مهمترین مساله دنیا برای سازمان جهانی بهداشت، تغییر الگوی بیماری‌هاست
به گزارش پایگاه خبری پزشکان و قانون (پالنا)، علیرضا رییسی در آیین افتتاح طرح کشوری هر خانه یک پایگاه سلامت که با حضور وزیر بهداشت در دارالقرآن محمدیه قزوین برگزار شد، اظهار داشت: موضوعاتی مانند پوشش همگانی سلامت، مشارکت و توانمندسازی مردم بسیار مهم است و شعار سازمان جهانی بهداشت، بهداشت برای همه توسط همه است و اگر بخواهیم شاهد ارتقای شاخص ها باشیم، باید کارها برای مردم و توسط همه انجام شود.

معاون بهداشت وزارت بهداشت ضمن تاکید بر اهمیت ارتقای سواد سلامت گفت: ایده هوشمندانه و اثرگذار هر خانه یک پایگاه سلامت توسط دکتر نمکی، وزیر بهداشت مطرح شد که باعث توانمندسازی و مشارکت بیشتر مردم در سلامت و پوشش همگانی سلامت می شود.

وی به بیان ویژگی های طرح هر خانه یک پایگاه سلامت پرداخت و افزود: اولین و مهمترین ویژگی این طرح، کم هزینه و اثربخش بودن آن است به گونه ای که هزینه اجرای آن در کشور، کمتر از هزینه دو تخت بیمارستانی است و با اجرای آن در کشور بیش از ۲۲ میلیون سفیر سلامت در خانواده ها خواهیم داشت.

رئیسی ادامه داد: در اقتصاد سلامت، حوزه درمان در مقابل بهداشت، بسیار هزینه بر است به گونه ای که بر اساس تاکیدات سازمان جهانی بهداشت، هر یک واحد سرمایه گذاری در حوزه بهداشت می تواند به صرفه جویی ۱۴ واحدی در حوزه درمان منجر شود. از نمونه های موفق این سرمایه گذاری، اجرای طرح بسیج ملی کنترل فشارخون در کشور و سنجش فشارخون بیش از ۳۱ میلیون نفر و شناسایی بیش از دو میلیون بیمار جدید مبتلا به پرفشاری خون بود.

به گزارش وب‌دا وی در پایان اضافه کرد: در طرح هر خانه یک پایگاه سلامت، داوطلبانی از درون خانواده ها انتخاب می شوند و آموزش می بینند که نتایج و اشکالات این طرح در اسفندماه بررسی و از سال آینده در کل کشور اجرایی خواهد شد.

پایان پیام/

مطالب مشابه