حدود ۱۴ بیماری به کمک سلول‌های بنیادی خون بندناف درمان می‌شود
به گزارش پایگاه خبری پزشکان و قانون (پالنا)، مینا توکلی اظهار کرد: ایران در حوزه سلامت و دستاوردهای پزشکی و درمان  نه تنها توانسته در منطقه به کشوری پیشرو تبدیل شود، بلکه در ردیف کشورهای پیشرفته و پیشتاز قرار گرفته است، یکی از حوزه‌هایی که کشورمان را به قطب دانش مبدل کرده  پزشکی بازساختی و دستاوردهای محققان ما در زمینه سلول‌های بنیادی است.

مدیر نمایندگی بانک خون بند ناف رویان البرز ادامه داد: به گفته دبیر ستاد توسعه علم و فناوری سلول های بنیادی معاونت علمی و فناوری ریاست جمهوری، پیوند سلول‌های بنیادی خون ساز در دنیا از ۳۵ سال پیش و در ایران از ۲۰ سال پیش آغاز شده، اما از ۱۵ سال پیش، این حوزه به طور چشمگیری مورد توجه قرار گرفته و به همان میزان که در سطح بین المللی توسعه یافت، در ایران نیز گسترش پیدا کرده است.

وی افزود: به عنوان شاهد بر این ادعا، می‌توان به آمار رشد مراکز پیوند اشاره کرد، مراکز پیوند سلول های بنیادی از یک مرکز در سال ۱۳۹۳، به ۱۹ مرکز در سال ۱۳۹۸ افزایش یافته است، این رشد ۱۹برابری نشانه پتانسیل درمانی فوق العاده در این حوزه و نیازمندی های بیماران برای درمان با شیوه های نوین سلول درمانی است، در حال حاضر در افراد بالغ حدود ۱۴ بیماری به کمک سلول های بنیادی خون بندناف درمان می شود، درحالی که بیماری های قابل درمان با سلول های بنیادی خون بندناف در کودکان به بیش از ۶۰ مورد می رسد.

توکلی گفت: آمار فوق اهمیت وجود منابع سلولی مناسب برای درمان را دوچندان می سازد. در این راستا دکتر ضرابی مدیرعامل شرکت فناوری بانک خون بندناف رویان  و رئیس بانک خون بندناف رویان از ذخیره بیش از ۱۲۰هزار نمونه خون بندناف در بانک فامیلی و ۵۱۰۰ نمونه خون بند ناف در بانک عمومی خبر می دهد. این در حالی است که هم اکنون مجموع ذخیره بانک های خون بندناف عمومی در کشور ،کمتر از ۱۷هزار نمونه است، بانک خون بندناف رویان یک بانک هیبرید است که بخش فامیلی آن در سال ۱۳۸۴ و بخش عمومی آن در سال ۱۳۸۷ تاسیس شده است.

مدیر نمایندگی بانک خون بند ناف رویان البرز اظهار کرد: این بانک دارای ۳۱ دفتر نمایندگی در سطح کشور است و دو دفتر خارجی نیز در شهرهای اربیل کشور عراق و مسقط کشور عمان دارد. همچنین در بانک خون بند ناف رویان نمونه‌هایی از کشورهای ترکیه، ترکمنستان، رومانی، عراق، افغانستان، اردن، نروژ، کانادا، انگلستان، امارات و عمان نگهداری می شود، خانواده هایی که در آستانه تولد فرزند هستند می توانند با ذخیره خون بندناف فرزندشان در بانک خون بندناف فامیلی رویان، از این سرمایه برای سلامت خانواده خود در آینده استفاده کنند.

وی تصریح کرد: مزیت های درمانی سلول های بنیادی خون بند ناف با پیشرفت های علمی، روز به روز در حال گسترش است و خانواده ها برای ذخیره این سلول‌ها تنها یک فرصت دارند و آن آستانه تولد فرزندشان است، نمایندگی استان از سال ۹۳ فعالیت خود را آغازکرده و تا کنون بیش از دو هزار نمونه  در این بانک ذخیره شده است، مادر می تواند از اواخر هفته ۳۶ بارداری پس از مطالعه موارد منع قرارداد در سایت رویان اقدام به ثبت نام نماید .

توکلی با اشاره به هزینه ذخیره سازی خون بند ناف گفت: هزینه ذخیره سازی حدود سه میلیون تومان بوده و نمونه فعلا به مدت ۲۶ سال نگهداری می شود، حتمال امکان استفاده نمونه توسط برادر و یا خواهر نوزاد حدود ۲۰درصد بوده که به همین دلیل ما توصیه می کنیم برای هر یک از فرزندان به طور جداگانه ذخیره سازی انجام شود، خون بند ناف در کشور ما برای درمان بیماری هایی با منشا خونی نظیر سرطان خون و مشتقاتش، برخی بیماری های نقص سیستم ایمنی،تالاسمی مینور و ماژور استفاده شده است، علاقه مندان برای اطلاع بیشتر از فرآیند و شرایط ذخیره خون بندناف و ثبت نام می توانند به سایت بانک خون بندناف رویان به آدرس http://www.rsct.ir   مراجعه و یا با شماره۰۲۶۳۴۴۸۷۵۵۵  و  ۰۲۱۲۷۶۳۵۰۰۰تماس بگیرند.

پایان پیام/

نظر خود را بنویسید

  • نظرات ارسال شده پس از تایید در وب سایت منتشر خواهند شد.
  • نظراتی که حاوی تهمت یا افترا باشند تایید نمی شوند.
  • نظراتی که به غیر از زبان فارسی باشند منتشر نخواهند شد.