یک هزار و ۲۴۰ شرکت دانش بنیان در حوزه سلامت فعالیت دارند
به گزارش پایگاه خبری پزشکان و قانون (پالنا)، حسین وطن پور در حاشیه رونمایی از نخستین پروژه فناورانه دانشجویی دانشگاه علوم پزشکی مازندران در ساری به خبرنگار ایرنا افزود: یک هزار و 240 شرکت دانش بنیان در حوزه سلامت در داخل کشور فعالیت دارند، 35 درصد از اعتبار شرکت های دانش بنیان در سطح کشور را شرکت های دانش بنیان حوزه سلامت جذب می کنند.

رئیس دفتر توسعه فناوری سلامت وزارت بهداشت ادامه داد: این درحالیست که این شرکت ها بیش از 50 درصد از اعتبار صندوق نوآوری در سطح کشور را به خود اختصاص می دهند، اعتبار هفت صندوق پژوهشی در سطح کشور نیز به صورت 100 درصد در قالب تسهیلات بانکی در اختیار شرکت های دانش بینان سلامت قرار داده می شود.

وی مهمترین هدف فعالیت شرکت های دانش بنیان حوزه سلامت را تولید کالاهای سلامت محور در داخل کشور و به خصوص کالاهای وارداتی بیان کرد و افزود: تلاش می شود تا طرح های پژوهشی و مقالات پزشکی ما در کشور نیز به سمت تجاری سازی و تولید محصول منجر شود، اولویت این تولید کالاهای سلامت محور وارداتی است.

وطن پور گفت: در حال حاضر به طور میانگین سالانه 16 هزار طرح های پژوهشی و مقالات استاتید و دانشگاهیان دانشگاههای علوم پزشکی کشور در مجلات داخلی و خارجی به چاپ می رسد که حدود نیمی از این مقالات و طرح ها در مجلات معتبر خارجی به چاپ می رسد، مهمترین نگرانی برای ثبت این مقالات و طرح های پژوهشی به خصوص در مجلات خارجی بهره برداری از آنها برای تولید محصول از سوی خارجی ها است و راهکار جلوگیری از این سوء استفاده به ثبت رساندن این مقالات و طرح های پژوهشی پیش از چاپ در مجلات داخلی و خارجی است.

رئیس دفتر توسعه فناوری سلامت وزارت بهداشت در مورد رویکرد فناورانه سلامت در دانشگاههای علوم پزشکی کشور تصریح کرد: در سال های اخیر نشست های فناورانه زیادی با حضور دانشجویان خلاق در دانشگاههای علوم پزشکی برگزار شد و نتایج آن نیز تبدیل طرح های پژوهشی به استارتاپ و تولیدات فناورانه بود، رویکرد ما و اعضای هیات علمی در دانشگاههای علوم پزشکی سوق دادن این دست آوردهای فناورانه به سمت تولید محصول به خصوص محصولات سلامت محوری که وارداتی است تا بتوانیم نیاز کشور را تامین کنیم.

به گزارش ایرنا وی در پایان اضافه کرد: با این کار نه تنها کشور در واردات این محصولات بی نیاز می شود که این طرح های پژوهشی با تولید محصول ارزش افزوده را به  دانشگاهها می آورند و به نوعی گردش سرمایه صورت می گیرد.

نخستین پروژه استارتاپی دانشجویی دانشگاه علوم پزشکی مازندران با شرکت 16 تیم دانشجویی این دانشگاه صبح امروز در ساری در دستور کار قرار گرفت که به سه اثر برتر استارتاپ دانشجویی پس از انتخاب هیات داوران جوایز نقدی از سوی معاونت تحقیقات  و فناوری دانشگاه علوم پزشکی مازندران اهداء می شود.

پایان پیام/

مطالب مشابه