حق بیمه متمولان به صورت پلکانی افزایش یابد
به گزارش پایگاه خبری پزشکان و قانون (پالنا)، طاهر موهبتی با بیان اینکه پرداخت سرانه بیمه برای دهک‌های مختلف باید متفاوت باشد، گفت: زمانی در کشورها همه دهک‌‌ها یک سرانه مشخص به بیمه پرداخت می‌کردند و پس از مدتی حق بیمه را به حقوق وصل کردند؛ یعنی هر کس درصدی از حقوق خود را حق‌بیمه پرداخت می‌کرد، بنابراین حق بیمه مانند مالیات درصدی شد. طبق این مدل متمولان، قدر مطلق ریالی پرداخت‌شان بیشتر شد. 

مدیر عامل سازمان بیمه سلامت ادامه داد: این مدل به عدالت نزدیک‌تر است. پس از آن در بسیاری از کشورها، حق بیمه تصاعدی مدنظر قرار گرفت؛ یعنی به طور مثال ۷ درصد پرداخت بیمه برای آنها که حقوق بیشتری دریافت می‌کنند، به ۱۵ درصد افزایش پیدا می‌کند، به عبارتی حق بیمه پلکانی افزایش پیدا می‌کند، اما خدمات پایه برابر خواهد بود. دیگر نمی‌شود پرداخت سرانه‌ای را توصیه کرد. پرداخت سرانه‌ای یعنی یک سرانه معین برای هر فرد منقضی شده است. 

وی افزود: ما توصیه می‌کنیم پرداخت حق‌بیمه پلکانی باشد، سرانه بیمه بر مبنای افزایش دارائی افراد باید افزایش یابد. به طور مثال دهک‌ها می‌توانند مانند مالیات از ۷ درصد تا ۳۰ درصد حقوقشان را به عنوان حق‌بیمه پرداخت کنند، ما معتقدیم و تجربه‌های کشورهای دیگر نشان‌ می‌دهد که باید درصد پرداخت از حقوق افراد نیز با افزایش حقوق آنها بیشتر شود. این سازوکار بیمه در دنیا است که متاسفانه در کشور ما اجرا نشده است. 

به گزارش ایلنا موهبتی در پایان گفت: در کجای دنیا سرانه بیمه یک سازمان برای پنج سال ثابت می ماند. بنده به کره جنوبی رفته بودم، از سازمان بیمه‌شان پرسیدیم شما بدهی دارید؟ّ تعجب کردند و فکر کردند ترجمه درست نبوده است، چرا بدهی ندارند؟ چون اصلاح حق بیمه را هر سال انجام می‌دهند یا منابع خود را افزایش می‌دهند، یا تعهداتشان را کم می‌کنند. بنابراین آنجا چیزی به عنوان بدهی پایان سال برای بیمه‌ها معنا ندارد، حتما باید در کشور به این سمت حرکت کنیم. البته الان هم یک گام برداشته‌ایم؛ یعنی سرانه بیمه ۷ درصد خواهد شد که با افزایش حقوق افزایش پیدا می کند.

پایان پیام/

1 نظر

مطالب مشابه