مراکز دندانپزشکی دانشگاهی در شیفت عصر به بخش خصوصی واگذار می‌شود
به گزارش پایگاه خبری پزشکان و قانون (پالنا)، حمید صمدزاده با اعلام این خبر در همایش کشوری کارشناسان مسئول بهداشت دهان و دندان دانشگاه های علوم پزشکی کشور در سالن همایش های رازی دانشگاه علوم پزشکی ایران، گفت: طرح واگذاری مراکز دندانپزشکی تحت نظر معاونت های بهداشت دانشگاه های علوم پزشکی کشور اواخر سال 96 کلید خورد و دستورالعمل آن آذرماه امسال به روسای دانشگاه ها ابلاغ شده است.

مشاور معاون بهداشت و رییس اداره بهداشت دهان و دندان ادامه داد: در سال های اخیر کارهای بزرگی در زمینه بهداشت دهان و دندان از جمله طرح عاری از پوسیدگی دانش آموزان انجام شده است. پیش از این 100 مرکز روستایی نیروی انسانی مربوط به بهداشت دهان و دندان داشت ولی هم اکنون بالغ بر 900 مرکز دارای نیروی انسانی است.

وی افزود: در سامانه سیب بیشترین خدمات به بهداشت دهان و دندان تعلق دارد که دقیق ترین ثبت اطلاعات توسط این بخش صورت می گیرد. این سامانه منحصر بفرد است و هیچ جای کشور چنین سامانه ای وجود ندارد، جذب 1800 نیروی کار برای بهداشت دهان و دندان، کار بسیار بزرگی بوده که طی سال های اخیر انجام شده است. امسال مشکلات منابع داشتیم ولی در ماه های اخیر گشایشی در منابع نیز حاصل شد.

صمدزاده گفت: طرح دندانپزشک خانواده در دو بخش روستایی و شهری نیز یک طرح بزرگ است که در اجرای آن باید مدیران گروه دهان و دندان دانشگاه ها نهایت دقت را انجام دهند، طرح عاری سازی دندان دانش آموزان از پوسیدگی که از سال 94 شروع شده است یکی از طرح های ماندگار این حوزه است، در این طرح یک میلیون و 200 هزار دانش آموز عاری از پوسیدگی دندان خواهند شد که این امر شاخص پوسیدگی را به طور چشمگیری کاهش خواهد داد. 

مشاور معاون بهداشت و رییس اداره بهداشت دهان و دندان این طرح را مصوبه شورای سلامت دهان و دندان وزارت بهداشت و اجرای کشوری آن را بر اساس تفاهمنامه وزارتخانه های بهداشت و آموزش و پرورش دانست و تصریح کرد: آموزش، پیشگیری، درمان و پژوهش بخش های مهم این تفاهمنامه است که در همه این بخش ها توفیقات زیادی حاصل شده است به طوری که شاخص پوسیدگی از 2.09 در سال 91 به 1.8 در سال 95 رسید.

به گزارش وب‌دا وی در پایان وجود برخی نقاط ضعف را در اجرای برنامه ها به مدیران گروه ها بهداشت دهان و دندان دانشگاه های علوم پزشکی کشور گوشزد کرد و خواستار رفع این معضلات شد.

گفتنی است در این همایش مدیران و کارشناسان معاونت بهداشت در خصوص نظام پرداخت و پایش ارزشیابی دندانپزشکان بیمه روستایی و تحول شهری، اعتبارات برنامه تحول شهری و بیمه روستایی، ارزشیابی برنامه ها و ارتقای کیفیت اجرای برنامه های سلامت دهان و دندان، برنامه ارتقای سلامت دهان و دندان دانش آموزی، طرح دهان و دندان عاری از پوسیدگی پایه های ششم و هفتم و سامانه سیب و سلامت دهان و دندان سخنرانی کردند.

پایان پیام/

مطالب مشابه