تولیدکنندگان داخلی برای تولید کیت‌های تشخیص سریع هموگلوبین، اقدام کنند
به گزارش پایگاه خبری پزشکان و قانون (پالنا)، سید مرتضی طباطبایی افزود: تشخیص کم خونی اهداکنندگان خون با استفاده از کیت های تشخیص سریع هموگلوبین انجام می شود تا از اهداکنندگانی که مبتلا به کم خونی نیستند، خون گرفته شود و این امر نیازمند استفاده از این کیت هاست تا جواب این نوع آزمایش زودتر به دست آید.

مدیرکل انتقال خون استان تهران ادامه داد: این تست ها به منظور غربالگری بین اهداکنندگان خون انجام می شود و در حال حاضر هم با توجه به افزایش قیمت، شرایط خاص کنونی، محدویت بودجه و مباحث مربوط به تحریم این نوع تست برای همه اهداکنندگان انجام نمی شود و برای بانوان و اهداکنندگان مشکوک به کم خونی و برخی افراد خاص با نظر پزشک انجام می شود.

وی افزود: در شرایطی که در برخی موارد نمونه تولید داخلی نداریم به اشکال برمی‌خوریم و لازم است که تولیدکنندگان به خصوص تولید این نوع کیت های تشخیص سریع را در دستور کار خود قرار دهند تا نیاز کشور تامین شود.

طباطبایی گفت: سالانه در استان تهران ۴۰۰ هزار مراجعه کننده برای اهدای خون داریم که از این تعداد ۳۲۰ هزار نفر موفق به اهدای خون می شوند و شرایط مناسب برای اهدای خون را دارند، سالانه در تهران ۹۶۰ هزار واحد خون و فرآورده های خونی تولید می شود که ۸۰۰ هزار واحد آن شامل پلاکت، پلاسما و خون بین بیمارستان ها و مراکز درمانی تهران توزیع می شود.

مدیرکل انتقال خون استان تهران تاکید کرد: در هفته پایانی آبان امسال شاهد کاهش اهدای خون در تهران بودیم و از مردم پایتخت می‌خواهیم تا در این روزهای سرد سال بیماران نیازمند به خون را فراموش نکنند، در پنج روز ابتدایی هفته جاری نزدیک به ۴ هزار و ۵۰۰ نفر به مراکز اهدای خون استان تهران مراجعه کرده اند و سه هزار و ۶۱۲ نفر موفق به اهدای خون یا پالاکت شده اند.

وی با ناکافی خواندن این میزان اهدای خون خاطر نشان کرد: با وجود بیش از ۱۷۰ مرکز درمانی در استان تهران، روزانه حداقل هزار و ۲۰۰ واحد اهدای خون نیاز است، از شهروندان تهرانی انتظار داریم بار دیگر و بر اساس ضرورت در این روزهای سرد سال با حضور و مشارکت خیرخواهانه در مراکز اهدای خون، ما را در تامین خون سالم و کافی برای نجات جان هموطنان در بستر بیماری کمک کنند.

به گزارش ایرنا طباطبایی در پایان اضافه کرد: مرکز اهدای خون وصال شیرازی همه روزه از ساعت ۸ صبح تا  ۸ شب، مراکز اهدای خون ستاری، تهران پارس و شهرری شنبه تا پنج شنبه از ساعت ۸ تا ۱۹ و جمعه ها از ساعت ۹ تا ۱۶، مرکز اهدای خون پیروزی شنبه تا پنج شنبه از ۸ تا  ۱۹ و سایر مراکز شنبه تا پنج شنبه از ۸ تا ۱۵ فعال و آماده استقبال از اهداکنندگان خون به منظور کمک به بیماران نیازمند به خون و فرآورده های خون هستند.

پایان پیام/

مطالب مشابه