داروخانه‌ها با کمبود نقدینگی مواجه هستند
به گزارش پایگاه خبری پزشکان و قانون (پالنا)، یدالله سهرابی با تاکید بر این که داروخانه ها با مشکلات اقتصادی متعددی مواجه هستند، بیان کرد: برخی از بیمه ها تا 8 ماه عقب ماندگی در پرداخت مطالبات بیمه ها دارند که این امر باعث می شود داروخانه با کمبود نقدینگی مواجه باشند.

عضو داروساز شورای عالی سازمان نظام پزشکی ادامه داد: در شرایطی که تورم در کشور بالاست و هزینه های خدمات در همه بخش ها افزایش یافته است باید تعرفه داروخانه ها نیز متناسب با آن افزایش داشته باشد در حالی که تعرفه حق فنی داروخانه ها پایین است .

وی ضمن اشاره به افزایش هزینه های جاری داروخانه ها از جمله حقوق و دستمزد پرسنل و اجاره بها افزود: مالیات داروسازان افزایش 2 تا 3 برابری داشته و از سوی دیگر با اجرای طرح تحول و کاهش بار مراجعات به داروخانه های بخش خصوصی بسیاری از این مراکز ورشکسته شده یا در آستانه آن قرار دارند.

سهرابی در خصوص میزان مارژین یا سود حاصل از دارو که یک کالای استراتژیک محسوب می شود گفت: میزان مارژین داروهای داخلی بین 12 تا 16 درصد و برای داروهای خارجی 3 تا 6 درصد است که این میزان کفاف گردش اقتصادی داروخانه ها را نمی دهد.

به گزارش روابط عمومی سازمان نظام پزشکی عضو داروساز شورای عالی سازمان نظام پزشکی در پایان اضافه کرد: 55 درصد اقتصادی دارویی متعلق به بخش دولتی و مابقی آن مربوط به بخش خصوصی است و تعداد نسخی که در 80 درصد داروخانه های خصوصی پیچیده می شود به 500 نسخه در ماه می رسد.

پایان پیام/

مطالب مشابه