آمار صرع در ایران به نسبت سایر کشورها بالاتر است
به گزارش پایگاه خبری پزشکان و قانون (پالنا)، داریوش نسبی تهرانی با بیان شیوع بیماری صرع در ایران گفت: بیماری صرع در ایران شیوع پنج درصدی دارد و مهم‌ترین عامل خطرساز این بیماری می تواند بیماری‌های جسمی، بیماری‌های روانی و وراثت، تصادفات جاده ای باشد، متاسفانه آمار صرع در ایران بنابر عوامل ذکر شده به نسبت سایر کشورهای دیگر بالاتر و روند نگران کننده ای در پی دارد، با این حال این بیماری از آن دسته از بیماری های مغز و اعصاب است که با دارو قابلیت کنترل و درمان را دارد.

وی افزود: آمار صرع در ایران به نسبت سایر کشورهای دیگر بالاتر و روند نگران کننده ای دارد، ۷۰ درصد علت بیماری صرع ناشناخته بوده و می تواند با افزایش سن افراد، بروز سکته های مغزی، ایجاد تومورهای مغزی یا بیماری هایی نظیر آلزایمر بروز پیدا کند. این بیماری در میان مردان به نسبت بانوان بیشتر دیده می‌شود و بیش از یک میلیون و ۴۰۰ هزار نفر در کشور مبتلا به ۲۰ نوع صرع در کشور هستند که می تواند آمار افراد مبتلا به دلیل خرافه گرایی در جامعه بیشتر نیز باشد. متاسفانه در حال حاضر ۴۰۰ هزار بیمار مبتلا به صرع با مقاومت‌های بسیار شدید به درمان و دارو در کشور وجود دارند که درمان آنها به مراتب سخت تر است.

مدیرعامل انجمن صرع ایران ادامه داد: بیماران مصروع مقاوم به درمان و دارو، نیازمند خدمات ویژه دارویی و حمایت‌های اجتماعی و البته اقتصادی مسئولین هستند، زیرا این بیماران برای خرید یک داروی صرع که بدون نسخه موجود است، باید ماهانه هزینه های هنگفت برای تامین داروی خود پرداخت کنند. داروی بیماران مصروع حیاتی است به طوری که عدم وجود این دارو می تواند شرایط این بیماران را هر دقیقه و هر ساعت تحت العشاع قرار داده و باعث وخامت حال و بروز حملات خطرناکی در آنها شود.

به گزارش باشگاه خبرنگاران جوان نسبی تهرانی در پایان در خصوص شرایط قرارگیری وضعیت بیماران مصروع در لیست بیماران خاص گفت: طی جلسات مکرر با کمیسیون بهداشت و درمان مجلس خواستار قرارگیری ۴۰۰ هزار بیمار مصروعی مقاوم به درمان و دارو در لیست بیماران خاص شدیم، زیرا داروهای این دسته از افراد به شدت گران و با وجود تحریم این داروها به شدت کمیاب شده است، همچنین عدم توجه به این افراد می‌تواند باعث بروز مشکلاتی به مراتب حادتر شود.

پایان پیام/

مطالب مشابه