آنفلوانزا، موارد شیوع، کاهش چشمگیری یافته است
به گزارش پایگاه خبری پزشکان و قانون (پالنا)، کیانوش جهانپور در تشریح آخرین وضعیت همه‌گیری آنفلوآنزای فصلی انسانی که از اواخر مهر ماه در کشور شروع شده، گفت: از حدود ۱۳ آذر ماه شاهد کاهش تدریجی موارد بروز این بیماری در بیشتر نقاط کشور بودیم.

رئیس مرکز روابط عمومی و اطلاع رسانی وزارت بهداشت ادامه داد: بیماری آنفلوانزای فصلی موضوعی است که هر سال تکرار می‌شود و با شروع فصل سرد این بیماری گسترش پیدا می‌کند، چنانکه به‌طور معمول انتظار می‌رود در یک فصل آنفلونزا حدود ۲۰ درصد مردم جامعه مبتلا شوند. در کشور ما نیز از حدود ۱۰ روز گذشته با مهار این بیماری و نمودار نزولی ابتلا به آن عملا موارد بروز و شیوع کاهش چشمگیری یافته است، چنانکه از ۲۲ تا ۲۹ آذرماه عملا با فروکش همه گیری آنفلونزا، کاهش موارد مراجعه و بستری و مرگ و میر مواجه بودیم.

وی با اشاره به رصد فعال بیماری در کشور و همچنین فعالیت شبکه مراقبت آزمایشگاهی آنفلوآنزا در کشور افزود: شبکه مراقبت آزمایشگاهی آنفلوآنزا در ایران از قوی‌ترین شبکه‌های مراقبت آزمایشگاهی در منطقه مدیترانه شرقی و برابر با مراکز پیشرفته در دنیاست. با توجه به اهمیت بیماری و علی‌رغم تحریم‌ها و چالش‌های دسترسی به کیت‌های تشخیصی و ملزومات و تجهیزات آزمایشگاهی، از کلیه موارد آنفلوآنزای شدید بستری در بیمارستان‌ها که نیاز به مراقبت‌های ویژه دارند، قطعا نمونه آزمایشگاهی گرفته می‌شود و باز هم علی‌رغم کمبودها از کل موارد مرگی که با شک به آنفلوآنزا اتفاق افتاده نیز نمونه آزمایشگاهی گرفته می‌شود.

جهانپور گفت: بر این اساس طی این هفته "۲۲ تا ۲۹ آذر" از مجموع ۸۸۳ نفر بستری مشکوک به آنفلونزا، نهایتا ۸۱ مورد بر اساس شواهد آزمایشگاهی مبتلا به آنفلوآنزای تیپ A گزارش شده‌اند و میزان بروز به حتی کمتر از یک‌دهم هفته‌های گذشته رسیده است. البته متاسفانه طی هفته گذشته هفت نفر به دنبال ابتلا به آنفلوآنزا و عوارض و پیامدهای آن فوت کرده‌اند که اغلب آنها از بیماری‌های زمینه‌ای نیز رنج می‌بردند، از آغاز فصل اخیر جمعا ۱۰۳ نفر از هموطنان‌مان به دنبال ابتلا به آنفلونزا درگذشتند، ویروس آنفلوانزا ویروسی پیش‌بینی‌ناپذیر و مدام در حال تغییر بوده و هر سال ممکن است متفاوت از سال گذشته باشد. زمانیکه شدت بیماری‌زایی ویروس بیشتر باشد، تعداد افراد مبتلا و تعداد کسانی که به بیماری با شدت بیشتر و یا بیماری طولانی‌تری مبتلا می‌شوند هم افزایش می‌یابد.

رئیس مرکز روابط عمومی و اطلاع رسانی وزارت بهداشت تاکید کرد: ویروس آنفلوآنزا شدیدا مسری است و از راه تنفس انتقال می‌یابد. بنابراین پایه اصلی کنترل این بیماری رعایت نکات بهداشتی است. بنابراین شست‌وشوی مرتب دست‌ها بسیار توصیه می‌شود؛ چراکه ویروس آنفلوآنزا از طریق دست حداقل می‌تواند به مدت نیم ساعت قدرت انتقال عفونت را داشته باشد. بر همین اساس باید رفتار بهداشتی به یک فرهنگ تبدیل شود و افراد هنگام سرفه و عطسه دهان خود را بپوشانند و در صورت عدم دسترسی به دستمال حتی از آستین لباس خود استفاده کرده و جلو دهان خود را بپوشانند، دستمال استفاده شده را نیز به نحو مناسب در سطل زباله اندازند. 

به گزارش ایسنا وی در پایان اضافه کرد: بنابراین اگر کسی نکات بهداشتی را رعایت کند و به راه‌های انتقال بیماری و پیشگیری آگاه باشد، احتمال ابتلای او به این بیماری کمتر می‌شود. در عین حال احتمال انتقال بیماری به اطرافیان و دیگران هم کاهش می‌یابد. باید توجه کرد که با رعایت این نکات بهداشتی بیش از ۵۰ درصد موارد قابل پیشگیری خواهد بود.

پایان پیام/