فقط ۶۳ هزار نمونه در شبکه ملی اهداکنندگان سلول‌های بنیادی ذخیره داریم
به گزارش پایگاه خبری پزشکان و قانون (پالنا)، مهدی شادنوش در همایش روز جهانی خون بند ناف که امروز در پژوهشگاه رویان برگزار شد، درباره پیوند اعضا گفت: فرهنگ‌سازی در پیوند اعضا کمی بیش از یک دهه با کارهای سیستماتیک آغاز شده، ولی امروز باعث افتخار ماست که با بالاترین استانداردهای دنیا در حوزه پیوند عضو فعالیت می‌کنیم. اکنون که با شما صحبت می‌کنم، انتقال هوایی پیوند قلب را در جریان داریم و قلبی زیر سه ساعت از سینه‌ای از استان دیگری خارج می‌شود و در استانی دیگر با فعالیت تیمی بیش از ۱۵۰ نفر به صورت منظم و دقیق در مرکز پیوند قلب تهران در سینه دیگری به تپش خود ادامه می‌دهد. 

رئیس مرکز مدیریت پیوند و امور بیماری‌های وزارت بهداشت ادامه داد: با توجه به تاثیرگذاری سلول درمانی به علت برخی عقب‌ماندگی‌ها در زمینه‌های مختلف که اغلب آن‌ها هم به مسئولانی چون من باز می‌گردد ، باید فرهنگ‌سازی انجام شود که شبکه ملی اهداکنندگان سلول‌های بنیادی ما قوی‌تر از آن چه که هست باشد. باعث تاسف است که بگویم با وجود زیرساخت‌های مهمی که در استان‌های مختلف کشور وجود دارد و با وجود جمعیت ۸۰ میلیونی فداکار و متدین ما فقط ۶۳ هزار نمونه سلولی در شبکه ملی اهداکنندگان سلول‌های بنیادی وجود دارد در حالی که هزاران نفر در انتظار اهدای سلول به سر می‌برند.

وی افزود: امیدواریم با کاری منسجم و دقیق مجموعه هایی مثل پژوهشگاه رویان که از پیشتازان این عرصه هستند بیش از پیش فعال شوند و در مجموعه های سیاستگذار مثل وزارت بهداشت همه تلاش خود را می‌کنیم که فعالیت مجموعه های علمی را بیش از پیش فراهم کنیم.

شادنوش گفت: از معاونت علم و فناوری ریاست جمهوری تشکر می کنیم که با حمایت آن‌ها به زودی مجموعه ده هزار به شبکه اهداکنندگان سلول های بنیادی اضافه خواهد شد. امیدواریم به زودی این مجموعه را به ۱۵۰ هزار نمونه برسانیم.

به گزارش ایسنا رییس مرکز پیوند و امور بیماری‌های وزارت بهداشت در پایان اضافه کرد: در کشور ما بیش از ۲۴ نوع بیماری صعب‌العلاج و دیردرمان از طریق سلول‌های بنیادی امکان درمان دارند. با توجه به این که خانواده‌ها کوچکتر شدند و محدودیت اهدا از خویشاوند به وجود آمده باید تمرکز ما بر روی اهدا از غیرخویشاوند باشد که سیاست‌گذاری‌ها در این راستا با دقت و توجه در حال انجام است.

پایان پیام/

مطالب مشابه