مشاوره دارویی در داروخانه‌های ما وجود ندارد
به گزارش پایگاه خبری پزشکان و قانون (پالنا)، در ابتدای این نشست حنان حاجی محمودی با اشاره به پیشنهاد بازخوانی سند جامع خدمات نظام سلامت در داروخانه، گفت: با توجه به اینکه برای تدوین این سند وقت زیادی صرف شده است، می تواند نقطه عطفی در داروسازی کشور باشد.

معاون غذا و داروی دانشگاه علوم پزشکی تهران با اشاره به اهمیت آموزش و اقتصاد داروخانه در این سند گفت: باید مشخص شود اگر در سند محلی برای بروز آموزش تعریف نشده است، مورد بررسی قرار گیرد و همین طور، اگر در سند موضوعی آمده که در آموزش لحاظ نشده است، باید دیده شود، اقتصاد داروخانه در ایران وابسته به خرید و فروش دارو است و ارائه خدمات دارویی تقریبا جایگاهی ندارد. 

وی افزود: اگر گردش مالی را از خرید و فروش جدا کنیم، در آن صورت می توان به درجه بندی داروخانه ها و مسئولین فنی داروخانه ها جدی تر توجه داشت، ما باید برای حقوق مسئول فنی داروخانه تفکیک قائل شویم. در این صورت ملاک  بازرسی ها فقط داروی قاچاق در داروخانه نخواهد بود و ارائه خدمات دارویی داروساز نیز مورد توجه قرار می گیرد.

در ادامه این نشست، مهناز خیراندیش مدیرکل دفتر نظارت و پایش مصرف فرآورده‌های سلامت سازمان غذا و دارو، به ارائه گزارشی از نحوه ارائه خدمات دارویی در داروخانه های سایر کشور پرداخت و گفت: بر اساس آنچه سازمان بهداشت جهانی مورد تاکید قرار داده است، داروسازان باید از ابتدای زنجیره درمان بیمار، درگیر باشند و به عنوان مشاور دارویی در کنار پزشک قرار بگیرند، داروساز در ایران حق نسخه نویسی ندارد، خدماتی که داروسازان ارائه می دهند، باید تعریف شود، بهترین درمان های دارویی را داروسازان می توانند ارائه بدهند و نظام سلامت کشور باید مطالبه گر این خدمات از داروساز باشد.

وی به مدیریت ناخوشی های جزئی در زمینه داروهای بدون نسخه توسط داروسازان اشاره کرد و افزود: داروساز، واجد صلاحیت ارائه این خدمات دارویی است.

جمشید سلام زاده رئیس انجمن متخصصین داروسازی بالینی ایران، از سند جامع خدمات نظام سلامت در داروخانه، به عنوان نقطه عطفی در داروسازی کشور نام برد و گفت: این سند اگر حتی ناقص هم اجرا شود، شاهد اثربخشی آن در نظام سلامت کشور خواهیم بود، خدمات مربوط به درمان ناخوشی های جزئی در داروخانه های شهری اغلب کشورهای دنیا انجام می شود و ما هم باید این خدمات را در داروخانه های کشورمان داشته باشیم.

وی با اشاره به عرضه انواع کیت های تست بارداری، قند خون، اعتیاد و...، در داروخانه های کشور، افزود: چرا نباید خدمات این تست ها در داروخانه ها انجام شود، در کشور انگلستان داروساز در کنار پزشک در مطب برای مشاوره داروی حضور دارد، ۸۷ درصد مردم این کشور در نظر سنجی که در خصوص ارائه خدمات دارویی در داروخانه ها ارائه می شود، از نمره ۱۰، ۱۰ داده اند. یعنی اینکه موافق چنین خدماتی در داروخانه ها هستند.

به گزارش مهر سلام زاده در پایان با عنوان این مطلب که مشاوره دارویی در ایران وجود ندارد افزود: مشاوره دارویی در داروخانه های ما در حد این است که به بیمار بگوید دارو را قبل از غذا یا بعد از غذا بخورد، وجود الزامات قانونی برای اجرایی شدن این سند اهمیت زیادی دارد و مسئولیت داروساز در تیم مراقبت از بیمار باید پذیرفته شود، راه اندازی پرونده الکترونیک سلامت و نسخه الکترونیک، می تواند به اجرایی شدن این سند کمک کند.

پایان پیام/

مطالب مشابه