مهم‌ترین اهداف طرح تحول سلامت، کاهش پرداختی از جیب مردم است
به گزارش پایگاه خبری پزشکان و قانون (پالنا)، ایرج حریرچی با اشاره به مهم ترین نیازهای درمانی مردم و بیماران که دارو و خدمات بستری است، گفت: مهم ترین اهداف طرح تحول سلامت، کاهش پرداختی از جیب مردم در زمان بستری در بیمارستان و تامین نیازهای دارویی و ملزومات مصرفی بوده است.

معاون کل وزارت بهداشت با اشاره به ضرورت تامین نیازهای دارویی و ملزومات مصرفی بیمار در بیمارستان گفت: با اجرای طرح تحول سلامت، فرانشیز پرداختی بیماران بستری در روستاها ۵ درصد و در شهرها ۱۰ درصد است. در حالی که اگر بیمار از بیرون بخواهد دارو و تجهیزات پزشکی را تهیه کند، این فرانشیز به ۳۰ درصد می رسد.

وی با اشاره به افزایش پرداختی مردم بابت دارو افزود: تا ۱۵ سال پیش پرداختی از جیب مردم بابت دارو ۱۷ درصد بود، اما این میزان در حال حاضر به ۳۸ درصد رسیده است، در سال گذشته حدود ۲۳ هزار میلیارد تومان دارو در کشور مصرف شده که ۱۷ درصد از کل هزینه های سلامت را شامل می شود، از کل پرداختی از جیب، ۱۸ درصد مربوط به خدمات بستری است اما دارو و ملزومات مصرفی در بخش سرپایی ۳۳ درصد از کل پرداختی از جیب را شامل می شود که حدود ۲ برابر هزینه های خدمات بستری است.

حریرچی با اشاره به ظرفیت بالای تولید دارو در کشور ادامه داد: ظرفیت تولید دارو در کشور ۴ برابر میزان مصرف دارو است که می بایست از این ظرفیت به نحو مطلوب برای صادرات بیشتر بهره برد، ۹۵ الی ۹۸ درصد داروی مصرفی از نظر عددی و ۶۸ درصد مواد اولیه دارویی کشور در داخل تولید می شود، فقط ۲ الی ۵ درصد داروهای مصرفی در کشور، وارداتی است.

به گزارش مهر معاون کل وزارت بهداشت در پایان از پرونده الکترونیک سلامت و نظام ارجاع به عنوان مهم ترین ابزارهای کنترل تجویز منطقی دارو در کشور نام برد و گفت: با الکترونیکی شدن نسخ، تمامی داروها در چرخه توزیع و مصرف رصد می شود و در نتیجه پروسه دارویی در کشور قابل نظارت خواهد بود، نمی توان وجود فساد و تخلف در بازار دارو را کتمان کرد، البته فساد در حوزه دارو نسبت به حوزه‌های دیگر کمتر است، ثانیاً روند کاهشی قابل ملاحظه با اقدامات جدی اخیر وزارت بهداشت به وجود آمده است.

پایان پیام/

نظر خود را بنویسید

  • نظرات ارسال شده پس از تایید در وب سایت منتشر خواهند شد.
  • نظراتی که حاوی تهمت یا افترا باشند تایید نمی شوند.
  • نظراتی که به غیر از زبان فارسی باشند منتشر نخواهند شد.