از آنجا که منابع وزارت بهداشت سلیقه ای تامین می شود، سرنوشت پرونده الکترونیک سلامت مبهم است
به گزارش پایگاه خبری پزشکان و قانون (پالنا)، عبدالحسین کاراژیان درباره آخرین وضعیت اجرای طرح پزشک خانواده در استان خراسان رضوی گفت: در استان خراسان رضوی در منطقه تحت پوشش دانشگاه علوم پزشکی مشهد سامانه سینا مستقر است و در بقیه استان سامانه سیب وجود دارد. این دو سامانه از لحاظ ساختار و آیتم‌های مراقبت تفاوت زیادی با هم دارند و کاملا از هم مجزا هستند و ارتباطی با هم ندارند.

این متخصص پزشکی خانواده ادامه داد: تعدادی از افراد در هر دو سامانه پرونده سلامت دارند که لازم است این سامانه‌ها در هم ادغام و یکپارچه شوند و همپوشانی نداشته باشند. بعلاوه هر دو این سامانه‌ها نیاز به تغییرات اساسی دارند تا کاربردی شوند و پزشک یا مراقب بتواند در زمان مناسب اطلاعات لازم را در آن درج کند یا بتواند در هر مراقبت از این داده ها استفاده کند.

وی افزود: اجرای کامل پرونده الکترونیک سلامت در این استان امکان پذیر است، اما نیروی انسانی و تجهیزات فعلی جوالگوی این اقدام نیست. برای اجرای پرونده الکترونیک و خدمات سلامت واقعی برای همه شهروندان بودجه و امکانات بسیار بیشتری لازم است . مثلا لازم است جمعیت تحت پوشش هر مراقب سلامت یا پزشک کاهش یابد تا آنها فرصت کافی برای درج اطلاعات، تکمیل فرمها، بازدید سوابق بیمار، معاینات و ارائه آموزشهای لازم به بیمار را داشته باشند.

کاراژیان گفت: در صورتیکه نسخه نویسی الکترونیک اجرایی شود بسیاری از مشکلات فعلی برطرف خواهد شد. مثلا تعداد اشتباهات دارویی و خطاهای پزشکی که در اثر ناخوانا بودن نسخ ایجاد می شود بسیار کاهش خواهد یافت. در مصرف کاغذ صرفه جویی خواهد شد. در مواردی که دارو کمیاب است لازم نیست بیمار با صرف وقت زیاد در داروخانه‌ها به دنبال داروی خود سرگردان شود چون با دادن یک کد همه داروخانه‌ها نسخه بیمار را در دسترس دارند و می‌توانند آن نسخه بپیچند. به علاوه با نصب اطلاعات دارویی در پرونده سلامت و دادن هشدار به پزشک امکان تداخلات دارویی کاهش می‌یابد. همچنین امکان سوء استفاده توسط بیماران و داروخانه‌ها و درج نسخ تکراری کاهش می‌یابد. به‌علاوه میزان مصرف داروها و محل توزیع و مصرف داروها بصورت آنلاین قابل رصد کردن و کنترل است. 

این متخصص پزشکی خانواده تصریح کرد: با توجه به اینکه منابع مالی مورد نیاز وزارت هیچ وقت بصورت پایدار و مطمئن تامین نمی شود و در اکثر موارد بر اسای سلیقه افراد تعیین و تامین می‌شود و همیشه کمبودهایی در این زمینه وجود دارد این موضوع قابل پیش بینی نیست که کی به سرانجام  برسد. اما در صورت تامین منابع مورد نیاز و استفاده از نیروهای کارشناس در کوتاه مدت مثلا حدود دو سال قابل انجام است، مهمترین چالش‌های پیش روی پرونده الکترونیک سلامت کمبود منابع مالی، کمبود نیروی انسانی و کمبود تجهیزات و زیرساخت‌های مورد نیاز است، یکی دیگر از چالش‌ها عدم همکاری و همراهی مردم است که راه حل آن فرهنگ سازی، تبلیغات و آموزش مردم برای همکاری در رسانه‌ها به‌خصوص صدا و سیما است. 

وی اظهار کرد: چون برنامه ریزی جامعی برای اجرای این طرح نداشته ایم و همیشه برنامه های وزارت بهداشت بر اساس سلیقه افراد تعیین و اجرا می شده است. با عوض شدن دولت و وزیر کل برنامه های وزارت بهداشت دستخوش تغییر می‌شود. حتی برخی از وزرا در گذشته اعتقادی به برنامه پزشک خانواده و پرونده الکترونیک سلامت نداشتند و عملا این برنامه راکد شده بود.  

کاراژیان ادامه داد: با اجرای برنامه پزشک خانواده که پرونده الکترونیک سلامت جزئی از آن است پیش بینی می شود که هم سطح سلامت افراد ارتقا یابد و هم هزینه‌های سلامت کاهش زیادی داشته باشد. البته ممکن است در شروع برنامه برای فراهم کردن نیروی انسانی ، تجهیزات و زیرساخت‌ها هزینه‌ها قدری افزایش یابد اما مسلما در سالهای بعد هزینه‌ها کاهش چشمگیری خواهد داشت. تعیین عدد دقیق مستلزم محاسبات کارشناسی دقیق است اما حتما جلوی سوء استفاده‌ها از طرف همه افراد ذی نفع در این زمینه مثل شرکت‌های دارویی، پزشکان ، بیماران و داروخانه‌ها گرفته خواهد شد. 

به گزارش فارس این متخصص پزشکی خانواده در پایان اضافه کرد: با استقرار پرونده الکترونیک سلامت و نسخه نویسی الکترونیک همه چیز شفاف خواهد شد. امکان تحویل دارو بدون نسخه به بیماران بسیار کاهش خواهد یافت چرا که میزان دریافت دارو در داروخانه ها باید با تحویل دارو به بیماران همخوانی داشته باشد. لذا جلو تحویل دارو بدون نسخه به بیمار و مصرف خودسرانه و غیر علمی دارو و عوارض آن بسیار کاهش خواهد یافت. 

پایان پیام/

مطالب مشابه