پوشش همگانی سلامت چتری فراگیر برای دستیابی به زندگی سالم است
به گزارش پایگاه خبری پزشکان و قانون (پالنا)، متن پیام احمد المنظری به شرح زیر است؛

بزرگداشت روز جهانی پوشش همگانی سلامت در دنیا، در روز 12 دسامبر برگزار می شود، در سال جاری موضوع روز پوشش همگانی سلامت به وعده ی خود پایبند باشید  است.

بیش از 70 سال پیش، هنگامی که رهبران جهان اساسنامه سازمان جهانی بهداشت را تدوین می کردند، بر برخورداری بالاترین سطح بهداشت قابل دستیابی، به عنوان یک حق اساسی برای همه انسان ها، تأکید داشتند، وزرای بهداشت منطقه مدیترانه شرقی چشم انداز 2023 را تایید و همچنین متعهد شدند که با ایجاد سیستم های بهداشتی عادلانه و تاب آور پوشش همگانی سلامت را گسترش دهند.

علاوه بر آن، کشورهای عضو منطقه مدیترانه شرقی پیمان جهانی UHC2030 را امضا و نیز بیانیه صلاله سال 2018 را تایید و نقشه راهی جهت رسیدن به پوشش همگانی سلامت در منطقه را تعیین کردند و پوشش همگانی سلامت به عنوان چتری فراگیر برای دستیابی به زندگی سالم و تندرستی همه در تمام سنین در بیانیه سیاسی اخیر سازمان ملل شناخته شده است.

مکررا پوشش همگانی سلامت وعده داده شده است، اما برای تحقق آن به واقعیت اقدامات بیشتری نیاز به انجام است.

گزارش جهانی نظارت بر پوشش همگانی سلامت، سال 2019 نشان از تاخیر در منطقه ما دارد. حدود 40 درصد از خدمات پایه سلامت قابل دستیابی برای افرادی که به آن نیاز دارند، نیست و از هر 8 نفر 1 نفر بابت پرداخت هزینه های مربوط به سلامت با فشار مالی مواجه بوده یا به فقر کشیده می شوند.

ما اقداماتی که نیاز به انجام است را می دانیم و نقشه راه جهت رسیدن را داریم. من از همه رهبران می خواهم که به تعهدات خود عمل کنند.
پوشش همگانی سلامت وعده ای است که برای رسیدن به آن، باید اقدامات لازم را انجام داد تا چشم اندازمان که "سلامت برای همه، توسط همه" است، محقق شود.

پایان پیام/

مطالب مشابه