برای اولین‌بار پرونده الکترونیک سلامت را برای بیش از ۸۰ میلیون ایرانی، مستقر کردیم
به گزارش پایگاه خبری پزشکان و قانون (پالنا)، سعید نمکی، در آیین افتتاح پروژه های بهداشتی و درمانی شهرستان سپیدان که در فرمانداری این شهرستان برگزار شد، با بیان این مطلب، افزود: چند وعده دیگر از جمله اختصاص و ارسال سریع 3 دستگاه دیالیز برای شهرستان سپیدان، تامین پزشک متخصص در رشته های جراحی، پاتولوژیست، رادیولوژیست، طب اورژانس، گوش، حلق و بینی، موافقت اصولی با تاسیس مرکز آموزش عالی سلامت در این شهرستان، راه اندازی ساختمان شبکه بهداشت و درمان سپیدان با کمک فرمانداری، محوطه سازی کلینیک ویژه بیمارستان امام حسین (ع) سپیدان و فعالیت شبانه روزی مرکز بهداشتی و درمانی همایجان را در دست اجرا داریم که به زودی محقق می شود.

وزیر بهداشت ضمن گرامیداشت یاد و خاطره شهدا به ویژه شهدای منطقه سپیدان گفت: افتخار می کنم که فرزند شهید مدافع حرم "قدرت الله ماندنی" به عنوان یکی از پاکیزه ترین شهدای شهرستان سپیدان در کنار ما حضور دارد. علیرغم اینکه قبل از سال 58 در خدمت انقلاب و نظام و بعد از آن در جهاد سازندگی و موقعیت های مختلف حضور داشته ام، اما تنها جایی که احساس شرمساری و بغض می کنم، زمان حضورم بر مزار شهدا است. زیرا، حتی قطره ای از عظمت دریای ایثار و گذشت آنها را ادا نکرده ایم، خانواده های معظم شهدا و ایثارگران، ولی نعمتان کشور هستند، امروز، علی، فرزند شهید مدافع حرم "قدرت الله ماندنی" را نیز باید ارج نهیم.

وی افزود: دوران هشت سال دفاع مقدس، تنها جنگ تاریخ بود که بدون نشستن بر سر میزهای مذاکره، یک سانتی متر از خاک کشورمان به دست دشمن نیفتاد و این موضوع، نشان از گذشت و ایثار شهدا است، دولت در سال های گذشته، اقدامات مهم و ارزشمندی در حوزه سلامت انجام داده است، در حالیکه این دولت را در مقطعی تحویل گرفتیم که قیمت فروش نفت کمتر از 30 دلار بود و بدهی های نفت با قیمت بیشتر از 130 دلار را پرداخت کردیم و روزهای بسیار سختی گذشت، اما امسال، یکی از سخت ترین سال های پس از انقلاب اسلامی است.

نمکی گفت: آمریکا تصور می کرد که چنانچه به ما فشار بیاورد، فرو می پاشیم و براساس محاسبات خودشان موفق عمل کردند، اما برخی محاسبات را درنظر نگرفته بودند، اینکه این کشور، مملکت امام زمان(عج) بوده و زنده به خون شهدا است. همواره به همکارانم تاکید می کنم که تا راه را درست می روید و به بیت المال خیانت نمی کنید و تا زمانی که دعای خیر نیمه شبان یک مادر شهید در این سرزمین و نفس ها و دعاهای یک جانباز قطع نخاعی در این کشور وجود دارد، هیچ کس حریفمان نمی شود تا این نظام را به زانو درآورد.

وزیر بهداشت تصریح کرد: آمریکایی ها به دروغ گفتند که راه دارو و تجهیزات پزشکی برای ایران باز است و این محصولات، مشمول تحریم نیست. وقتی به وزارت بهداشت آمدم، در مورد بسیاری از داروهای ضروری، بیش از یک هفته ذخیره های استراتژیک نداشتیم، اما با لطف خدا تا تیرماه سال آینده، داروهای اساسی، مواد اولیه شرکت های داروسازی و تجهیزات پزشکی مورد نیاز اتاق های عمل را تامین کرده ایم و در این زمینه هیچ نگرانی نداریم، در شرایطی که نمی توانیم نقل و انتقالات پولی داشته باشیم، این موفقیت، نوعی امداد غیبی تلقی می شود، آمریکا که یک مرکز CDC "مرکز کنترل و پیشگیری بیماری ها" به اندازه یک استان ما دارد، در روزهای اخیر، 1800 مورد مرگ و میر بر اثر آنفلوآنزا گزارش کرده، اما خوشبختانه ما توانستیم ویروس H1N1 را به خوبی مهار کنیم. همچنین، در حوادث و رویدادهای مختلف در کشور، همه مصدومان برای ما یکسان بوده و هستند و سیستم بهداشت و درمان کشور همه آنها را پذیرش می کند.

وی با اشاره به اجرای طرح بسیج ملی کنترل فشارخون در کشور اظهار کرد: 40 تا 60 درصد از افراد با فشارخون بالا، از بیماری خود آگاهی ندارند. در این طرح قرار بود، 20 میلیون نفر از جمعیت 40 میلیونی 30 تا 70 ساله را از نظر فشارخون کنترل کنیم، اما با همت همکارانمان، 30 میلیون و 700 هزار نفر در این طرح مورد سنجش قرار گرفتند، در حالیکه در شرایط کنونی، بیماری سرخک در آمریکا و اروپا شایع شده است و به مردم همواره تاکید می کنند که واکسن تزریق کنند، اما مردم آن کشورها این کار را انجام نمی دهند.

نمکی ادامه داد: در سال جاری پرونده الکترونیک سلامت را برای اولین بار برای بیش از 80 میلیون ایرانی، مستقر کردیم و در نظام سلامت، گردش امور را کاملا و به راحتی، رصد می کنیم، همچنین، 600 راهنمای بالینی برای خدمات پرهزینه تهیه و ابلاغ کردیم و این زیرساخت ها برای حرکت علمی و منطقی در نظام سلامت، طراحی و اجرا شد، بسته های مهم طرح تحول نظام سلامت ادامه پیدا می کند، بسته هایی مانند کاهش پرداختی از جیب بیماران، حمایت از بیماران خاص و صعب العلاج، تهیه داروهای اساسی برای مردم، ماندگاری تیم پزشکی در مناطق محروم و کمتر توسعه یافته و توسعه زیرساخت ها با شدت و قدرت استمرار پیدا می کند.

به گزارش وب‌دا وزیر بهداشت در پایان اضافه کرد: امروز پویش2050 علیرغم محدودیت های منابع و فشارهای ناشی از تحریم، برای افتتاح 1000 پروژه بهداشتی و درمانی در کشور راه اندازی شده و تا هفته سلامت "اردیبهشت سال آینده" هر هفته 50 پروژه بهداشتی و درمانی در کشور با اولویت مناطق کمتر توسعه یافته به بهره برداری می رسد، طرح "هرخانه یک پایگاه سلامت" با هدف اجتماعی کردن نظام سلامت در کشور و در سه استان آغاز شده و امیدواریم که استان فارس نیز به ما پیوسته و یکی از استان های نمونه کشور شود. استان فارس، یکی از الگوهای توسعه یافته نظام سلامت و آموزش علوم پزشکی در کشور بوده و هست. نمونه بارز آن، بیمارستان نمازی شیراز است که ملجایی برای بیماران ایرانی و سایر کشورها است.

پایان پیام/