هیچ کمبودی در جهت کیت‌های تشخیص بیماری آنفلوانزا وجود ندارد
به گزارش پایگاه خبری پزشکان و قانون (پالنا)، امسال نسبت به سال‌های گذشته ۳ هفته موج شیوع آنفلوآنزا زودتر در کشور آغاز شده و یکسری نگرانی‌ها برای مردم در خصوص ابتلا به این بیماری به وجود آورده است ؛ به طوریکه با آغاز موج شیوع آنفلوانزا مردم به دنبال انجام اقدامات پیشگیرانه مانند انجام آزمایش‌های مربوط به این بیماری و حتی تزریق واکسن‌ هستند و از این رو ممکن است به دلیل تقاضای زیاد، کمبود‌هایی در این زمینه حس شود.

کیانوش جهانپور سخنگوی سازمان غذا و دارو در واکنش به شایعه کمبود کیت های آزمایشگاهی تشخیص آنفلوانزا در کشور گفت: در حال حاضر  به منظور انجام اقدامات پیشگیرانه در ابتلا به آنفلوانزا هیچ کمبودی در جهت کیت‌های تشخیص این بیماری وجود ندارد؛ البته باید بگویم قرار نیست برای همه افراد آزمایش‌های مربوط به بیماری آنفلوانزا انجام شود.

وی افزود: بر اساس مطالعه همه گیری بیماری آنفلوانزا که در کشور انجام شده، تمامی موارد بر اساس دستورالعمل سازمان بهداشت جهانی به صورت دیده‌ و مورد بررسی قرار می‌گیرند. این موضوع به این معنی است که روند همه گیری از آغاز بیماری، تا زمان اوج و سپس نزول شیوع بیماری آنفلوانزا بررسی و مورد مطالعه قرار می‌گیرد.
 
جهانپور گفت: اگر کمبودی در زمینه کیت‌های آزمایشگاهی احساس می‌شود به دلیل تابع رفتاری و تقاضا‌های هیجانی مردم است، زیرا می‌خواهند از ابتلای خود به بیماری آنفلوانزا  مطلع شوند و این در حالی است که بر اساس علم پزشکی همه افراد نباید مورد آزمایش قرار گیرند، مراحل مربوط به آنفلوانزا تحت کنترل است و قرار نیست که به همه تقاضا‌های هیجانی و بی مورد پاسخ بدهیم.

به گزارش باشگاه خبرنگاران جوان سخنگوی سازمان غذا و دارو در پایان اضافه کرد: بر اساس پروتکل معاونت بهداشت و وزارت بهداشت، توزیع کیت‌های آزمایشگاهی به صورت کاملا کنترل شده و با نظارت سازمان غذا و دارو انجام می‌گیرد و هیچ مشکلی در این زمینه وجود ندارد.

پایان پیام/

مطالب مشابه