مالیات پزشکان در بودجه ۹۹ باید تعدیل شود تا در حق پزشکان تمام‌وقت اجحاف نشود
به گزارش پایگاه خبری پزشکان و قانون (پالنا)، محسن علیجانی زمانی در تشریح جلسه 25 آذر ماه 98 کمیسیون بهداشت و درمان مجلس شورای اسلامی از حضور معاونین وزارت بهداشت، درمان و آموزش پزشکی، رئیس سازمان غذا و دارو، طاهر موهبتی مدیر عامل سازمان بیمه سلامت ایران، پور اصغری معاون امور علمی فرهنگی و اجتماعی سازمان برنامه بودجه کشور خبر داد و گفت: دستور کار امروز کمیسیون بهداشت در خصوص بررسی میزان تخصیص اعتبارات در سال ۹۸ و ارزیابی لایحه بودجه 99 در حوزه سلامت بود و مسئولان وزارت بهداشت و سازمان برنامه بودجه کشور و نمایندگان مجلس به بیان دیدگاه‌های خود پرداختند.

عضو کمیسیون بهداشت و درمان مجلس ادامه داد: منابع عمومی در حوزه سلامت 45 هزار میلیارد تومان است که با مجموع هزینه دیگر تملک دارایی و درآمدهای اختصاصی مجموعا 85 هزار میلیارد تومان به حوزه سلامت اختصاص داده شده است، با توجه به شرایط سخت تحریمی کشور دولت در حوزه بهداشت و درمان منابع نسبتاً خوبی را در نظر گرفته است. البته ضعف‌ها و چالش‌هایی نیز در خصوص بودجه و اعتبارات جذب 10 هزار پرستار و کادر درمانی، تغذیه دانشجویی و استخدام 2 هزار هیئت علمی برای دانشگاه‌های علوم پزشکی وجود دارد که باید مورد توجه قرار بگیرد.

وی با اشاره به ضعف‌ها و چالش‌های بودجه بخش سلامت در سال آتی افزود: در بودجه سال 98 کل کشور برای کارانه پزشکان حداکثر تا 35 درصد مالیات در نظر گرفته شده که موجب مهاجرت پزشکان تمام وقت شد. از این رو دولت در لایحه بودجه 99 کل کشور پیشنهاد داده که این رقم به 25 درصد کاهش پیدا کند. البته در کمیسیون تلفیق نیز دست خوش تغییراتی خواهد شد اما مالیات پزشکان باید تا حدودی تعدیل شود تا در حق پزشکان تمام وقت اجحاف نشده و مردم نیز متضرر نشوند.

علیجانی گفت: اجرای کامل پزشک خانوده و نظام ارجاع 2800 هزار میلیارد تومان نیاز دارد که باید در کمیسیون تلفیق بودجه بررسی شده و تغییر کند، پوشش هزینه درمانی و سلامت اتباع خارجی، توسعه و ترویج طب سنتی در نظام شبکه سلامت، و همچنین اجرای پروتکل‌های جدید واکسن به بودجه بیشتری نیاز دارد.

به گزارش خبرگزاری خانه ملت این نماینده مردم در مجلس دهم در پایان اضافه کرد: ﺍﻓﺰﺍﯾﺶ ﺗﻮﺍﻧﺎﯾﯽ ﺑﺨﺶ ﺳﻼﻣﺖ ﺩﺭ ﺍﺭﺍﺋﻪ ﻣﺮﺍﻗﺒﺖ‌ﻫﺎﯼ ﺑﻬﺪﺍﺷﺘﯽ ﺩﺭﻣﺎﻧﯽ ﺩﺭ ﺣﻮﺍﺩﺙ ﻏﯿﺮ ﻣﺘﺮﻗﺒﻪ به اعتبار 30 هزار میلیارد تومان نیاز است که باید در کمیسیون تلفیق بودجه تقویت شود. همچنین اجرای پرونده الکترونیک سلامت به 400 میلیارد تومان نیاز دارد که در لایحه تنها 3 میلیارد تومان پیش بینی شده است. از این رو در کنار تمامی زحماتی که سازمان برنامه بودجه برای تنظیم لایحه بودجه درحوزه سلامت کشیده، ضعف‌هایی نیز وجود دارد که باید به عنوان پیشنهاد نمایندگان کمیسیون بهداشت در کمیسیون تلفیق به منظور رفع مشکلات و ارتقا اعتبار بودجه سلامت مطرح شود.

پایان پیام/

1 نظر

مطالب مشابه