قم مجموعه‌ای از مشکلات خاص خود و متفاوت از سایر مناطق کشور را دارد
به گزارش پایگاه خبری پزشکان و قانون (پالنا)، سعید نمکی در نشست اعضای هیات رییسه دانشگاه علوم پزشکی قم در ستاد این دانشگاه افزود: خوشبختانه در این زمینه مسئولان استانی هم اعلام آمادگی کرده اند و استاندار قم قول تامین زمین مورد نیاز و یکی از نمایندگان مردم قم در مجلس نیز وعده کمک به تامین بودجه مورد نیاز و جلب مشارکت خیرین را داد و انتظار داریم که این دانشگاه با الگوگیری از فرهنگ و معماری اصیل ایرانی و اسلامی ساخته شود و بنده نیز برای تاسیس  آن آن حتما کمک ویژه خواهم کرد.

وزیر بهداشت ادامه داد: خدمتگزاری در حوزه سلامت در شهرهایی مانند مشهد مقدس، قم و شیراز متفاوت است چون هم به مردم بومی این مناطق و هم به زائران اهل بیت، خدمات ارائه می شود و خدمتگزاری به زائران اهل بیت، یکی از شریف ترین خدماتی است که می توان تعریف کرد بنابراین خدمت رسانی به زائران حضرت معصومه(س) یک کار بزرگ خداپسندانه است و ما هم علاقمندیم در این امر، مشارکت کنیم.

وی افزود: موضوع سلامت قم مجموعه ای از مشکلات خاص خود و متفاوت از سایر مناطق کشور را دارد و باید قم به شکل ویژه دیده شود. دانشگاه علوم پزشکی قم باید به طور ویژه و خاص بر روی پدیده حاشیه نشینی کار کند چون حاشیه شهر، منفک از هسته مرکزی شهر نیست و تقاضا دارم که همکاران ما در این دانشگاه، نقشه راهی به ما بدهند که چه اقداماتی باید در حوزه کنترل بیماری های واگیر، غیرواگیر، مسائل اجتماعی و مولفه های اجتماعی موثر بر سلامت در حاشیه شهر قم انجام دهیم و باید مشکلات قم، ریشه یابی و رفع شود.

نمکی گفت: شاید سالهای زیادی مسائل و مشکلات قم رها و موجب عقب ماندگی هایی در این منطقه شده، هیچ مدیر ارشدی در حوزه سلامت در این شهر به دلایل مختلف، ثبات و دوام نداشته و نتوانسته برنامه ریزی بلند مدتی داشته باشد بنابراین اگر در نظام سلامت خردورزی، منطق، استدلال درست و نگاه و برنامه بلند مدت وجود نداشته باشد، به نتایج درخشان نمی رسیم و تقاضا داریم که رییس دانشگاه برنامه و نقشه راه ۵ ساله ای را در تمام حوزه ها از جمله بیماری های واگیر، غیرواگیر، توسعه زیرساخت ها، تخت های بیمارستانی و توسعه توریسم سلامت آماده کند.

وزیر بهداشت در پایان اضافه کرد: خیلی افراد علاقه مند هستند که در شهرهایی مانند مشهد مقدس، قم و شیراز درمان شوند و باید تعدادی از تخت های بیمارستانی در قم، برای گردشگری سلامت در نظر گرفته شود، خوشبختانه طرح "هرخانه یک پایگاه سلامت" با هدف جامعه محور کردن نظام سلامت و آموزش علوم پزشکی اجرایی شده و امیدواریم که در استان قم نیز این طرح آغاز شود و بنده نیز از نزدیک بر روند اجرای آن نظارت خواهم کرد، می توان از زائران حضرت معصومه(س) برای توسعه زیرساخت ها، کمک گرفت و از نذورات و موقوفات بر مبنای اولویت ها مانند ساخت خوابگاه های دانشجویی استفاده کرد.

به گزارش وبدا در این سفر در تفاهم نامه ای که بین وزیر بهداشت مخبر رییس ستاد اجرایی فرمان حضرت امام(ره) امضا شد، دو طرف بر گسترش و نوسازی امکانات درمانی شهر مقدس قم به ویژه منطقه کم برخوردار نیروگاه و امامزاده ابراهیم تاکید کردند و مقرر شد که بیمارستان 220 تختخوابی حضرت زهرا(س) قم توسط بنیاد برکت و خیرین، تخریب، ساخته و تکمیل شود، همچنین تامین نیروی انسانی و تجهیزات پزشکی این مرکز درمانی و نیز اداره آن با تعرفه دولتی بر عهده وزارت بهداشت، درمان و آموزش پزشکی است.

در دومین تفاهم نامه، دکتر نمکی وزیر بهداشت، درمان و آموزش پزشکی و دکتر سرمست استاندار قم توافق کردند که در جهت ایجاد دانشگاه بین المللی طب سنتی و  ایرانی و مکمل اقدام کنند. ساخت و تکمیل پروژه ساختمانی این دانشگاه با معماری ایرانی اسلامی و تامین نیروی انسانی و تجهیز بر عهده وزارت بهداشت خواهد بود، تامین زمین و مشارکت در ساخت دانشگاه بین المللی طب سنتی و ایرانی و مکمل نیز بر عهده استانداری قم است. همچنین مقرر شد منابع جهت ساخت این پروژه در بودجه سال 99 پیش بینی شود.

پایان پیام/

مطالب مشابه