رشد قیمت دارو و تجهیزات پزشکی از ابتدای سال جاری پایین‌تر از ۱۰ درصد است
به گزارش پایگاه خبری پزشکان و قانون (پالنا)، محمدرضا شانه ساز گفت: رشد متوسط قیمت دارو و تجهیزات پزشکی در کشور نسبت به تورم خیلی پایین تر است. البته در شرکتهای دارو و تجهیزات پزشکی هزینه های جانبی ناشی از هزینه های تورم وجود دارد و به این شرکتها فشار می آورد اما از ابتدای سال جاری تاکنون متوسط افزایش قیمت دارو حدود ۱۰ درصد است و بیشتر نشده است.

رییس سازمان غذا و دارو ادامه داد: اکنون با توجه به دستوراتی که آمده کمیسیون قیمت گذاری دارو را تشکیل نداده ایم و فقط یکسری محصولات جدید تولیدی هستند که برای اولین بار وارد بازار می شوند. این اقلام که حدود ۲۰ قلم دارو هستند هنوز قیمت ندارند و تولیدکنندگان این اقلام درخواست قیمت گذاری کرده اند به همین علت درصدد هستیم با هماهنگی سازمان حمایت از تولیدکنندگان و مصرف کنندگان جلسات قیمت گذاری این کالا تشکیل شود.

به گزارش ایرنا وی در پایان افزود: برخی تولیدکنندگان دارو و تجهیزات پزشکی با توجه به تورم و مشکلات اقتصادی تقاضای افزایش قیمت دارند اما چون کمیسیون قیمت گذاری دارو و تجهیزات پزشکی فعلا تشکیل نمی شود، طبیعتا این اقلام هم تغییر قیمت نخواهند داشت، در مورد تجهیزات پزشکی نیز رشد قیمت ها از اول امسال در حد همان حدود رشد قیمت دارو و زیر ۱۰ درصد است البته در قیمت گذاری تجهیزات پزشکی متفاوت از داروست با این وجود نرخ رشد قیمت تجهیزات پزشکی نیز خیلی پایین تر از نرخ تورم است.

بر اساس اعلام مرکز آمار ایران،  نرخ تورم کل کشور در آذر ماه ١٣٩٨ برابر ٤٠,٠ درصد است.

پایان پیام/

مطالب مشابه