انجام موفق سیزدهمین عملیات هوایی انتقال قلب از تبریز به تهران
به گزارش پایگاه خبری پزشکان و قانون (پالنا)، مهدی شادنوش با اشاره به انجام موفق سیزدهمین عملیات هوایی انتقال قلب از تبریز به تهران، گفت: امروز ۱۳ دی ماه سیزدهمین عملیات هوایی انتقال قلب از تبریز به بیمارستان امام خمینی(ره) تهران انجام شد و قلب یک آقای ۳۴ ساله‌ که بر اثر تصادف دچار مرگ مغزی شده بود، به مردی ۵۰ ساله و نیازمند پیوند قلب در بیمارستان امام خمینی (ره) تهران، پیوند شد.

رییس مرکز مدیریت پیوند و درمان بیماری‌های وزارت بهداشت ادامه داد: همچنین کبد این فرد برای پیوند به فرد نیازمند پیوند کبد، به شیراز منتقل شد. این سیزدهمین انتقال هوایی قلب بود و دانشگاه‌های علوم پزشکی مختلف در حال پیوستن به این اقدام هستند تا انتقال هوایی عضو در کشور نهادیه شود، تاکنون از استان‌های یزد، گیلان، بوشهر و تبریز انتقال هوایی عضو انجام شده است. از استان‌های دیگر هم خواسته‌ایم که مراقبت کنند تا حد امکان هیچ عضو مفید و قابل پیوندی به خاک سپرده نشود و حتی اگر مشکلی در انتقال عضو وجود دارد، با هماهنگی در سطح وزارت بهداشت و هماهنگی‌های کشوری، تلاش می‌کنیم که به سرعت بتوانیم آن را منتقل کنیم و در اختیار بیماران نیازمند قرار دهیم.

وی افزود: از هر فرد مرگ مغزی هشت عضو قابل اهدا است، علاوه بر این از یک بیمار مرگ مغزی می‌توان ۵۳ بافت و نسج نیز اهدا کرد که می‌تواند زندگی بهتر و با کیفیت‌تری را برای بیماران نیازمند پیوند به ارمغان آورد. باید توجه کرد که در موارد مختلف از سوختگی‌ها گرفته تا اشکالات بافت و نسج و پیوند قرنیه که می‌تواند از نابینایی افراد جلوگیری کند، ‌می‌توان از بافت‌ها و نسوج فرد دچار مرگ مغزی برای نجات زندگی سایر بیماران استفاده کرد و  چشم آنها را رو به دنیا باز نگه داشت و در این حوزه‌ها امکان پیوند وجود دارد.

شادنوش گفت: امیدواریم با تلاش و ایثارگری که هم کادر درمانی در سراسر کشور انجام می‌دهند و در عین حال با اقداماتی که از سوی مراجع فرهنگساز اجتماعی انجام می‌شود،  این امکان فراهم شود که مردم نسبت به مرگ مغزی  اطلاعات بیشتری داشته باشند و با امکان ایثار و مجاهدتی که دارند، بتوانند زندگی دیگران را کیفیت بخشیده و ادامه حیات بیماران نیازمند پیوند را ممکن کنند، در ۹ ماهه ابتدایی امسال نسبت به سال گذشته یک رشد بسیار قابل توجه در حوزه اهدای عضو و پیوند داشته‌ایم که در پایان سال آن را جمع‌بندی کرده و گزارشش را به اطلاع مردم می‌رسانیم.

رییس مرکز مدیریت پیوند و درمان بیماری‌های وزارت بهداشت تصریح کرد: در حال حاضر ۲۵ هزار نفر در لیست انتظار پیوند عضو قرار دارند، متاسفانه روزانه بین هفت تا ۱۰ نفر  به دلیل نبود عضو از بین می‌روند. بر این اساس هر سه ساعت یک نفر به دلیل نبود عضو اهدایی از دنیا می‌رود. با توجه به آمار بالای تصادفات جاده‌ای و بروز مرگ‌ مغزی در کشور، ‌ مساله بسیار مهم فرهنگسازی برای اهدای عضو است. بنابراین این موضوع وظیفه مراجع اجتماعی را دوچندان می‌کند تا با فرهنگسازی اطلاعات خانواده‌ها را نسبت به مرگ مغزی ارتقاء دهند.

به گزارش ایسنا وی در پایان اضافه کرد: باید توجه کرد که فردی که دچار مرگ مغزی شده و مرگ مغزی‌اش تایید می‌شود، هیچ  احتمالی برای بازگشتش به زندگی وجود ندارد. گروه‌های پیوند در سراسر کشور تلاش می‌کنند تا در سخت‌ترین و ناگوارترین لحظات زندگی یک فرد و خانواده‌اش، این امکان را فراهم کنند که اعضای عزیز از دست رفته‌شان را اهدا کرده و بتوانند خانواده‌های بسیاری را از درد و رنج نجات داده و به بیماران نیازمند عضو، زندگی اهدا کنند.

پایان پیام/

مطالب مشابه