در حوزه کاهش مصرف دخانیات، نمی‌توانیم با افزایش مالیات به هدف مورد نظر برسیم
به گزارش پایگاه خبری پزشکان و قانون (پالنا)، سلمان خدادادی در مورد افزایش مالیات بر دخانیات گفت: موضوع مالیات بر دخانیات مدتی است که در مجلس مورد بررسی قرار گرفته است. عده ای معتقدند افزایش مالیات بر دخانیات باعث کاهش مصرف دخانیات می‌شود؛ اما سال گذشته با افزایش مالیات بر دخانیات نه تنها در مصرف دخانیات کاهش نداشتیم بلکه در میزان مصرف آن و همچنین در واردات و صادرات آن نسبت به سال‌های گذشته شاهد رشد هستیم.

عضو کمیسیون اجتماعی مجلس ادامه داد: مجلس در حوزه افزایش مالیات بر دخانیات همه موارد را در نظر گرفت و فرصتی ایجاد کرد برای تولیدات داخلی و بالا بردن کیفیت آن. در این بین افزایش عوارض مالیات برای تولیدات خارجی و واردات آن مورد توجه قرار گرفت تا مصرف کنندگان به سمت مصرف داخلی با مالیات کمتر سوق یابند تا عاملی در جهت کاهش مصرف محصولات دخانی وارداتی باشد.

وی افزود: بیکار نشدن کارگران داخلی و سوق دادن مصرف کنندگان به سمت تولیدات داخلی دو پیامد افزایش مالیات بر دخانیات خارجی بود که هنوز با نتیجه دلخواه فاصله داریم. در حوزه کاهش مصرف دخانیات نمی‌توانیم با افزایش مالیات به هدف مورد نظر برسیم در این زمینه نیاز به فرهنگ‌‍ سازی  و تبلیغات در راستای کاهش مصرف دخانیات هستیم، کمااینکه سالانه چندین هزار تن قربانی مصرف دخانیات می‌شوند.

خدادادی گفت: طبق بند سه ماده ۲۸ لایحه‌ مالیات برارزش افزوده میزان مالیات محصولات دخانی را مبتنی بر نوع فرآورده و تولید، برای توتون خام و وارداتی ۱۰ درصد، توتون فرآوری شده وارداتی ۳۵ درصد، ‌سیگار، توتون پیپ و تنباکوی وارداتی ۶۵ درصد، سیگار، توتون پیپ و تنباکوی تولید داخلی ۲۵ درصد، سیگار، توتون پیپ و تنباکوی تولید داخلی با نشان بین‌المللی ۴۰ درصد تعیین نموده است که سهم دولت از این مالیات به نسبت ۴۰، ۴۰، ۲۰ به ترتیب بین سه وزارتخانه بهداشت، ورزش و جوانان و آموزش و پرورش تقسیم می‌شود.

این نماینده مردم در مجلس دهم با اشاره به نحوه هزینه‌کرد مالیات بر تولیدات دخانی تصریح کرد: کل سهم دولت از محل مالیات بر دخانیات باید در جهت کنترل، پیشگیری و کاهش مصرف دخانیات و درمان بیماری‌های ناشی از آن و آموزش و توسعه ورزش همگانی هزینه شود، شرکت دخانیات مجاز به تولید مصرف مواد دخانی داخلی آن هم در حد نیاز کشور است در این میان اگر شرکت دخانیات اقدام به تولید مواد دخانی مختلف با برنده‌های متفاوت کند غیرقانونی است حتی اگر در جهت صادرات باشد؛ باید مالیات آن را پرداخت کنند چرا که از سرمایه داخلی استفاده می‌کنند.

به گزارش خبرگزاری خانه ملت وی در پایان اضافه کرد: در گذشته مواد دخانی، توتون و تنباکو از کشورهای خارجی وارد می‌شد که این برای دولت هزینه بسیاری به همراه داشته است اما دلیلی نمی‌شود که مالیات برای تولیدات داخلی اعمال نشود، مالیات در نظر گرفته شده نسبت به مالیات دخانیات خارجی کمتر است.

پایان پیام/

مطالب مشابه