انتقال ایدز از طریق اعتیاد تزریقی از ۹۰ درصد به کمتر از ۶۰ درصد رسیده است
به گزارش پایگاه خبری پزشکان و قانون (پالنا)، علیرضا رییسی در مراسم افتتاح مرکز ملی مطالعات اعتیاد گفت: در حوزه‌ای که فعالیت می‌کنیم بحث مواد مخدر یک پکیج است و در حوزه کاهش آسیب با یکدیگر اتفاق می‌افتد. با تصمیم‌گیری‌های خوبی که در سطح کشور انجام شد طی دهه گذشته شاهدیم که درصد معتادان تزریقی کاهش یافت. به همین نسبت انتقال اچ ای وی به افراد از بیش از ۹۰ درصد از انتقال تزریقی به کمتر از ۶۰ درصد رسیده است.

معاون بهداشت وزارت بهداشت ادامه داد: بپذیریم که سرنگ در اختیار افراد قرار دهیم؛ چراکه باعث شد هم اچ ای وی در حوزه اعتیاد تزریقی و هم هپاتیت سی کاهش باید. اگر این کار را نمی‌کردیم همچنان این وضعیت ادامه داشت، یکی از کارهایی که باید انجام شود بحث آموزش است. آموزش یکی از ارکان اساسی در حوزه کاهش آسیب است و در این راستا اقدامی که انجام شد از سال ۹۳، یکهزار و ۸۰۰ کارشناس سلامت روان در شبکه افتخارآمیزی که در کشور ماست به کار گرفته شد.

وی افزود: ما در سراسر نقاط کشور شبکه‌ای داریم که بسیار قوی عمل می‌کند و در تمام نقاط کشور نماینده ای از حوزه بهداشت وجود دارد که در حوزه پیشگیری و کاهش آسیب می‌توان براساس آن اقدامات خوبی انجام داد، در حوزه درمان ۹ هزار مرکز کاهش آسیب داریم که ۷ هزار مورد از آنها با مشارکت بخش خصوصی است. همچنین برای اولین بار در سطح منطقه امرو، مراکز کاهش آسیب را در نظام شبکه بهداشت و درمان خود ادغام می‌کنیم که به صورت پایلوت آغاز شده است و در سیستان و بلوچستان ۳۱ مرکز راه اندازی شده که این مراکز کاهش آسیب و مراکز ترک اعتیاد در حوزه شبکه با نظام کیسی ما ادغام شده است.

به گزارش ایسنا رئیسی در پایان گفت: همچنین بیش از ۱۴۰ مرکز گذری درمان اعتیاد داریم که خدمات رسانی می‌کنند. یکی از اقدامات فوق العاده که به زودی رونمایی می‌شود، مپینگی است تا همه پاتوق‌های معتادان در سطح کشور شناسایی شوند. این مپینگ کمک می‌کند به صورت هدفمند به سراغ افرادی که در معرض خطر هستند برویم و آنها را شناسایی و درمان کنیم، برای اولین بار ۱۳۰ تیم سیار را به مراکز کیسی خود لینک کردیم که به صورت سیار در پاتوق‌های پر خطر حضور یابند، به نظر با اقداماتی که در حوزه کاهش آسیب و ترک اعتیاد انجام می‌شود، آینده خوبی در پیش رو داریم؛ البته مشکلاتی هم پیش‌ رو داریم.

پایان پیام/

مطالب مشابه