در رسیدگی به پرونده‌های ارجاعی، تکریم مردم و جامعه پزشکی اهمیت ویژه‌ای دارد
به گزارش پایگاه خبری پزشکان و قانون (پالنا)، عباس مسجدی در نشستی با جمعی از کارشناسان مدعو کمیسیون های تخصصی سازمان که صبح امروز یکشنبه ۸ دی ماه در سالن شهید بهشتی سازمان برگزار شد گفت: هرچند کمیت و تعداد پرونده‌های مورد بررسی در کمیسیون‌ها نیز حائز اهمیت است، اما نگرش اصلی به کمیسیون‌های پزشکی قانونی کیفیت محور است و نحوه رسیدگی به پرونده‌های ارجاعی و حفظ تکریم مردم و جامعه پزشکی اهمیت ویژه‌ای دارد.

رییس سازمان پزشکی قانونی کشور ادامه داد: در بررسی پرونده های قصور پزشکی در کمیسیون ها ضمن لزوم حفظ احترام جامعه پزشکی به عنوان یک گروه مرجع، باید حقوق مردم هم احصا و احقاق شود؛ به ویژه در شرایطی که دشمنان تلاش می کنند مردم را در حوزه های گوناگون ناامید و مأیوس کنند، هر پرونده قصور در کمیسیون از حساسیت ویژه ای برخوردار است، پرونده هایی که در کمیسیون ها بررسی می شود هر یک به تنهایی قابل بررسی و پیشگیری است که بدون شک بررسی دقیق آن‌ها و مشخص شدن علل قصور می‌تواند از تکرار آن جلوگیری کند.

وی افزود: باید بهترین و متعهدترین افراد برای حضور در جلسات کمیسیون‌ها انتخاب شوند، برای انتخاب کارشناسان کمیسیون‌های تخصصی شاخص‌هایی تعریف شده است که با همکاری فرهیختگان جامعه پزشکی در تلاشیم تا افرادی با حداکثر انطباق با شرایط مذکور به عنوان کارشناس کمیسیون‌های تخصصی دعوت و در خصوص پرونده‌های ارجاعی اظهارنظر نمایند.

مسجدی با اشاره به آماری از پرونده‌های مورد بررسی در کمیسیون ها گفت: در هشت ماهه سال جاری ۱۹ هزار و ۶۰۹ پرونده در کمیسیون های پزشکی قانونی بررسی شد که از این تعداد شش هزار و ۳۰۲ پرونده مربوط به قصور پزشکی بوده است که ۳۲ درصد از کل پرونده‌های ارجاعی به کمیسیون‌ها را در برمی‌گیرد، از کل پرونده های بررسی شده در کمیسیون ۴۷ درصد محکومیت پزشک را به همراه داشت و ۵۳ درصد نیز به تبرئه پزشک انجامید.

رییس سازمان پزشکی قانونی کشور با اشاره به رشته‌های دارای بیشترین شکایت در هشت ماهه امسال تصریح کرد: بر اساس آمارهای موجود، بیشترین تعداد شکایات قصور به ترتیب مربوط به رشته های دندان‌پزشکی با ۶۶۲، زنان و زایمان با ۵۱۹، جراحی عمومی با ۴۴۷، جراحی ارتوپدی با ۳۲۷، پزشکان عمومی با ۲۹۲، گوش حلق و بینی با ۲۲۸ و پرستاری با ۲۱۴ بوده است. همچنین استان های تهران، فارس و البرز بیشترین و استان های لرستان، ایلام و هرمزگان کمترین آمار شکایات قصور پزشکی را در هشت ماهه امسال داشته‌اند.

وی با اشاره به تاریخچه سازمان فعالیت ها و خدمات آن یادآور شد: در سال گذشته پزشکی قانونی ۲.۵ میلیون نظر کارشناسی صادر کرد که ۸۵ درصد آن مربوط به حوزه معاینات، ۱۰ درصد آزمایشگاه‌ها و پنج درصد تشریح بوده است، هم اکنون ۳۷۲ مرکز پزشکی قانونی در کشور در حال ارائه خدمت به مردم هستند؛ این درحالی است که ۱۵۰ شهرستان با وجود داشتن دادگستری، فاقد مرکز پزشکی قانونی هستند، فاصله شهرهای فاقد پزشکی قانونی تا اولین شهر دارای پزشکی قانونی ۸۰ کیلومتر است. بنابراین با دولت و مجلس در حال رایزنی هستیم تا بتوانیم این مشکل را برطرف کنیم؛ چرا که مردم این مناطق برای دریافت خدمات پزشکی قانونی با مشکلات بسیاری مواجه می‌شوند.

مسجدی ادامه داد: بیشترین حجم معاینات پزشکی قانونی مربوط به نزاع است که ۳۳ درصد کل معاینات را در برمی‌گیرد. بعد از آن معاینه مصدومان تصادفات بیشترین آمار مراجعین سازمان را شامل می‌شوند، در سال گذشته پزشکی قانونی از محل شناسایی تصادفات ساختگی مبلغ قابل توجهی به بیمه‌ها کمک کرد، پزشکی قانونی سازمانی علمی است و در وظایف آن نیز به بعد آموزشی و پژوهشی آن تأکید شده است، این سازمان تلاش می کند تا بتواند در تراز سازمان های برتر دنیا قرار گیرد.

به گزارش ایسنا رییس سازمان پزشکی قانونی کشور در پایان از برگزاری پنجمین همایش مرجعیت علمی با عنوان "پزشکی‌قانونی در مسیر مرجعیت‌علمی" خبر داد و گفت: این همایش با همکاری انجمن آموزش پزشکی، بهمن ماه سال جاری در تهران برگزار می‌شود که تأکید بیشتر بر بعد علمی سازمان خواهد داشت و از همه کارشناسان و پزشکان برای حضور در این همایش دعوت به عمل می‌آید.

پایان پیام/

مطالب مشابه