان اولین و مجهز ترین بیمارستان سوانح سوختگی غرب کشور، گفت: این بیمارستان، هدیه بسیار زیبایی از سوی مقام معظم رهبری به مردم استان کرمانشاه است و تردید ندارم که دلخوشی ایشان، رایحه ای از عشق و محبت برای منطقه خواهد بود، وقتی خبر پیدا کنند که این حرکت و دلسوزی ایشان برای مردم به ثمر نشسته است.

وزیر بهداشت تاکید کرد: قطعا می خواهیم که کرمانشاه تبدیل به قطب پزشکی غرب کشور شود و در این راستا حرکت می کنیم و بهترین امکاناتی که به کمتر منطقه ای داده می شود، به سمت کرمانشاه، گسیل می کنیم تا کرمانشاه را به یک قطب بزرگ بهداشتی و درمانی در کشور تبدیل کنیم، چون پتانسیل زیادی در این منطقه از جمله پزشکان فرهیخته، پرستاران حاذق و کادر پیراپزشکی بسیار مجربی وجود دارند که می توانیم به عنوان یک قطب قدرتمند تشخیصی، درمانی و بازتوانی بر روی کرمانشاه حساب کنیم که برای مردم کشور و کشورهای منطقه، خدمات موثری را ارائه کند.

وی افزود: وقتی که به وزارت بهداشت آمدیم، بر روی سطح بندی کار کردیم و باید در بسیاری از موارد بازنگری کنیم. چه دلیلی دارد که ما در فاصله های کم، تخت بیمارستانی ایجاد کنیم و منابع ملی را هدر دهیم، در مناطقی از کشور، ضریب اشغال تخت بیمارستانی، کمتر از 20 درصد است که با فشار برخی مسئولان و بی برنامگی های وزارت بهداشت، مجموعه های هزینه بر که دهان های باز برای جذب منابع ملی است را ایجاد کرده ایم، درحالیکه هیچ کجای دنیا، منابع را اینگونه هدر نمی دهند البته اگر چیزی را خارج از استاندارد و عرف به مردم بدهید، گرفتن آن سخت است.

نمکی تاکید کرد: امسال وزارت بهداشت را با 20 هزار میلیارد تومان کسری بودجه تحویل گرفتم که 10 هزار میلیارد تومان آن مربوط به خدمات 18 ماه گذشته بود، 5 هزار میلیارد تومان مربوط به بیمه سلامت و 5 هزار میلیارد تومان نیز مربوط به سازمان برنامه و بودجه بود، در حالی که بودجه سالیانه وزارت بهداشت، 26 هزار میلیارد تومان است و هنر مدیریت و برنامه ریزی فردی که 5 سال کشور را با نفت کمتر از 30 دلار اداره کرده باید در همین زمان ها مشخص شود.

وزیر بهداشت گفت: ما در وزارت بهداشت مشکلات خاص خودمان را داریم. مثلا ساعت 4:20 دقیقه صبح که خیلی از همکاران ما در خواب هستند، به بنده تماس می گیرند که در نزدیکی زاهدان، قطار از ریل خارج شد و 157 نفر مجروح شدند و 28 نفر باید به اتاق عمل اعزام می شدند. من و اورژانس بیمارستان حق نداریم بپرسیم قطار به دلیل خرابکاری یا ریل فرسوده یا بی احتیاطی راننده لوکوموتیو از ریل خارج شد.

وی تصریح کرد: به تمام روسای دانشگاه ها گفته ام که حق ندارید دانشگاه ها را به سیاست زدگی، آلوده و مبتلا کنید. حق ندارید اگر در منطقه ای که نماینده مردم آن به دولت حتی فحش می دهد، در مورد پذیرش مردم و یا تسریع در پروژه عمرانی کم کاری کنید، نباید مردم را در زیر چکمه های خشن سیاست له کنید، بنده، وزیر بهداشت همه مردمان این سرزمین اعم از اصولگرا، اصلاح طلب، شیعه، سنی، زرتشتی، کلیمی، مسیحی، بی مذهب و حتی زندانی محکوم به اعدام هستم.

نمکی ادامه داد: آلوده کردن خدمت به سیاست، کار ما نیست و نمی توانیم وقتی مجروحی در دعوا با چاقو زخمی شده بود، بگوییم اول تو به طرف مقابل حمله کردی یا او به تو حمله کرد؟ تو متهم هستی یا طرف مقابل؟ وقتی به خاطر خودرو و جاده غیراستاندارد و راننده بی تجربه و بی توجه، حادثه ای رخ داد، از اولین دقایق، باید در کنار مردم باشیم و هیچ وقت از مصدومان حوادث نمی پرسیم که آیا بی احتیاطی کردی؟ پیچ خطرناک بود؟ خودرو ات غیراستاندارد بود؟ هیچ گاه وقتی بیماری به درمانگاه، مراجعه کرد، نمی گویم که آیا به دکتر روحانی رای دادی یا شخص دیگری؟ بنده وزیر دولت دکتر روحانی هستم اما پرسنل بنده حق ندارند از کسی بپرسند که به دکتر روحانی رای داده ای یا خیر؟

وزیر بهداشت خاطرنشان کرد: وزارت بهداشت، یک وزارتخانه کاملا فنی، تخصصی، حرفه ای و در کنار مردم هست و خواهیم ماند. در اولین لحظات زلزله اخیر در آذربایجان، نیروهای بهداشتی و درمانی ما، در کنار مردم حضور پیدا کردند و همچنان به آنها خدمت رسانی می کنند، مردم باید ما را از نکبتی که با عنوان سیاست و حزب گریبان برخی افراد را گرفته، جدا بدانند، متاسفانه آنها به هر قیمتی می خواهند در صندلی بمانند و هر ذلتی را تحمل کنند و هر نامهربانی را به مردم روا دارند و هر دروغی را به مردم بگویند تا چند روزی بر مسند قدرت بمانند.

وی اضافه کرد: سعی کردیم که در این مدت، بدون کوچک ترین سیاست زدگی و رانش و کشش و بی توجهی به بعضی کم لطفی ها، کار اصلی خودمان که خدمت به مردم است را انجام دهیم و دستاوردهای بسیار زیادی در حوزه سلامت داشته ایم. دیروز بنده در جنوب استان کرمان، دو روز قبل در یزد و ابرکوه و روز شنبه در استان خراسان رضوی حضور داشتم و فردا در استان آذربایجان هستم و پیشرفت های حوزه سلامت را به خوبی مشاهده می کنم.

نمکی گفت: خدمات، پیشرفت ها، توسعه زیرساخت ها و نظام شبکه بهداشتی و درمانی امروز به هیچ عنوان با وضعیت حدود 30 سال پیش که معاون بهداشت وزارت بهداشت بودم، قابل مقایسه نیست. ممکن است یک محصول و کالا در بازار کشور با 30 سال پیش، تفاوت چندانی نکرده باشد، اما محصول نظام سلامت به هیچ عنوان با 30 سال پیش، قابل قیاس نیست که حاصل زحمت و خدمات نیروهای بهداشتی و درمانی به عنوان خط مقدم نظام سلامت است و دست یکایک آنها را می بوسم.

وزیر بهداشت ادامه داد: نیروهای بهداشتی و درمانی نباید به بی مهری های برخی افراد، توجه کنند، رییس یک دانشگاه علوم پزشکی،پس از مدرک دیپلم، 17 سال تحصیل کرده و از نظر علمی، دانشمندترین و موثرترین فرد در آن استان است، اما برخی اوقات، فردی که یک مدرک لیسانس از یک دانشگاه گرفته، فشار می آورد که باید رییس دانشگاه علوم پزشکی را عوض کنیم؟ چرا باید عوض کنیم؟ این مسایل به جز وزیر به کسی ارتباط ندارد. وزیر باید رییس دانشگاه علوم پزشکی را تغییر دهد.

وی اظهار کرد: یکی از دعاهای بنده این بود که خدایا بنده را اگر صلاح می دانی به این دام "قبول مسئولیت وزارت بهداشت" گرفتار نکن، البته بنده خدمت به این نظام را سالهاست که پذیرفته ام و سرباز کوچک نظام جمهوری اسلامی هستم، اما از تو می خواهم که این آتش را از دامن من دور کنی، اما اگر در دامنم نهادی، خودت می دانی که بدون عزت، لحظه ای در جایی نمی مانم و امکان ندارد که به یک سرباز نظام سلامت در خط مقدم، اهانت شود و به عنوان ژنرال با فرد اهانت کننده، مماشات کنم.

نمکی تاکید کرد: اگر خطایی از نیروی بهداشتی و درمانی و یا کم مهری به مردم به عنوان ولی نعمتان خودمان ببینم، امکان ندارد که مماشات کنم، چون امیرالمومنین(ع) می فرمایند که بترس از نفرین کسی که به غیر از خدا، فریادرسی ندارد و فرد بیمار، عزیز و امانت الهی است که همه مکلف به خدمت به او هستیم و اگر همکار پزشک، پرستار و پیراپزشک ما، کوچکترین کم محبتی به مردم کنند، بدترین و شدیدترین برخوردها را خواهم کرد اما هرگز نخواهم گذاشت، خدمتگزار صدیقم در خط مقدم خدمت به مردم، مورد بی مهری قرار گیرد.

وزیر بهداشت ادامه داد: بنده با این تن رنجور خسته از دهه های گذشته که همواره روز آرام و خواب نداشته ام، برای آرامش و راحتی نیامده ام و راه را برای قلدرها، مفت خورها، فساد در سازمان غذا و دارو یا همکار لوکس نشینم در فلان نقطه از شهر باز کنم و یا راه را برای دانشجوی خارج نرفته ای باز کنم که اسناد را جعل می کند و بر صندلی پزشکی کشور بنشیند در حالیکه فرزند یک کشاورز کرمانشاهی، کارگر ایلامی و چادر نشین غرب کشور که کلاس کنکور نرفته و پول نداشته و در چادر، درس خوانده و رتبه دو و سه کسب کرده را کنار بگذارم و یک متقلب را به جای او پذیرش کنم.

وی افزود: برای این نیامده ام که تعرفه ای را بالا ببرم که یک رشته خاص از جیب مردم یا بیت المال، تقویت شود، بلکه آمده ام تا با توان وجود به ضعیف ترین مردمان این کشور خدمت کنم، آمده ام تا برای ماندن نظامی که بر خون شهدا، مبتنی است، خدمت کنم. وقتی به تنگه مرصاد می روم، بغض گلویم را می فشرد و وقتی از گلزار و قبور مطهر شهدا بر می گردم، می گویم اولین شرمساری من از این نازنینان پرپر شده، این است که شما پرپر شدید که این ممکلت را به ما تحویل دهید تا بشنویم که چند هزار میلیارد تومان، غارت کرده اند؟

نمکی خاطرنشان کرد: سه درصد داروی وارداتی در کشور، دو و نیم برابر 97 درصد از داروهای تولید داخلی، ارزبری دارد. چه کسانی این ارزها را می خورند و کجا می برند؟ این سهم بازار را از کجا پیدا کرده اند؟ چرا دارویی که یک ماه طول عمر بیماران را هم نمی تواند افزایش دهد، با هزار ترفند در لیست دارویی کشور اضافه کرده اند و از جیب بیمه ها می پردازند؟ چرا فکر می کنید که بیمه ها، زمین خورده اند؟ چون برای عده ای که پول شان را روز به روز روی هم بگذارند، دکان باز کرده بودیم. وقتی کسی در مقابل این جریانات ایستادگی می کند، شبکه ای باهم شکل می گیرد که در همه جا هستند، اما یک چیزی را نمی دانند که این وزیر، دلش را به جای دیگر گره زده که خیلی قوی تر از این حرف ها است.

وزیر بهداشت گفت: بنده هیچ چیزی از دنیا نمی خواهم و این دعای من است که به خدای خودم گفته ام که " در پیش کبریای تو، گر کمترم ز نور/ بر من بزرگواری پیغمبران ببخش/ جز غم هر آنچه را که به من وام داده ای/ بستان و بیشتر کن و بر دیگران ببخش" من برای افزودن چیزی به مالم، مسئولیت وزارت بهداشت را قبول نکرده ام، بلکه آمده ام که جزیی از شرفم را کم نکنم و با دلم این پیمان را ببندم که خدایا مبادا من ذره ای از حق مظلومی را در کشور، پایمال کرده باشم و یا بگذارم که پایمال کنند و ببینم. در زیارتنامه می خوانیم که فردی که ظلمی در حق مظلومی را می شنود و سکوت می کند، با قاتل امام حسین(ع) و متجاوز به بیت المال، یکسان است.

به گزارش وب‌دا وی در پایان اضافه کرد: اعتقادم بر این است که امروز بیش از مالک اشتر، به ابوذر نیاز داریم که فریاد بزند، ای معاویه اگر این کاخ را از پول خودت ساخته ای، اسراف است و اگر از پول بیت المال ساخته ای، خیانت است. برای ابوذر وار زیست باید مالیات و عوارض هم داد، اما مرحوم مادرم قالیباف بود و می گفت قالی که از نصفه رد شود، رو به پایین آمدن و تمام شدن است و من هم بقیه عمر خودم را برای خدمت به مردم گذاشته ام.

پایان پیام/

مطالب مشابه