تاکنون بر اثر سیل ۴ نفر جان خود را از دست داده‌اند
به گزارش پایگاه خبری پزشکان و قانون (پالنا)، چند روزی است که مردم سیستان و بلوچستان گرفتار  سیل شده اند و شدت سیلاب به حدی است که راه ارتباطی بسیاری از مناطق روستایی قطع شده و تنها راه امدادرسانی بالگردهای امدادی است، همچنین محورهای ارتباطی ۵۰۰ روستا و ۲۶ مسیر فرعی قطع شده است.
 
۱۳۰ روستا در خاموشی به سر می برند و  ۳۰۰ روستا در مناطق مرکزی و جنوبی با مشکل آب آشامیدنی مواجه هستند، همچنین بخش کشاورزی از جمله باغات موز و مزارع در شهرستان‌های کنارک، چابهار و دلگان آسیب دیده اند و شبکه ارتباط تلفن در شهرستان‌های نیکشهر، فنوج، بخش‌هایی از دلگان، سرباز، کنارک و قصرقند قطع شده بود، بسیاری از منازل مسکونی ساکنان مناطق سیل زده آسیب دیده اند و خطر ریزش وجود دارد.

سیل در مناطق سیل زده شماری کشته و مصدوم هم بر جای گذاشته است و تنها راه نجات خانم های باردار در برخی مناطق استفاده از بالگردهای اورژانس است.

آرزو دهقانی دانشجوی دکترای تخصصی سلامت در بلایا و فوریت‌های دانشگاه علوم پزشکی شهید بهشتی گفت: بر اساس آخرین گزارش جهانی در مورد بلایا سومین حادثه با مرگ و میر بالا در سال ۲۰۱۸، سیل بوده است، در بررسی‌های صورت گرفته از سال ۱۹۹۵ تا سال ۲۰۱۵ "در یک بازه ۲۰ ساله" بیش از ۴۳ درصد از بلایای طبیعی که در سراسر جهان رخ داده، سیل بوده است. در کشور ما نیز از اسفند ماه سال گذشته شاهد چندین سیل در اقصی نقاط کشور بوده ایم و متاسفانه اکنون مردم سیستان و بلوچستان در جنوب شرقی کشور درگیر سیل شده اند.

مجتبی خالدی سخنگوی اورژانس کشور با اشاره به آخرین آمار مصدومان و فوتی‌ها بر اثر سیل در جنوب کشور اظهار کرد: تاکنون بر اثر سیل ۴ نفر جان خود را از دست داده‌اند که دو فوتی در هرمزگان و ۲ فوتی در سیستان و بلوچستان بوده است. همچنین ۴ مصدوم بر اثر وقوع سیل داشتیم و به ۲۴ خانم باردار و ۲۰۰ نفر از مردم در مناطق سیل زده خدمات درمانی داده شده است، در ایرانشهر ۲۹۰ روستا، در هرمزگان بندرجاسک و حاجی آباد و در جنوب جیرفت در استان کرمان با مشکل سیل مواجه هستند، در هرمزگان مشکل ارائه خدمات بهداشتی و درمانی به مناطق سیل زده مرتفع شده است و دانشگاه علوم پزشکی توانایی ارائه خدمات را در حوزه سلامت دارد. علوم پزشکی جیرفت نیز خدمت رسانی به مردم مناطق سیل زده در جنوب کرمان را به خوبی مدیریت می‌کند.

وی با اشاره به مشکل مردم در سیستان و بلوچستان بر اثر وقوع سیل افزود: در محدوده ایران شهر سیستان و بلوچستان و شهر‌هایی مثل چابهار، سرباز، کنارک و نیکشهر مشکلاتی وجود دارد و بیشتر نیاز مردم اسکان، تغذیه و آب آشامیدنی سالم است، از نظر خدمات بهداشتی،درمانی و فوریت های پزشکی مشکلی وجود ندارد و خدمات درمانی مناسب در بیمارستان‌ها به مردم داده می‌شود. اورژانس کشور در این مناطق نیز در حالت آماده باش قرار دارد و مشکلی در حوزه فوریت‌های پزشکی نداریم.

خالدی با اشاره به اعزام تیم بهداشتی و فوریت‌های پزشکی به مناطق سیل زده در استان سیستان و بلوچستان گفت: یک تیم بهداشت محیط، مبارزه با بیماری‌ها و بهداشت خانواده به همراه یک دستگاه خودروی ارتباطات و یک دستگاه آمبولانس "فور ویل درایو" "آمبولانس‌های دو دیفرانسیل" به مناطق سیل زده ایرانشهر در استان سیستان و بلوچستان اعزام شده است، همچنین بالگرد اورژانس از گناباد به سیستان و بلوچستان اعزام شده است و در مجموعه ۳ بالگرد ایرانشهر، گناباد و ایرانشهر به سیل زدگان خدمات فوریت‌های پزشکی می‌دهند.

سخنگوی اورژانس کشور با اشاره به احتمال بروز بیماری بعد از وقوع سیل در مناطق سیل زده اظهار کرد: ما آماده هستیم تا در ۷۲ ساعت آینده در صورت مراجعات مردم در مناطق سیل زده به دلیل بیماری‌های فصلی مانند سرماخوردگی و بیماری‌های گوارشی بتوانیم خدمات مناسب به مردم بدهیم چرا که به دلیل مصرف آب آشامیدنی ناسالم در روستا‌ها احتمال بروز بیماری‌های گوارشی در روز‌های آینده وجود دارد.

وی به چند توصیه بهداشتی برای مردم در مناطق سیل زده اشاره کرد و گفت: مردم در مناطق سیل زده با توجه به چند نکته اساسی می‌توانند سلامت خود و عزیزانشان را حفظ کنند، مردم در مناطق سیل زده در خانه‌های آسیب دیده که احتمال ریزش در آن‌ها وجود دارد مستقر نشوند و به محل اسکان جمعیت هلال احمر مراجعه کنند و در آن‌جا مستقر شوند، خانواده‌هایی که خانم باردار دارند با اورژانس تماس بگیرند تا خانم باردار را با آمبولانس به مرکز اداره خدمات زنان و زایمان منتقل کنیم، اورژانس بیماران خاص مانند بیماران کلیوی، دیالیزی را به مراکز مجهز دارای تجهیزات منتقل می‌کند تا بتوانند از خدمات مورد نیاز بهره‌مند شوند، همچنین به کودکان نیازمند شیرخشک‌های ویژه امداد رسانی می‌کند.

غلامرضا معصومی عضو هیئت علمی گروه طب اورژانس و گروه سلامت در بلایا و فوریت‌ها و دانشیار دانشگاه علوم پزشکی ایران با اشاره به خطر بروز مسمومیت پس از وقول سیل اظهار کرد: مردم برای پیشگیری از مسمومیت و بیماری و حفظ سلامتی و به دلیل احتمال آلودگی مواد غذایی از غذا‌های کنسرو شده و آب معدنی یا از آب جوشیده سرد شده استفاده کنند، پس از بروز سیل ممکن است برخی بیماری‌های عفونی شیوع پیدا کند، احتمال بروز بیماری‌های عونی چون وبا و هپاتیت A پس از وقوع سیل وجود دارد و لذا برای پیشگیری از ابتلا به این بیماری‌ها مواد خوراکی و غذایی را که به آب سیل آلوده شده‌اند حتماً دور بریزید.

وی افزود: همچنین پس از وقوع سیل احتمال شیوع بیماری‌های عفونی مانند عفونت‌های دستگاه گوارش از انواع میکروب و ویروس‌ها نیز وجود دارد که باید مراقبت‌های بهداشتی فردی و عمومی و بهداشت آب و غذا به عمل آید و سیل زدگان دستهایشان را مرتب با آب و صابون بشویند، پس از وقوع سیل، احتمال ابتلا به تب تیفوئید یا حصبه، وبا، هپاتیت A، لپتوسپیروزیس، ‌مالاریا و تب دنگی وجود دارد.سیل زدگان به منظور پیشگیری از ابتلا به بیماری‌های ناشی از آلودگی آب و غذا و بیماری‌های ناشی از ناقلین آب را قبل از مصرف بجوشانند و مواد غذایی را به خوبی بپزند.

معصومی با اشاره به علائم هشداردهنده بیماری های عفونی و گوارشی گفت: هموطنان در صورت مشاهده تب ادامه‌دار، سردرد، یبوست، تهوع و کاهش اشتها ، اسهال آبکی با دفعات بالا، تهوع و استفراغ سریعا به درمانگاه مراجعه کنند، سیل زدگان در صورت زخمی شدن بلافاصله تمام زخم ها را با صابون و آب پاک کنند. اگر پوست یا چشم در تماس با مواد خطرناک قرار گرفت با آب ضدعفونی شده کامل آن را بشویند، سیل زدگان اگر دچار مار گزیدگی شدند پوست اطراف محل گزیدگی را نشویند، آرامش و خونسردی خود را حفظ کنند و با اورژانس تماس بگیرند، تا رسیدن نیروهای اورژانس بنشینند و یا دراز بکشند و عضو دچار گزیدگی را پایین تر از سطح قلب قرار دهند و روی محل گزیدگی یک پارچه تمیز بیندازند.

عضو هیئت علمی گروه طب اورژانس و گروه سلامت در بلایا و فوریت‌ها تاکید کرد: از مردم عزیز در مناطق سیل زده این تقاضا را دارم که اخبار رسمی را پیگیری کنند تا در صورت هشدار و دستور تخلیه، به سرعت محل را ترک کنند و جان خود و خانواده را نجات دهید. قبل از ترک منزل گاز، برق و آب را قطع کنید و سپس به ارتفاعات همچونی بالای تپه بروید و در محل‌هایی پناه بگیرید که دور از رودخانه، نهر و جویبار باشد. بهتر است از جویبار، رودخانه ها، کانال خالی، فاضلاب، تنگه‌ها حتی اگر آرام هستند دور شوید، چون امکان طغیان اب وجود دارد.

وی اظهار کرد: وارد آب که ارتفاعش بیش از زانوی شماست نشوید. به هیچ عنوان در جریان سیل راه نروید و یا در آن شنا نکند و وارد سیلاب نشوید، زیرا احتمال دارد در تماس با خطوط نیروی برق سیل دارای جریان برق باشد و دچار برق گرفتگی شوید و البته ممکن است جریان سیلاب به یکباره قوی شده و باعث غرق شدگی شود، متاسفانه عکس هایی منتشر شده است که مردم برای فرار از سیل بالای نخل رفته اند اما باید توجه داشته باشند که در هنگام وقوع سیل درختان محل امنی برای بالا رفتن و پناه گرفتن نیستند و در صورت طغیان آب باید از آنها فاصله گرفت. چون احتمال شکستن درختان وجود دارد.

معصومی گفت: در هنگام وقوع سیل در سیلاب رانندگی نکنید زیرا در بیشتر خودرو‌ها ارتفاع ١٥ سانتیمتر آب می‌تواند به کف برسد و کنترل آن را مختل کند یا حتی باعث توقف حرکت آن شود. خودرو و وسیله‌نقلیه، محل امنی در مقابل سیل نیست و اگر وسیله‌نقلیه شما "به علت فرورفتن در آب یا گل" از حرکت ایستاد فوری باید وسیله نقلیه را ترک کنید.

به گزارش باشگاه خبرنگاران جوان دانشیار دانشگاه علوم پزشکی ایران در پایان اضافه کرد: از آب سیل برای شستن ظروف، دست و صورت، تهیه غذا و نوشیدن و حتی شستن لباس استفاده نکنید. هموطنان عزیز در صورت بازگشت به منزل بسیار مراقب باشند زیرا ممکن است با برخی حیوانات وحشی از جمله جوندگان و مارها مواجه شوند. در طول سیل مارها و جوندگان خانه خود را از دست می دهند، لذا برای یافتن پناهگاه جدید و غذا به داخل خانه‌ها وارد می شوند، وقتی به بیرون از منزل می روید چکمه های کاری مناسب و دستکش و شلوار بلند برای محافظت از پاهای خود بپوشید. با پای برهنه راه نروید و بدون دستکش به گل و لای دست نزنید.

پایان پیام/

مطالب مشابه