پژوهشگاه علوم غدد و متابولیسم به عنوان مرکز همکار با سازمان بهداشت جهانی انتخاب شده است
به گزارش پایگاه خبری پزشکان و قانون (پالنا)، باقر لاریجانی به فعالیت‌های پژوهشگاه علوم غدد و متابولیسم دانشگاه علوم پزشکی تهران در توسعه علمی کشور اشاره کرد و گفت: پژوهشگاه به عنوان یکی از نهاد‌های معتبر و اثرگذار در عرصه پژوهش‌های سلامت، از جمله بستر‌هایی است که رویش و بالندگی خود را مرهون انسان‌هایی والامقام و دانشمندانی گرانبها می‌داند، فعالیت این نهاد در سال ۷۲ در قالب مرکز تحقیقات غدد و متابولیسم آغاز شده است، در سال ۹۱ با رویکرد چند رشته ایی و دیدگاه علوم پایه تا بالین در قالب سه پژوهشکده فعال در حوزه علوم پایه، بالینی و جمعیتی در حوزه غدد و متابولیسم گسترش یافت.
 
رئیس پژوهشگاه علوم غدد و متابولیسم دانشگاه علوم پزشکی تهران با تاکید بر وجود رویکردی جامع به پژوهش‌های حوزه علوم غدد و متابولیسم در پژوهشگاه، ادامه داد: با بهره برداری از زیر ساخت‌های پژوهشی مانند کلینیک‌های تخصصی و بستر‌های نرم افزاری و آزمایشگاه‌های تحقیقاتی تخصصی و همچنین با همکاری با شبکه‌های بین المللی در راستای گسترش فعالیت‌های پژوهشی از پایه تا بالین در سطح ملی و بین المللی فعالیت می‌کنیم.

وی انجام مطالعات پایه از جمله سلول درمانی، ژنتیک، پزشکی شخصی، مدل سازی مولکولی و ... در تشخیص و درمان بیماری‌های غدد و متابولیسم را از جمله فعالیت‌های پژوهشگاه علوم غدد و متابولیسم ذکر کرد و افزود: مطالعات جمعیتی در حوزه بیماری‌های غیرواگیر در سطح ملی و استانی و همچنین مطالعات بالینی در حوزه بیماری‌های غدد و متابولیسم و مطالعات ارزشیابی و هزینه اثر بخشی ابزار‌های تشخیصی از جمله دیگر فعالیت‌های پژوهشی است که در این پژوهشگاه صورت می‌گیرد.
 
لاریجانی به فعالیت‌های بین المللی پژوهشگاه اشاره کرد و گفت: پژوهشگاه از سال ۸۵ به عنوان مرکز همکار با سازمان بهداشت جهانی انتخاب شده و در سطح بین المللی نیز از طریق مشارکت با کنسرسیوم‌ها و نهاد‌های بین المللی مانند IOF، CSA، IWGDF، EWMA و سایر دانشگاه‌ها و مراکز علمی جهان فعالیت‌های مشترکی را انجام و از همکاری متخصصین ایرانی غیر مقیم دربرنامه‌های متعدد اموزشی و پژوهشی بهره برداری می‌کند، تعداد زیادی اختراع و پژوهش محصول محور در این پژوهشگاه ثبت شده است، در عرصه تربیت نیروی انسانی متخصص نیز دستاورد‌های بزرگی از جمله تربیت بیش از ۱۳۰ نیرو در مقاطع دکترای تخصصی، فوق تخصص، پسادکترا و ... حاصل شده است.
 
رئیس پژوهشگاه علوم غدد و متابولیسم دانشگاه علوم پزشکی تهران تصریح کرد: کسب رتبه اول مراکز تحقیقاتی طی ۱۴ سال متوالی و دریافت بیش از ۲۰ جایزه ملی و بین المللی از افتخارات پژوهشگاه علوم غدد و متابولیسم است. همه این دستاورد‌ها حاصل نهادینه بودن روحیه کار گروهی و تعهد و تعلق سازمانی در میان همکاران فعال در پژوهشگاه است، همچنین راه اندازی سامانه VISIT، یک اقدام ملی در این پژوهشگاه بوده است، تمامی اطلاعات مرتبط با بیماری‌های غیرواگیر به تفکیک استان در این سامانه در دسترس است و داده‌های مرتبط نیز منتشر و در اختیار مسئولان استان‌های کشور قرار گرفته است. بدون شک این داده‌ها می‌تواند کمک زیادی در تصمیم گیری‌های ملی و استانی برای کنترل بیماری‌های غیرواگیر داشته باشد.
 
به گزارش باشگاه خبرنگاران جوان وی در پایان اضافه کرد: بیانیه گام دوم انقلاب اسلامی مأموریت‌های مهم و بنیادینی را برای همه نهاد‌ها و دستگاه‌ها از جمله سازمان‌های پژوهشی و دانش محور تبیین نموده است، باور به توانایی‌های داخلی و امید داشتن به آینده‌ای روشن در سایه تلاش و کوشش، ضامن تحقق اهداف بیانیه گام دوم انقلاب اسلامی است و امیدوارم که در سایه همت بلند و عزمی همگانی شاهد ائتلای روزافزون ایران اسلامی در عرصه‌های مختلف ملی، منطقه‌ای و جهانی باشیم.

پایان پیام/

مطالب مشابه