مجلس آماده است از سیاست‌های کلان وزارت بهداشت در حوزه سلامت حمایت کند
به گزارش پایگاه خبری پزشکان و قانون (پالنا)، علی نوبخت حقیقی در مراسم تقدیر از دست اندرکاران بسیج ملی کنترل فشارخون گفت: بسیج ملی فشارخون یک اقدام عظیم ملی بود و مورد توجه جامعه جهانی قرار گرفت. طبق آمار تعداد این بیماران در کشور زیاد است به طوریکه از هر ۴ نفر، یک نفر به فشار خون بالا مبتلاست.
 
رئیس کمیسیون بهداشت و درمان مجلس ادامه داد: این بیماری بی علامت و یا کم علامت است بنابراین از این بیماری به عنوان قاتل خاموش یا یک بمب ساعتی یاد می‌کنند، فشارخون بالا را به راحتی می‌توان کنترل کرد و با رژیم و بهبود سبک زندگی، بیمار می‌تواند بیماری خود را تحت کنترل درآورد. متاسفانه بسیاری از بیماران نمی‌پذیرند که مبتلا به فشارخون هستند.

وی افزود: آگاهی دادن به ۱۰ میلیون مبتلا و در معرض خطر ابتلا به فشارخون که در این کمپین شناسایی شدند، بسیار حائز اهمیت است. در گذشته فشار خون در زمره بیماری‌های قلبی بود و اکنون در زمره بیماری‌های کلیوی قرار دارد، باید بسیج ملی را در حوزه سرطان و معضلاتی مانند آلودگی هوا هم انجام داد، خوشبختانه پیشرفته‌ترین درمان‌ها در کشور صورت می‌گیرد. زمانی باید ۳۰ هزار دلار به بیمار هزینه می‌دادیم تا به خارج از کشور برود و پیوند کلیه شود اما امروز شاهد سفر گردشگران سلامت به ایران هستیم البته طبق برنامه ششم توسعه، توریسم سلامت باید گسترش پیدا کند و به این حوزه باید بیشتر توجه کنیم.

نوبخت حقیقی گفت: مهمترین علت از کار افتادن کلیه، دیابت و فشارخون بالاست. طبق آمار ۵۰ درصد مبتلایان از این ۲ بیماری رنج می‌برند و با تغییر سبک زندگی می‌توان از نارسایی کلیوی پیشگیری کرد. علی رغم تحریم‌ها سربلند هستیم که این اقدام بزرگ ملی را پیش ببریم، این اقدام ملی مورد توجه سازمان جهانی قرار گرفته است، مجلس آماده است، از سیاست‌های کلان وزارت بهداشت در حوزه سلامت حمایت کند. هفته پیش به واکاوی بودجه سلامت پرداختیم و تصمیم گرفتیم مالیات بر کالا‌های آسیب رسان را افزایش دهیم و آن را به حوزه سلامت اختصاص دهیم و با پیشگیری بتوانیم بار درمان بیماری را کاهش دهیم.
 
به گزارش باشگاه خبرنگاران جوان رئیس کمیسیون بهداشت و درمان مجلس در پایان اضافه کرد: در همه دنیا درمان گران است، خوشبختانه با تدابیر اندیشیده شده، مشکلات مردم کشور در تامین دارو‌ها برطرف شده است و از همه دست اندرکاران که در حوزه سلامت فعالیت می‌کنند و به همه کسانی که در بسیج ملی کنترل فشارخون سهیم بودند برای اجرای این طرح عظیم ملی تبریک می‌گویم.

پایان پیام/

نظر خود را بنویسید

  • نظرات ارسال شده پس از تایید در وب سایت منتشر خواهند شد.
  • نظراتی که حاوی تهمت یا افترا باشند تایید نمی شوند.
  • نظراتی که به غیر از زبان فارسی باشند منتشر نخواهند شد.