آموزش زیربنای نظام سلامت است
به گزارش پایگاه خبری پزشکان و قانون (پالنا)، باقر لاریجانی، در اجلاس معاونین آموزشی دانشگاه های علوم پزشکی که صبح امروز و با حضور وزیر بهداشت، درمان و آموزش پزشکی، برگزار شد، آموزش را یکی از ارکان مهم وزارت بهداشت، درمان و آموزش پزشکی، مطرح کرد و افزود: تمامی دست اندرکاران این حوزه و مسئولان دانشگاه ها باید تلاش کنند تا با ارتقای این حوزه در مسیر اعتلای نظام سلامت پیش روند.

معاون آموزشی وزارت بهداشت به تاکید وزیر بهداشت، درمان و آموزش پزشکی بر اعتلای آموزش علوم پزشکی کشور که طی نامه ای نیز اخیرا به دانشگاه ها ابلاغ شده است، اشاره کرد و گفت: حوزه آموزش حوزه ای پرکار است و حدود ۴۰ تا ۵۰ درصد مراجعات در وزارت بهداشت به این حوزه مربوط است و در دانشگاه ها هم وضعیت امور جاری به همین شکل است.

وی افزود: در سال های اخیر سعی شده در کنار برنامه های جاری حوزه آموزش، برنامه تحول و نوآوری آموزش علوم پزشکی نیز در وزارت بهداشت و دانشگاهها پیگیری شود، با تاکید بر اینکه لازم است، مسیر تحول آموزش با جدیت دنبال شود، اظهار کرد: برنامه های ملی زمانی به نتیجه می رسند که مجریان آنها استقامت در طریق داشته باشند. اگر با تغییرات ایجاد شده، مسیر عوض شود، برنامه ها به نتیجه نمی رسند، انتظار می رود، ترجمان برنامه تحول آموزش در هر دانشگاه تدوین شود. اما، مسیر کلی ارتقای دانشگاه ها همین سرفصل هایی است که در برنامه تحول دیده شده است که باید ادامه پیدا کند.

لاریجانی با تاکید بر لزوم بازنگری در برنامه های سازمانی برای انعطاف پذیری و توسعه اظهار کرد: بازنگری برنامه های آموزشی یکی از مواردی بود که در برنامه تحول و نوآوری در آموزش پیگیری شد و خوشبختانه نتایج خوبی به همراه داشت، کشور ما کشور بزرگی است و چالش هایی نیز ممکن است داشته باشیم، اما مسیری که برای تحول در آموزش دنبال می کنیم، مسیر درستی است که می تواند زمینه های اعتلای این حوزه را فراهم کند، امروز در نظام سلامت ظرفیت های بسیار خوبی وجود دارد. کشور ما به لحاظ تولیدات علمی حوزه علوم پزشکی رتبه اول را در بین کشورهای منطقه دارد و شرکت های دانش بنیان گسترش چشمگیری در کشور داشته اند.

دبیر شورای آموزش پزشکی و تخصصی با بیان اینکه در سایر حوزه های سلامت هم دستاوردهای بسیار خوبی حاصل شده است، عنوان کرد: شبکه بهداشت و درمان کشور زیرساخت خوبی است و کشور ما در نظام سلامت شبکه سازی بسیار خوبی کرده است، اقداماتی که در زمینه کنترل بیماری های غیرواگیر صورت گرفته، نتیجه ارائه خدمات ارزشمند در کشور ماست که الگوی خوبی برای کشورهای منطقه است، جمهوری اسلامی ایران بسترهای خوبی در حوزه سلامت دارد، امیدواریم با هدایت وزیربهداشت که سابقه طولانی در وزارت بهداشت دارند و با چالش ها آشنا هستند، این مسیر به خوبی پیش رود.

به گزارش وب‌دا وی در پایان خطاب به معاونین آموزشی دانشگاه ها، تاکید کرد: صیانت شما از اجرای برنامه تحول و نوآوری در آموزش علوم پزشکی در دانشگاه ها بسیار مهم است و امیدواریم با اجرای این برنامه ها، مردم از نتایج آن بهره مند شوند.

پایان پیام/

نظر خود را بنویسید

  • نظرات ارسال شده پس از تایید در وب سایت منتشر خواهند شد.
  • نظراتی که حاوی تهمت یا افترا باشند تایید نمی شوند.
  • نظراتی که به غیر از زبان فارسی باشند منتشر نخواهند شد.