ایران از نظر پوشش خدمات سلامت، در مقایسه با دیگر کشورها وضعیت متوسط به بالا دارد
به گزارش پایگاه خبری پزشکان و قانون (پالنا)، ایرج حریرچی درخصوص مراجعه مردم به مراکز درمانی، گفت: در کشور ما، 98.3 درصد کسانی که در سال های گذشته به دلیل نیاز به خدمات سرپایی مراجعه کرده اند، خدمت مورد نیازشان را دریافت کرده اند و بین فقیر و غنی نیز تفاوت چندانی در این زمینه نبوده است، در این راستا، پنجک پنجم یا برخوردار 98.6 درصد و پنجک اول یا غیر برخوردارترین نیز، 97.5 درصد خدمات مورد نیاز خود را دریافت کرده اند.

معاون کل وزارت بهداشت ادامه داد: در مورد خدمات بستری هم الگوی مشابهی وجود دارد، یعنی 95.5 درصد کسانی که در سال های گذشته به دلیل نیاز به خدمات بستری مراجعه کرده اند، خدمت مورد نیاز را دریافت کرده  و بازهم بین فقیر و غنی تقاوت چندانی وجود ندارد. به این معنا که پنجک پنجم یا برخوردار 97.6 درصد و پنجک اول یا غیر برخوردارترین نیز، 94.8 درصد خدمات مورد نیاز خود را دریافت کرده اند، در حال حاضر، از نظر پوشش خدمات سلامت، در مقایسه با دیگر کشورها، ایران وضعیت متوسط به بالا دارد و طبق پیش بینی سازمان بهداشت جهانی در سال 2030، رتبه اول منطقه مدیترانه شرقی از لحاظ پوشش خدمات سلامت خواهیم بود.

وی افزود: علت پوشش مطلوب خدمات سلامت در وضعیت فعلی و مطلوب تر در 10 سال آینده، سرمایه گذاری در حوزه سلامت در 40 سال گذشته خصوصا در چند سال اخیر و پیش بینی تداوم آن برای سال های آینده است. همچنین، علت عدم تفاوت چندان بین فقیر و غنی و روستایی و شهری توجه بیشتر و اولویت گذاری خدمت رسانی در مناطق محروم و برای اقشار غیر برخوردار توسط دولت و مجلس بوده است.

به گزارش وب‌دا حریرچی در پایان گفت: بعد از تحریم های ناجوانمردانه در سال 91، به دلیل تورم بالا و کاهش قدرت خرید مردم، اولویت هزینه مردم به خوراک و مسکن منتقل شد و از هزینه کرد در اولویت های دیگر مانند سلامت و آموزش کاسته شد که منجر به کاهش 5 تا 7 درصدی مراجعات مردم در مورارد بهداشتی درمانی شد، در دوره اخیر تحریم ها به دلیل اجرای طرح تحول و در اولویت بودن حوزه سلامت برای دولت و مجلس و گسترش مناسب خدمات ارزان قیمت در بخش دولتی، پیش بینی این است که با کاهش بار مراجعه کمتری نسبت به سال 91 مواجه شویم و در تلاش هستیم که این کاهش را به صفر یا حداقل ممکن برسانیم.

پایان پیام/

مطالب مشابه