طرح جایگزین قاصدک به زودی اجرا می‌شود
به گزارش پایگاه خبری پزشکان و قانون (پالنا)، سعید نمکی ضمن آن که پرستاری را کار عاشقی همراه با خون دل خوردن دانست اظهار کرد:‌ برای آن که بخواهید پرستار خوبی باشید باید خون دلها بخورید. آنچه که دغدغه‌ شما پرستاران است، بیش از آن که دغدغه‌ شما باشد دغدغه‌ وزیری است که در جریان تمام مشکلات پرستارانش قرار دارد، هنگام تحویل گرفتن این مسئولیت با حدود ۲۰ هزار میلیارد تومان مطالبات از دو سازمان بیمه‌گر و سایر معوقات از منابع عمومی دولت روبرو بودیم. از این رو اولین شرمندگی من از شما پرستاران هنگام بازدیدهای استانی، معوقاتی بود که بیش از یک و نیم سال به شما پرداخت نشده بود.

وزیر بهداشت ادامه داد:‌ اولین گام ما در این زمینه پرداخت قسمتی از این معوقات بود تا بتوانیم  از شرمندگی شما در آییم و اعلام می‌کنیم که تا آخر سال جاری نیز قسمت عمده‌ای از بدهی‌ها و معوقات شما پرداخت خواهد شد. بنده مصمم هستم معوقات در حوزه‌ پرداخت‌ها بیش از سه ماه نباشد. البته نکته‌ای که وجود دارد و من نسبت به آن خرسند هستم این است که شما پرستاران هیچ گاه این معوقات را به حساب ما نگذاشته‌اید.

وی در ادامه با اشاره به وقوع سیل در ابتدای سال جاری افزود:‌ تمام کادر بهداشتی از پزشکان و پرستاران و غیره توانستند این بحران را کنترل کنند؛ چرا که در این واقعه ۲۶ استان به شکل گسترده و شش استان به شکل خاص با سیل مواجه بودند؛ موضوعی که حیرت تمام جهان را برانگیخت آن بود که در موضوع سیل ما حتی یک مورد بیماری اپیدمی گزارش نشد و این امر میسر نمی‌شد مگر با خدمات شبانه روزی شما عزیزان دلسوز.

نمکی گفت: در زمینه‌ بسیج ملی کنترل فشار خون نیز که موفق به غربالگری ۳۰ میلیون و ۷۰۰ هزار نفر از ایرانیان شدیم پرستاران نقش بسیار مهمی ایفا کردند. همچنین موضوعی که اخیرا کشور با آن روبرو بود بروز آنفلوانزای فصلی بود که پرستاران مخلصانه در این زمینه ارائه خدمت می‌کردند و بدون هیچ واهمه‌ای در بخش‌های بیمارستانی در دل ویروس به بیماران خدمت می‌کردند.

وزیر بهداشت اظهار کرد:‌ احترام به جامعه پرستاری باعث شد تا معاونت پرستاری در وزارت بهداشت تشکیل شود. همچنین در نظر داریم در ادامه رفع مشکلات پرستاران، نظام پرداخت به آنها را بهینه کنیم. بنده از روز اول حضورم در وزارت خانه نسبت به طرح بی‌ربط سامانه قاصدک اعتراض داشتم؛ چرا که علاوه بر آن که این طرح منطقی نبود عدالت بین رشته‌ای هم در آن رعایت نمی‌شد، به دنبال آن هستیم که تا قبل از پایان سال طرحی برای جایگزین کردن طرح قاصدک برای پرداخت‌های پرستاران ایجاد و شروع به کار کند.

وی در ادامه پرستار را یک شخصیت مستقل دانست و بیان کرد: گرچه در حوزه پزشکی باید یک تیم متحد داشته باشیم، اما پرستار جزو وابسته به جریان پزشکی نیست و برای خود یک شخصیت مستقل دارد که نباید این هویت مستقل از او دریغ شود، با توسعه فراوان تخت‌های بیمارستانی و کمبودهای شدیدی که در زمینه پرستاران داریم طی مجوزی که از سازمان امور استخدامی اخذ کرده‌ایم قرار است ۹ هزار پرستار برای جبران این کمبود استخدام شوند.  

به گزارش ایسنا نمکی در پایان اضافه کرد: پرستاران تنها برای ارائه خدمت در بیمارستان تربیت نمی‌شوند، باید به سمت خدمات پرستاری در منزل حرکت کنیم، در این زمینه به دنبال مصوب کردن تعرفه‌های خدمات پرستاری در منزل هستیم و با توجه به هزینه‌ای که بستری شدن بیمار در بیمارستان برای نظام سلامت دارد، در زمینه‌ بیماران مزمن، پرستاری در منزل یکی از بهترین اقدامات خواهد بود، در طرح هر خانه یک پایگاه سلامت نیز اصلی‌ترین محور ارائه خدمات پرستاران هستند که این موضوع باعث جامعه محور کردن نظام ارائه خدمت می‌شود و به نوعی تعریف جدیدی از ارائه خدمت به سمت خانواده‌ها است، امیدواریم در روزهای آتی با همدلی و همراهی مشکلات پرستاران بیش از گذشته به صورت حل شدن پیش رود.

پایان پیام/

مطالب مشابه