جامعه پزشکی اجازه نداد مهمترین نیاز مردم در اثر تحریم دچار کمبود شود
به گزارش پایگاه خبری پزشکان و قانون (پالنا)، اسحاق جهانگیری در مراسم روز پرستار که در سالن همایش های برج میلاد با حضور وزیر بهداشت و درمان و جمع زیادی از کادر پزشکی و پرستاری کشور برگزار شد، گفت: از جامعه پزشکی و پرستاری کشور از عمق دل تشکر می کنم؛ چرا که نگذاشتند مهمترین نیاز مردم در اثر تحریم دچار کمبود شود.

معاون اول رئیس جمهور ادامه داد: در شرایط تحریم سال جاری درآمد کشور بیش از ۷۰ میلیارد دلار بود که تا پایان سال به بیش از ۱۰۰ میلیارد دلار خواهد رسید، در دارو و تجهیزات پزشکی به دلیل تحریم های آمریکا موانعی پیش‌روی بخش بهداشت و درمان به وجود آمد، اما با افزایش تولید داخلی دارو و تجهیزات پزشکی مشکلات تا حدود زیادی رفع شده است، آمریکایی‌ها با تحریم کاری کردند تا منابع درآمدی ایران دچار مشکل شود و نتوانیم پول مورد نیاز برای خرید نیازمندی‌های دارویی و تجهیزات پزشکی را به شرکت‌های خارجی پرداخت کنیم. آنان با متوقف کردن انتقال پول در نظام پولی بین الملل عملاً دارو و تجهیزات پزشکی را نیز تحریم کردند، اما با همت و لطف داروسازان کشور و مدیران بخش درمان تا این لحظه دچار تنگنای جدی در این حوزه‌ها نشده ایم، البته با محدودیت های کوتاه مدت روبرو بودیم.

وی با تبریک ولادت حضرت زینب کبری (س)، افزود: آن حضرت هم در وجه اجتماعی و هم در بخش انسانی و عاطفی سرمشق ما هستند. ایشان شیرزنی بودند که توانستند قدرت و ظرفیت انسان در تحمل مصیبت ها و فشارها را به نمایش بگذارند و پیام یک نهضت عدالتخواهانه و آزادی طلب را هم در عصر خودشان و هم در عصر بعد از خودشات به جهانیان برسانند، پرستاران مرهمی بر زخم دل همنوعان و سنگ صبور و گوش شنوای بیماران و همراهان آنان هستند که در پیش آحاد ملت، مسئولان کشور و از همه مهمتر نزد خداوند تبارک و تعالی جایگاه والا و برتری دارند. پرستار از جنس عبادت و فداکاری است. فداکاری جز از انسان‌های شایسته در طول تاریخ بشر دیده نشده است. بر ما مسئولان ضروری است که متناسب با این شأن و جایگاه به مطالبات مادی و غیرمادی جامعه پرستاری توجه کنیم،هم رئیس جمهور، هم بنده و هم اعضای دولت نسبت به مطالبات پرستاران آگاه هستیم و می دانیم که بار مسئولیت بیش از اندازه بر دوش پرستاران است.

جهانگیری با اشاره به دیدار روز گذشته مقام معظم رهبری با وزیر بهداشت و پرستاران کشور گفت: مجموعه مطالبی که مقام معظم رهبری در این دیدار بیان کردند تماماً مورد قبول دولت است و دولت تلاش می‌کند تا دغدغه جامعه پرستاری را رفع کند. برای ما جلب رضایت کامل ذینفعان اهمیت دارد. اگر نتوانیم رضایت شما را جلب کنیم طبیعتاً نخواهیم توانست رضایت عامه مردم را که پیچیده‌تر است، جلب کنیم. نیازهای مادی و معنوی پرستاران باید تامین شود، البته کشور در بخش خدمات عمومی و آموزش نیز وضعیت مشابه پرستاران را دارد که باید رضایت مردم و ذینفعان را بتوانیم جلب کنیم.

معاون اول رئیس جمهور با بررسی اجمالی شرایط کشور تصریح کرد: در هر نقطه از دنیا هر دولتی با مسائل پیش بینی شده و پیش بینی نشده روبروست و معنای برنامه و بودجه کشور نیز این است تا اقدامات مناسب با چنین وضعیت هایی انجام شود اما گاهی اتفاقاتی می‌افتد که فراتر از پیش بینی هاست؛ مثلاً زلزله کرمانشاه، کسی تصور نمی کرد چنین اتفاقی در غرب کشور بیفتد یا مثلاً کسی به فکرش خطور نمی کرد که پس از یک خشکسالی طولانی مدت به ناگاه سیل بیاید، هیچ وقت تصور نمی کردیم که در کشورهای عراق، سوریه، لبنان، افغانستان و پاکستان مسائل امروز اتفاق بیفتد. اتفاقات و حوادث این کشورها روی کل خاورمیانه از جمله ایران تاثیر گذاشته است.

وی با اشاره به پیش بینی های دولت اول روحانی در سال ۱۳۹۲ اظهار کرد: در آن سال مسئله کشور را تعامل با دنیا، مسئله هسته‌ای، کنترل تورم و طرح تحول سلامت تشخیص دادیم و در این مسائل به سرعت به نتیجه رسیدیم. وقتی با ۶ قدرت بزرگ دنیا توافق کردیم دیگر توقع نداشتیم که یک دولت در زیر توافقنامه بزنند و کار را خراب کند. آمریکا خودخواهانه با خروج از برجام فشار بر ملت ما را زیاد کرد و با تحریم درآمدهای نفتی ایران که بالغ بر ۵۰ میلیارد دلار در سال بود، ایران را تحت فشار اقتصادی گذاشت.

جهانگیری با انتقاد به اظهارات رئیس‌جمهور و وزیر امور خارجه آمریکا گفت: این که مسئولان آمریکایی، ایران را مسئول حملات و حوادث عراق بدانند و آن را بهانه بمباران یک شهر و کشتن چند انسان بیگناه کنند، دروغی بزرگ است. ملتی صلح طلب تر از ایران وجود نداشته است. ایران در هیچ نقطه از جهان و در هیچ برهه‌ای از زمان علیه هیچ ملتی جنگ نداشته است بلکه همواره دنبال صلح و آرامش در منطقه و جهان بوده است. ایران با مشتی آهنین در برابر متجاوزان می‌ایستد، غلبه بر مشکلات کشور جز با همدلی، همکاری و همراهی آحاد ملت ایران امکان‌پذیر نیست، رمز عبور موفقیت آمیز از شرایط تحریمی کشور انسجام و وحدت ملی است، امیدوارم سال ۲۰۲۰ سال صلح، امنیت و آرامش برای همه جهان باشد و ایران کمک شایانی به برقراری این مسئله خواهد کرد.

پایان پیام/

مطالب مشابه