یکی از بخش‌های مغفول مانده نظام سلامت، بیماران روانی هستند
به گزارش پایگاه خبری پزشکان و قانون (پالنا)، سعید نمکی در آیین بهره برداری از بخش موقوفه مافی بیمارستان روانپزشکی رازی تهران اظهار داشت: امیدوارم غم و اندوه تمام مردم ایران در طولانی ترین شب سال، بر زمین نهانده باشند و اولین روز از زمستان را با روحی سرشار از شادمانی و دلی مملو از گرمی آغاز کرده باشند.

وزیر بهداشت ادامه داد: برای بنده به عنوان وزیر بهداشت، تلخ است که بگویم ما نیازمند تخت بستری بیماران دچار اختلالات روانی هستیم و این نشانگر این است که کار چندانی در این حوزه نکرده ایم. اگر در حوزه پیشگیری و بهداشت کار بیشتری کرده بودیم، نیازمند توسعه فراوان تخت های بیمارستانی نبودیم و متاسفانه یکی از عرصه هایی که به شدت دچار مشکل هستیم و من به عنوان وزیر بهداشت، اعلان خطر می کنم، بخش بهداشت روان جامعه است.

وی افزود: شیوع افسردگی و روان های گرفتار زنگ خطر بزرگی برای متخصصین حوزه سلامت و امور اجتماعی است که به شدت باید به این عرصه بپردازند. حدود سه دهه پیش که در وزارت بهداشت معاون امور بهداشتی بودم، در منطقه ۲۰ تهران، پروژه شهر سالم را اجرا کردیم و بحث ما این بود که چرا نباید به روح نوازی رنگ ها، توجه و فکر نکنیم و چرا شهری مملو از پریشانی، دل مردگی و افسردگی داشته باشیم و چرا شهری با نشاط نداشته باشیم. آن زمان نرده های پارک ها را جمع آوری کردیم که مردم تصور کنند پارک ها، خانه خودشان است و با الگوی روح نوازی رنگ، نرده ها، درها، ایستگاه های اتوبوس و مکان های مختلف را رنگ آمیزی کردیم.

نمکی با اشاره به ادغام مراقبت های سلامت روان در نظام شبکه بهداشتی و درمانی کشور گفت: بهورزان آموختند که اولین رفتار غیر منطبق با سلامت فرد را شناسایی کنند و به سطح بالاتر ارجاع دهند تا اجازه ندهیم روح افراد، در آبشار فروپاشی، گرفتار شود و وقتی بیمار در تخت بیمارستان روانپزشکی بستری شد، شروع ماجرای سخت ما و آغاز یک پروسه بسیار پیچیده است همانگونه که اگر فشارخون فردی را در اولین مراحل شناسایی کنیم، می توانیم به وجود افراد مولد و با نشاط در جامعه امیدوار باشیم و اگر با علائمی مانند فلج نیمه بدن در بخش آی سی یو، بستری شد، بیماری را خواهیم داشت که برای خود، خانواده و نظام سلامت، گرفتاری هایی دارد.

وزیر بهداشت تصریح کرد: امروز همه دست اندرکاران جامعه باید به فکر بهداشت روان کشور باشند و این کار فقط در وزارت بهداشت محقق نمی شود و همه باید به هم کمک کنیم البته در وزارت بهداشت، می توانیم کودکان را علیه بیماری های مسری مهلک قابل پیشگیری با واکسن، واکسینه کنیم اما در مورد سلامت روان جامعه به تنهایی موفق به کارهای بزرگ نخواهیم بود، برای تامین سلامت جامعه همه اعم از رسانه ها، روحانیت معزز، وزارت بهداشت و همه دستگاه ها باید به همدیگر کمک کنیم و صدا و سیما باید کمک کند تا شادمانی و نشاط را به جامعه برگردانیم. چرا دل مردگی، یاس و ناامیدی مردم دامن می زنیم و چرا نشاط و داشته های مان را مطرح نمی کنیم؟

وی اظهار کرد: مقام معظم رهبری هم بارها تاکید داشته اند که باید نشاط و امید را به جامعه تزریق کنیم و هر قدمی در ایجاد یاس و ناامیدی، یک خیانت ملی به کشور است بنابراین بنده به عنوان فردی که متولی نظام سلامت کشور هستم، دست تمنا به سوی همگان دراز می کنم که ما باید سلامت روان جامعه را اصلاح کنیم و باید امید و نشاط را به دل مردم بازگردانیم و دل مردگی و افسردگی را بزداییم و این خطای استراتژیک علم طب بود که این سندیت را به این علم تزریق کرد که روانپزشک را از بقیه رشته ها جدا کردیم. معتقدم که اولین رکن نظام سلامت یک فرد، سلامت روانی است و بارها مشاهده و تجربه کرده ایم که وقتی روح و روان مان به هم می ریزد، مشکل معده، تپش قلب، دردهای اسکلتی و عضلانی پیدا نی کنیم و ریشه اکثر مشکلات جسمی ما، مشکلات روحی و روانی است.

به گزارش وب‌دا نمکی در پایان اضافه کرد: وقتی از خیلی از بیمارانی که به کلینیک مراجعه می کنند، شرح حال می گیریم می بینیم که یک فشار روانی عامل خیلی از ناخوشی ها است. بنابراین تقاضا دارم که همه از جمله دستگاه های اجرایی، رسانه ها، دست اندرکاران امور اجرایی در کشور و خیرین سلامت کمک کنند تا بتوانیم فضای پرنشاط تر برای مردم ایجاد کنیم و با رسیدگی به وضعیت سلامت روان جامعه، آسیب های روانی، طلاق، خشونت ها، پرونده های قضایی و کیفری و هزینه های سنگین اقتصادی و اجتماعی را کاهش دهیم.

پایان پیام/

نظر خود را بنویسید

  • نظرات ارسال شده پس از تایید در وب سایت منتشر خواهند شد.
  • نظراتی که حاوی تهمت یا افترا باشند تایید نمی شوند.
  • نظراتی که به غیر از زبان فارسی باشند منتشر نخواهند شد.