۹۷ درصد نیاز دارو‌یی کشور تولید داخل است
به گزارش پایگاه خبری پزشکان و قانون (پالنا)، احمد شیبانی در نشست خبری تحلیل آخرین وضعیت صنعت داروسازی ایران اظهار کرد: دارو یک کالای استراتژیک بوده و حیاتی است چرا که با سایر کالا‌های اساسی تفاوت دارد و قابل جایگزینی نیست. هر دارو باید در جای خود مصرف شود و نمی‌توان داروی ضدفشارخون را با داروی دیابت جا به جا کرد و این حساسیت نیاز به توجه بیشتری دارد.

رئیس سندیکای صاحبان صنایع داروهای انسانی ایران ادامه داد: در سال ۵۷ بیش از ۵۰۰ میلیون دلار به ارز دارو اختصاص داشت، دارو یکی از دستاوردهای بزرگ انقلاب اسلامی است، ما پیش از انقلاب تجارت محور بودیم و صنعت ما وابسته به شرکت های چند ملیتی بود. در برخی از شرکت ها دارو تحت لیسانس تولید می شد که این روش ارزبری زیادی برای کشور داشت، پس از انقلاب در حوزه دارو اتفاقات خوبی رخ داد و دسترسی مردم به دارو و حرکت به سوی تولید از اهداف مهم نظام نوین دارویی بود.

وی افزود: در دوران جنگ تحمیلی علی رغم هجمه‌ها اگر نظام نوین دارویی نبود و ارزبری دارو مثل قبل از انقلاب بود، در تامین داروی مردم دچار چالش می‌شدیم، در دهه ۷۰ خوشبختانه ۱۲ کارخانه داروسازی ایجاد شد و اکنون بیش از گذشته مورد هجمه آمریکا و اروپا برای تامین دارو هستیم و کشور‌های معاند در طول سال‌های گذشته از ارسال دارو و ماده اولیه به ایران امتناع می‌کنند؛ اکنون برخی کشور‌ها به صراحت بیان می‌کنند که ما به ایران دارو و ماده اولیه نمی‌دهیم.

شیبانی گفت: ۹۷ درصد نیاز دارو‌های کشور تولید داخل است، برخی دارو‌ها تا ۱۰۰ درصد و برخی دارو‌ها کمتر از ۹۷ درصد تولید داخل هستند، اما به طور میانگین ۱۱۰ کارخانه داروسازی ۹۷ درصد دارو‌های مصرفی تولید داخل را تولید می‌کنند، صنعت داروسازی موفقی داریم، ۹۵ درصد بسته بندی دارو را در داخل تولید می‌کنیم، همچنین صادر کننده پوکه آمپول و کپسول هستیم، در دارو‌های گیاهی اصلا بحث تولید مطرح نبود اما اکنون از گیاهان دارویی و بیش از هزار قلم پروانه تولید دارو‌های گیاهی صادر شده است، بحث ریکال در همه دنیا مطرح است و در مجموع در طول سال‌های گذشته حجم کمی از دارو‌ها ریکال شده اند.

رئیس سندیکای صاحبان صنایع داروهای انسانی ایران تصریح کرد: بیش از ۶۰ درصد ماده اولیه دارو در داخل تولید می‌شود و از ۶۰ قلم داروی بیوتکنولوژی ۲۲ قلم را در داخل تولید می‌کنیم، انتظار داریم مسئولان به دارو نگاه ویژه‌ای داشته باشند و از تصمیم‌های سلیقه‌ای خودداری کنند . علی رغم سختی‌ها کارخانه‌ای تعطیل نشده و شاید تنها به دلیل تاخیر در تامین ماده اولیه خط تولید یک کارخانه دو روز فعال نباشد، مشکل ارزی، نقل و انتقال پول داریم اما ۳۰ تا ۴۰ قلم کمبود‌های دارویی است که در دنیا هم متوسط همین تعداد است و اغلب کمبود‌ها به دلیل تجویز دارو‌های خارج از فهرست است.

وی اظهار کرد: باوجود مشکلات، تولید ادامه دارد و به دست اندرکاران دارو توصیه می‌کنم که اکنون وقت توسعه و ایجاد اعتماد بیشتر است، نباید مسائل را به سمتی برد که اعتماد مردم به صنعت داروسازی و کیفیت داروی ایرانی را کاهش دهد و صنعت داروسازی تهدید‌ها را به فرصت تبدیل کرده است، سازمان غذا و دارو برخی تصمیمات درون سازمانی و بیرون برون سازمانی می‌گیرند و اعتقاد داریم که تمام تلاش خود را در حوزه دارو انجام می‌دهند.

در ادامه عباس کبریایی زاده نایب رئیس سندیکای صاحبان صنایع دارو‌های انسانی درباره حواشی ایجاد شده درباره تولید دارو‌های تحت لیسانس گفت: ما اگر امروز بحث تولید لیسانس را مطرح می‌کنیم باید به زمان هم توجه کرد، متاسفانه اکنون در محاصره یک شرایط ظالمانه هستیم و آنچه امروز در نظام دارویی داریم، آسان به دست نیامده است. ۹۷ درصد دارو‌های تولید داخل را با ۶۰۰ میلیون دلار و ۳ درصد مابقی را با ۱.۳ میلیون دلار تولید می‌کنیم و باید از تولید داخل صیانت کنیم.

وی افزود: به موضوع تحت لیسانس از سه منظر متفاوت نگاه می‌کنم مزیت تکنولوژی، اقتصادی و درمانی سه منظر مهم در تولید داروی تحت لیسانس است و هیچ تکنولوژی داروسازی در دنیا وجود ندارد که ما نتوانیم آن را در داخل کشور ایجاد کنیم، با تکیه بر توانمندی که در صنعت داروسازی داریم؛ ژن تراپی یا ژن درمانی تا ۵ سال دیگر در شرکت‌های دانش بنیان داروسازی کشور محقق خواهد شد اما آنچه امروز در تولید تحت لیسانس اتفاقی افتاده هیچ کدام مزیت درمانی و اقتصادی نداشته است.

به گزارش باشگاه خبرنگاران جوان نایب رئیس سندیکای صاحبان صنایع دارو‌های انسانی در پایان تاکید کرد: سازمان غذا و دارو باید آیین نامه تحت لیسانس را بازنگری کند و نگاه واقع بینانه تری داشته باشیم، نزدیک به ۱۰۰ دارو‌ی فشار خون، دیابت و آنتی بیوتیک‌ها تولید داخل هستند اما آیا فشارخون و دیابت ایرانی‌ها کنترل شد، پس از تحریم‌ها در تامین دارو‌های وارداتی دچار مشکل شدیم. دارو هزینه بر است باید توجه داشت اگر در تولید و واردات دارو اقدام نادرست صورت گیرد، به سلامت مردم آسیب وارد خواهد شد.

پایان پیام/

نظر خود را بنویسید

  • نظرات ارسال شده پس از تایید در وب سایت منتشر خواهند شد.
  • نظراتی که حاوی تهمت یا افترا باشند تایید نمی شوند.
  • نظراتی که به غیر از زبان فارسی باشند منتشر نخواهند شد.