سرب موجود در آلودگی هوا ضریب هوشی جنین را کاهش می‌دهد
به گزارش پایگاه خبری پزشکان و قانون (پالنا)، زهره داودی مقدم با اشاره به اینکه این معضل در سه ماهه اول می‌تواند سبب ایجاد عوارضی شود، افزود: آلودگی هوا در سه ماهه اول بارداری همچنین می‌تواند سبب سقط جنین شود، در سه ماهه اول بارداری اثرات بیشتر آلودگی هوا برروی سلول‌های مغز جنین می‌باشد و این معضل می‌تواند سبب زایمان زودرس، وزن کم جنین، اوتیسم، سقط و مشکلات هوشی و یادگیری شود.

عضو تیم تخصصی مرکز فوق تخصصی درمان ناباروری و سقط مکرر ابن سینا مواد آلاینده موجود در آلودگی هوا را شامل سرب، منوکسید کربن، دی اکسید گوگرد، آرسنیک، آزبست و ذرات معلق اعلام کرد و گفت: تهوع، استفراغ، تنگی نفس، سرفه، سوزش چشم، تشدید آسم و بیماری‌های تنفسی، تشدید بیماری قلبی و مشکلات روحی و خستگی از جمله اثرات این معضل بر روی مادران باردار است.

وی یکی از گروه‌های پرخطر را زنان باردار اعلام کرد و افزود: آلاینده‌های هوا هم عارضه بر مادر باردار و هم بر روی جنین دارد. سرب موجود در هوا در سلول‌های بدن مادر و جنین به خصوص سلول‌های مغز رسوب و عوارضی را برای هر دو آنان ایجاد می‌کند، یکی دیگر از گروه‌های پرخطر کودکان هستند، این معضل علاوه بر تخریب سلول‌های مغزی، بر روی هوش، حافظه و یادگیری کودکان هم اثر منفی می گذارد و خانواده ها مراقب باشند تا کودکان در معرض آلودگی هوا قرار نگیرد و در این ایام در منازل بمانند.

داودی مقدم گفت: زنان باردار مانند سایر گروه پرخطر حتی الامکان از خانه خارج نشوند و شیر زیاد بنوشند، این کار می‌تواند عوارض سرب موجود در آلاینده های هوا را کاهش دهد. استفاده حداقل سه لیوان شیر در روز برای جذب آلاینده‌ها و دفع آن‌ها مناسب است؛ به زنان باردار توصیه می‌شود که از تردد غیرضروری در این ایام در فضاهای باز خودداری کنند و همچنین در روزهای آلوده مخصوصا در مناطق پرتردد و پرترافیک حضور پیدا نکنند و از پیاده روی زیاد در فضای باز پرهیز کنند تا آسیبی به خودشان و جنین وارد نشود.

به گزارش سلامت نیوز عضو تیم تخصصی مرکز فوق تخصصی درمان ناباروری و سقط مکرر ابن سینا در پایان اضافه کرد: زنان باردار حتما در این ایام از ماسک فیلتردار استفاده کنند، تا از آسیب زیاد در امان باشند، استفاده از سبزی و میوه تازه، مایعات فراوان، گیاهان آپارتمانی تصفیه کننده هوا مثل سانسوریا، استفاده از تصفیه کننده هوای خانگی، می‌تواند در کاهش عوارض آلودگی هوا موثر باشد.

پایان پیام/

مطالب مشابه