بیماری‌های ریوی منشاء و نقطه اشتراک سایر بیماری‌های عمومی کودکان است
به گزارش پایگاه خبری پزشکان و قانون (پالنا)، علیرضا زالی، در حاشیه افتتاح بزرگترین بخش فوق تخصصی ریه کودکان در بیمارستان مفید تهران، اظهار داشت: بیماری های ریوی منشا و نقطه اشتراک سایر بیماری های عمومی کودکان است، بنابراین اگر بخش درمانی تمام تلاشش را به تشخیص و درمان بیماری های خاص ریوی در کودکان معطوف کند، جایگاه بسیار مهمی را در کاهش و تقلیل بار بیماری ها در این گروه سنی ایفا می کند.

رئیس دانشگاه علوم پزشکی شهید بهشتی ادامه داد: در سال های دور بخشی از بیماری های ریوی عامل اصلی مرگ و میر کودکان زیر ۵ سال بود. خوشبختانه با تلاش های بسیار متخصصان و فوق تخصصان بیماری های ریوی کودکان، در سال های اخیر شاهد کاهش حجم این بیماری ها بودیم و سنجه بین الملی ما در مرگ و میر کودکان یک تا ۵۹ ماه به طور قابل توجهی بهبود یافت؛ اکنون این آمار به ۵۹ در ۱۰۰ هزار نفر رسیده است.

وی با اشاره به تاثیر آلاینده ها در بروز اختلالات تنفسی در کودکان افزود: متاسفانه موضوع آلودگی هوا کودکان را بیش از گروه های دیگر در معرض خطر قرار می دهد، چراکه میزان تبادل گازهای تنفسی در ریه کودکان نسبت به بالغین ۵۰ درصد بیشتر است و این موضوع آنها را آسیب پذیرتر می کند. همچنین سیستم دفاعی کودکان نارس تر است، اگر کودکان با وجود این آلاینده ها در کوتاه مدت دچار عوارض ریوی نشوند، در دراز مدت آلرژی، آسم ریوی و مسائلی از این قبیل می تواند آینده آنها را به خطر بیندازد، در بسیاری موارد افرادی که مواد دخانی استعمال می کنند توجهی به حضور کودک در محیط ندارند، این مسئله نیز یکی دیگر از دلایل اصلی آسم و مشکلات ریوی است.

به گزارش مهر زالی در پایان با اشاره به فعالیت چند بخش تخصصی ریه در سایر مراکز دانشگاهی، بخش فوق تخصصی ریه کودکان بیمارستان مفید را بزرگ ترین بخش اعلام کرد و گفت: اختصاص ۱۴ تخت عمومی، ۲ تخت ایزوله و ۲ تخت ویژه، این بخش را از لحاظ وسعت به بزرگترین بخش فوق تخصصی ریه کودکان در کشور تبدیل کرده است، درسنامه قطعی رشته فوق تخصصی کودکان در وزارت بهداشت تصویب شده و در همین راستا امیدواریم ارائه خدمات به کودکان در بخش ریه بیمارستان مفید و بیمارستان دکتر مسیح دانشوری هرچه بهتر انجام شود.

پایان پیام/

مطالب مشابه