غذاهای کنسروی و جوشانده نشده باعث ابتلا فرد به بوتولیسم می‌شود
به گزارش پایگاه خبری پزشکان و قانون (پالنا)، مسعود مردانی گفت: بوتولیسم بیماری است که از طریق مسمومیت غذایی با خوردن غذاهای کنسروی و جوشانده نشده، ایجاد می شود، دوبینی، دهان خشک، تغییر صدا، اشکال در بلع و فلج اندام ها از علائم این بیماری بوده بیماران ممکن است هفته‌ها یا ماه‌ها در بخش مراقبت‌های ویژه  بستری شوند و از دستگاه بادگیر استفاده کنند تا فلج ماهیچه‌ها از بین برود.

وی افزود: علائم مسمومیت ناشی از مصرف غذای آلوده به این سم حدود ۱۸ تا ۳۶ ساعت پس از مصرف دیده می شود و اگر به موقع تشخیص داده نشود حتی به مرگ و میر نیز منجر خواهد شد، غذاهای کنسروی مانند تن ماهی، لوبیا چیتی و غیره، کشک و پنیرهای محلی زمینه ساز ابتلا به بوتولیسم هستند و افراد حتما باید قبل از مصرف مواد غذایی کنسروی آن‌ها را به مدت ۱۵ تا ۲۰ دقیقه خوب بجوشانند یا خوب تفت دهند.

عضو هیات موسس مرکز تحقیقات بیماری‌های گرمسیری و عفونی دانشگاه علوم پزشکی شهید بهشتی ادامه داد: از خوردن غذاهای آماده اگر قوطی آنها ورم کرده یا اگر بوی ماندگی می دهد، خودداری شود و هرگز غذا را در هوای اتاق رها نکنید زیرا عامل بیماری در هوا و خاک وجود دارد و به راحتی روی غذا نشسته و رشد می‌کند.

مردانی در پایان گفت: قبل از مصرف پنیرهای محلی و کشک از سالم بودن آن‌ها مطمئن شوید در غیر این صورت اگر سم بوتولیسم در مراحل اولیه وارد دستگاه گوارش شود، باید به محض دیدن علائم غیرعادی در بدن به پزشک گوارش مراجعه کرده تا با انجام معاینات دقیق بتوان این سم را خارج کرد در غیر این صورت وجود این باکتری در بدن بسیار خطرناک است و زندگی فرد را مختل خواهد کرد.

به گزارش ایرنا بوتولیسم نوعی فلج شل پائین رونده است که به صورت حاد حمله می کند و در اثر بلع یا جذب توکسین تولید و به وسیله "کلستریدیوم بوتولینوم" ایجاد می شود، توکسین بوتولینیوم قوی‌ترین و مرگ بارترین توکسین دنیاست و فلج ناشی از آن می تواند به دلیل وقفه تنفسی ناشی از فلج عضلات تنفسی به سرعت منجر به مرگ شود. به همین دلیل بیماری یک اورژانس پزشکی است. تشخیص فوری و مداوا می تواند از عوارض، مرگ و میر جلوگیری کند زیرا اغلب، انواع بوتولیسم ها با آنتی توکسین درمان می شوند.

پایان پیام/

مطالب مشابه